•  

Jako że dzisiaj Sylwester, podzielę się z Wami czymś, co żona znalazła w czasie świątecznych porządków. Otóż, jest to kartka z noworocznymi życzeniami licząca sobie... 106 lat. Kartka była wysłana do dziadka Jana Wiechuły (Johann Wiechulla), który prowadził wtedy w Pawłowie (niem. Paulsdorf, obecnie dzielnica Zabrza) piekarnię (Bäckerei), z okazji nowego roku 1912. Niestety, w rodzinie nikt już nie pamięta, kim był nadawca podpisany "Izydor". W komentarzu rewers i treść życzeń.
    #historia #gruparatowaniapoziomu #zabrze

źródło: Obraz300.jpg

•  

@S0Cool: Treść kartki, jeśli ktoś pomoże w odczytaniu luk, będę wdzięczny:

Zaborze d. 31.XII 1911.

Gdy dzisiaj wszyscy sobie wienszują
      śmieją się cieszą, szczerze radują
      ja w nowem Roku wiem jusz co
      zrobię, cały Rok przeszły przypom-
      ne sobie i potem szczerze po-
      proszę Boga, By w Nowem Roku
      piękna była nam droga. By każda
      chwila marnie nie zeszła, każda
      skorzyścią dla ducha przyszła.
      By sie wszystkie ... w secu przy-
      jęły, By wszystkie myśli uczucia
      szły w dobrę celu. Więc pragnę telko
      bysmy z nowym Rokiem iść mogli do ży-
      cia ... krokiem. Poł waszą pie-
      czą drodzy ..., których miłością
      sie jusz dziś szczyczę. Boże wysłuchaj
      takie życzynia które przychodzą z mego
      przekazania Wiwat Polonia Izydor

źródło: Obraz300rewers.jpg

+: G.....t, b.......c +3 innych
    •  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

Fajna ciekawostka. Pocztówkę pewnie zachowasz, ale cyfrową kopię mógłbyś udostępnić w portalu http://zabrze.aplus.pl/. Zarządza nią Andrzej Dutkiewicz.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Czas na klasykę #heheszki #harrypotter

odpowiedzi (18)

Ja nie wiem, jak może bawić tak prostacki i prymitywny humor, którego fundamentem jest rzucanie kurwami i chujami. Nie zrozumcie mnie źle - lubię dobry, chamski żart ale niech chodzi w nim o coś więcej, niż w tych polskich stand-upach. Przecież jak widzę reklamy na Comedy Central i patrzę na to TURBOŚMIESZNE zapowiedzi, to żenadometr poza skalą.

W temacie tego rodzaju występów zdecydowanie wersja amerykańska. Mistrzowie w swoim fachu tacy, jak Bill Burr, czy Eddie Murphy za swoich złotych lat, kiedy jechał bez pardonu po wszystkich jak leci, tudzież Chapelle, Gervais(tak, wiem że Brytol ale w Stanach bardzo znany, jak wiadomo). W ich przypadku niejednokrotnie przekazują jakieś kontrowersyjne dla społeczeństwa teorie, ubrane w bardzo dobry, nieraz ciężki żart, a sposób opowiedzenia jest nieraz naprawdę mistrzostwem świata.

Za to w Polsce wychodzi to wyjątkowo nieudolnie i pseudośmiesznie. Poniżej dwa cytaty doskonale oddające moje nastawienie do tego:

"Pomimo iż standup wywodzi się z zachodu, to polscy standuperzy nie odrzucili tradycyjnych wartości polskiej sceny komicznej i na wzór kabaretów są nieśmieszni"

"Polski stand-up jest jak Mazurska Noc Kabaretowa dla ludzi poniżej 40. roku życia."

#bekazpodludzi #bezbek #humor #heheszki #polska
    pokaż całość

odpowiedzi (70)

#anonimowemirkowyznania
    Po kilku latach picia dzień w dzień - jako wysoko-funkcjonujący alkoholik podjąłem decyzję aby sam (nie mam wyroku sądu, nie jestem ubezwłasnowolniony) pójść do zamkniętego ośrodka uzależnień.

Nie skończyłem nawet 30 lat, pewnie będę tam młokosem ale już nie mogę tak dalej żyć. Czuję jak to gówno wyżera mi mózg, zdziera mnie z podstawowych emocji i uczuć i zabija moje pasje. Codzienne wstawanie na kacu z bólem głowy i myślą "dziś już będzie inaczej, dziś się nie napiję a wieczorem biegiem do sklepu". Dobrze, że nie mam ani żony ani dzieci bo tylko bym ich krzywdził. Tym razem albo zdechnę albo wytrzeźwieję.

Dajcie proszę plusa na odwagę, to całe 7 tygodni terapii w zamknięciu, zaczynam na początku czerwca i szczerze mówiąc przeraża mnie to. Najgorsze jest to, że podobno nie można mieć kompa/telefonu czyli nie będę w stanie robić prywaty (pracuję w IT i uwielbiam to - a raczej uwielbiałem zanim zacząłem chlać).

Poza tym będę wdzięczny za wszelkie rady - nigdy nie byłem na takim leczeniu i nie wiem czego się spodziewać...

#alkoholizm #uzaleznienie #aa #alkohol #jestemwdupie #anonimowemirkowyznania

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
    Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
    ID: #6287c95d5ff95e6b0788b25a
    Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
    Wesprzyj projekt
    pokaż całość

odpowiedzi (35)