Wpis z mikrobloga

2 459 - 1 = 2 458

Tytuł: Dlaczego Narody Przegrywają
Autor: Daron Acemoglu, James Robinson
Gatunek: Ekonomia, popularno-naukowa
★★★★★★★

Protip: kiedy ktoś próbuje przedstawić Ci teorię wszystkiego to podchodź do tego z bardzo dużą rezerwy.

W książce Acemoglu i Robinson starają się forsować swoją wizję głównego czynnika wpływającego na sukces gospodarczy państw i narodów. W przeciwieństwie do Jareda Diamonda (ta książka powstała jako pewna odpowiedź na jego "Strzelby, zarazki, maszyny") który jako jądro sukcesu widzi położenie geograficzne autorzy twierdzą że najważniejsze są instytucje.

W książce przedstawiono wiele przykładów z historii, gdzie insytutcje ektraktywne mogą powodować zapaść i ograniczać rozwój, a inkluzywne instytucje (ekonomiczne i polityczne), które włącząją do uczestnictwa w rynku jak najszerszą rzeszę ludzi powodują rozwój i dobrobyt.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Teza autorów, jakkolwiek ciekawa, wydaje się wielkim uproszczeniem. Każdy z przykładów w historii ostatecznie ilustruje tezę, że dobre inkluzywne instytucje są dobre, a złe ekstraktywne są złe. Główne tezy książki można więc zapisać w 50-stronicowym eseju.

Polecam książkę, szczególnie ludziom, którzy jak tylko słyszą słowo "rynek" albo "rynkowe zasady" od razu się zrażają.

Książka dostępna jest po Polsku, ja czytałem wersję angielskojęzyczną z Amazona.

#neuropa #neuropaczyta <- biblioteka Neuropejska

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Majk_ - 2 459 - 1 = 2 458

Tytuł: Dlaczego Narody Przegrywają
Autor: Daron Acemoglu,...

źródło: comment_9S7bmc0Dzq8p5zt7VXEA0HgoROcQ8Kkt.jpg

Pobierz
  • 2
@Majk_: Recepta przedstawiona w książce faktycznie jest trochę zbyt prosta, niemniej moim zdaniem warto chociażby ze względu na ciekawe przykłady historyczne i polski wątek.