Wpis z mikrobloga

2 508 - 1 = 2 507

Tytuł: Od Bakterii do Bacha- O Ewolucji Umysłów
Autor: Daniel Dennett
Gatunek: Popularno-Naukowa
★★★★★★★★★

Dan Dennett to jeden tak zwanych Czterech Ateistycznych Jeźdźców Apokalipsy, mimo, że jest mniej kojarzony od Dawkinsa czy Harrisa.

Dennett jest współczesnym filozofem, który zajmuje się kwestiami teorii umysłu i ewolucji oraz ich filozoficznych implikacji. Dennett to memetyk, zwolennik idei, która nie zyskała wielkiego poklasku od czasu gdy termin ten stworzył Dawkins w Samolubnym Genie. Dennett uważa, że jedną z największych rewolucji w pojmowaniu nauki i filozofii poczynił nieświadomie Darwin pokazując w swoich badaniach jak skomplikowane formy powstają pod wpływem reprodukcji i środowiska i rozszerza to na ludzki umysł i kulturę.

W książce skupiono się na tym, jak mogą powstawać struktury zdolne do inteligencji i jak poprzez dobór naturalny te struktury mogą projektować inne struktury które tworzą Inteligentny Projekt i jak postrzeganie idei Inteligentnego Projektu jako coś nienaturalnego jest błędem. Kartezjańska Grawitacja, a więc gratyfikacja teleologii jest przez autora atakowana mnogimi przykładami z nauki, psychologii, technologii.

Bardzo podoba mi się ta książka i to mi się nie podoba. Kiedy czytam książki popularnonaukowe i filozoficzne (a Dennett jest filozofem) oczekuję, że zostanę uderzony ideami które mnie odrzucają i z którymi się nie zgadzam, a w toku wywodu udowodni mi się, że takie wstępne przeświadczenie było nieuzasadnione. Nie każdy będzie miał na pewno takie spojrzenie, ale ostrzegam, że dla ontologicznych materialistów dzieło Dennetta będzie tylko klepaniem po główce.

Muszę jeszcze wspomnieć o tym jak świetnie książka jest ustrukturyzowana: rozdziały są krótkie, logicznie podzielone i dobrze nadają się do częstego wyrywkowego czytania.

Polecam wszystkim przeczytać Dennetta.

#neuropa #neuropainformuje
#neuropaczyta <- Biblioteka Neuropejska

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz
źródło: comment_64JWu2zNwPpUv0tshZRGFZtorDYrVBF0.jpg
  • 1