Wpis z mikrobloga

Jako że sezon burzowy można oficjalnie uznać za otwarty, mam pewne pytanie... Zamykacie okna podczas burzy? Wszyscy gadają o tym że otwarte okno przyciąga pioruny i wszyscy powtarzają historie o piorunach które "wpadają" do domów i mieszkań przez uchylone okno. Moim zdaniem to bzdura.

Na wykopie jest wiele osób obeznanych z fizyką, (ba, pewnie znajdzie się też tutaj niejeden piorun) mam nadzieję że ktoś jednoznacznie wytłumaczy tę sprawę.

#zabobony #wiejskielegendy
  • 27
@Patiomkin: Jak otworzysz okno to jak najbardziej jest szansa na to, że ci piorun do mieszkania wleci. Takie coś przydarzyło się raz mojej cioci, która mieszkała w bloku na parterze. Piorun wleciał i walnął w telefon, którego kawałki rozleciały się po całym pokoju.
@Patiomkin: pieprzenie.

ludzie nie rozumieją tego zjawiska bo przerasta to ich małe mózgi. jak masz piorunochron to o ile nie będziesz go trzymał to jesteś bezpieczny. otwarte okno nie ma ŻADNEGO wpływu na przebieg pioruna.

ale jak nie masz piorunochrona to już wygląda inaczej, niemniej najpewniej jeśli masz antenę do TV to pójdzie po kablu i może nawet spowodować pożar albo uszkodzenie instalacji elektrycznej.

z tego powodu dobrze jest montować takie
@Patiomkin: nie wiem jak działa piorun kulisty, nigdy go nie widziałem. Ale w zeszłym roku w moim rodzinnym domu zechciał jebnąć piorun w kilkusetletni dąb po czym zrobił się tak zuchwały że rozpiepszył kilka rzeczy w mieszkaniu...
@Axelio: To może opowiem parę rad, rok temu mój dom został trafiony piorunem ( nie mam piorunochronu bo architekt powiedział że piorun nie trafi bo naokoło są wyższe budynki - LOL) w chwili kiedy przeglądałem sobie wykop. Trafił w antenę od routera i po kablach impuls przeszedł się po całym domu. Połowa urządzeń podłączonych do kontaktu (nawet wyłączonych) się spaliła. Parę kabli w ścianach też. Co ciekawe sam komputer przetrwał, natomiast
@exploti: sam trochę pieprzysz. Skoro się wypowiadasz, to pewnie masz świadomość tego, jak działa piorunochron. W mieszkaniu może znaleźć się "atrakcyjniejsza" zanęta dla pioruna. Jasne, prawdopodobieństwo nie jest duże, ale istnieje.