Wpis z mikrobloga

film: Kosmonauta
rodzaj: dokument krótkometrażowy (4:48)

Krótkometrażowy film będący wstępem do historii o dwóch braciach z Turynu, którzy od lat 50 tych prowadzili nasłuch radzieckiego programu kosmicznego. W 1961 przechwycili sygnał na którym słychać kobietę, astronautkę, komunikującą wejście w ziemską atmosferę. Po chwili komunikacja zamienia się w rozpaczliwy krzyk i wołanie o pomoc, kiedy statek zaczyna płonąć. Po chwili sygnał się urywa...

Związek Radziecki nigdy nie przyznał się do nieudanej misji z 1961 roku. Oficjalnie pierwszą kobietą w kosmosie została Walentina Tierieszkowa, której lot zakończyła się szczęśliwie dwa lata później


#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #podbojkosmosu #kosmos #film #filmkrotkometrazowy
Ratelmidozer - film: Kosmonauta
rodzaj: dokument krótkometrażowy (4:48)

Krótkomet...
  • 11
@Ratelmidozer czytałem artykuł w jakimś Focusie czy czymś takim z 10 lat temu i do dzisiaj nie mogę go znaleźć, pamiętam że byłem pod mocnym wrażeniem, świetny tekst. Było w nim między innymi właśnie o tej kobiecie, ciężka sprawa...
@John_archer: wszystko chciałbym opisać w dłuższym wpisie niż mikro. Ciężko będzie jednoznacznie rozstrzygnąć czy te wydarzenia miały miejsce bo w tamtych czasach wszystko było/mogło być propagandą zimnowojenną.

Prawdą jest, że cała historia jest dość mglista i brak jednoznacznych dowodów na potwierdzenie jej autentyczności
@Ratelmidozer: Tych nagrań było kilka i wiele się tam kupy nie trzyma:

Since the 1960s, critical analysis of the recordings has cast doubt on their provenance. For instance, audio transcripts reveal that none of the cosmonauts, who were supposed to be Soviet air force pilots, followed standard communication protocols, such as identifying themselves when speaking or using correct technical terminology.[4] Likewise all the recordings contain disjointed sentences and grammatical errors (e.g.
@John_archer: ok aż tak dobrze nie ogarniam tego tematu jedna uwaga na szybko
"If there was anyone before Gagarin, we would know."[3]
Film przedstawia wydarzenia z maja 61 roku czyli miesiąc po locie Gagarina... mi wpasowuje się w narrację radzieckiej propagandy by miesiąc po umieszczeniu pierwszego mężczyzny na orbicie znalazła się tam i radziecka kobieta
@Ratelmidozer: Działa na wyobraźnię, ale faktycznie jakby coś takiego zaszło, to teraz raczej byłoby o tym wiadomo. Znacznie gorsze utajnianie rzeczy wyciekały. A zaangażowane w to przecież musiałoby być mnóstwo ludzi.