•  

  2 462 - 1 = 2 461

  Tytuł: Żegnaj, laleczko
  Autor: Raymond Chandler
  Gatunek: kryminał
  ★★★★★★★☆☆☆

  Obiad za osiemdziesiąt pięć centów smakował jak zniszczona torba listonosza. Podał mi go kelner o wyglądzie zbira, który by mnie trzasnął za dwadzieścia pięć centów, za sześćdziesiąt podciąłby mi gardło, za półtora dolara plus narzut handlowy pogrzebał w morzu w beczce cementu.

  Detektyw Philip Marlowe przypadkowo spotyka groźnego gangstera Myszkę Malloya, który po wyjściu z więzienia poszukuje swoją dawną ukochaną. W obecności detektywa popełnia morderstwo i ucieka. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie, a tymczasem detektyw dostaje nowe zadanie, które polega na ochronie klienta w trakcie przekazania okupu za skradzione klejnoty. To jednak nie koniec historii z Myszką...

  Moim zdaniem jest to bardzo dobry kryminał w starym stylu. Akcja jest ciekawa, a zwłaszcza jej zakończenie. Największą jednak zaletą książki są opisy każdej postaci, która pojawia się w fabule. Zanim jeszcze cokolwiek się stanie, wiadomo dokładnie jak kto wygląda, zachowuje się i jakie będzie miał zamiary. A postacie są tu oryginalne. Podobnie jest z opisami miejsc akcji, dzięki którym można jeszcze łatwiej zagłębić się w historię.

  #bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki

  źródło: f.jpeg