Wpis z mikrobloga

@mozeglupiemozenie: Skoro już użyłeś słowa wystarczy, to moim zdaniem łatwiej skorzystać z tej prostej własności, że suma pól pierwszego i trzeciego czworokąta musi być równa sumie pól drugiego i czwartego, chociaż właściwie twój sposób opisuje przykładowy dowód tego faktu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@piwniczny_prawiczek: Jest kilka sposobów żeby to udowodnić, a z tego faktu łatwo sobie zdać sprawę w dowolny sposób, bo jest dość prosty. Choćby w ten, że jak weźmiesz kwadrat i go przetniesz na cztery równe części za pomocą środkowych, to tak jest, a przesuwanie punktu przecięcia nie jest w stanie popsuć tej własności.
@kolnay1: dlaczego przesuwanie punktu nie jest w stanie popsuć tej własnoći? to już wydaje się mocno nieoczywiste? (tj. umiem to udowodnić stosując ten trick z opuszczaniem wysokości, a ja zastanawiam się czy bez tego da się to jakoś zrobić?)
@piwniczny_prawiczek: Hm, myślałem, że to już jasne. No bo przesuwając np. w lewo jednemu się zwiększy o tyle o ile drugiemu się zmniejszy. Dotyczy to przesunięcia w każdą ze stron. Zawsze chyba będzie dało się to pociąć jak puzzle i złożyć tak, żeby to było ewidentne. Narysować ci to co mam na myśli? Swoją drogą ciekawym w pewnym sensie uogólnieniem tego jest fakt, że krojąc pizzę dla n osób, wystarczy ją
@kolnay1: czym są h1..h4? co więcej wygląda podejrzanie podobnie do rozwiązania tego problemu, więc tutaj powraca moje pytanie czy to jest jakieś istotnie inne rozwiązanie, czy poprostu ten sam dowód owijamy większą ilością dodatkowych informacji?