Wpis z mikrobloga

@PanLogik: słaby ten test. Np. pytanie o torturowanie niewinnej osoby by dostać informację o bombie - no to albo niewinna, albo posiadająca informacje o bombie i nie chcąca ich dobrowolnie wyjawić. Albo skrzywdzenie jednej osoby, by pomóc kilku - można kogoś wysiedlić i zapłacić odszkodowanie, czy to jest skrzywdzenie? Czy chodzi o traumę na całe życie/trwałe okalecznie? Bez punktu odniesienia takie pytanie jest bez sensu.
Albo zagadnienie politycznej opresji dla dobra
10 out of 63. właściwie chwila wahania była tylko przy pytaniu o bombie, gdzie w końcu wyszło mi "disagree". w reszcie "strongly disagree".

@Pantokrator:

no to albo niewinna, albo posiadająca informacje o bombie i nie chcąca ich dobrowolnie wyjawić

np. matkę zamachowca można chcieć odpytać o jego profil psychologiczny, co zwiększyłoby szanse na jego złapanie i zabicie, ale ta matka wie, że jej ukochany syn zginie jeśli ona powie prawdę.

wysiedlić
np. matkę zamachowca można chcieć odpytać o jego profil psychologiczny, co zwiększyłoby szanse na jego złapanie i zabicie, ale ta matka wie, że jej ukochany syn zginie jeśli ona powie prawdę.


@prewenaza: no czyli chroni zbrodniarza, pomaga mu zabić setki ludzi, więc bynajmniej niewinna nie jest, do tego sama tak bandytę wychowała.

no a jak ktoś pochował swoją rodzinę na swojej ziemi i jest to dla niego rzecz cenniejsza niż wszystkie
@Pantokrator:

NIGDZIE nie napisałem, że to nie krzywda

ok, zgoda.

nie wolno ci zakopywać w ogródku, ani w piwnicy

w minarchizmie/akapie? kto mi zabroni, jeśli nikogo przy tym nie narażam na choroby, etc?

pomaga mu zabić setki ludzi

zaniechanie nie jest tożsame z inicjacją agresji.
@prewenaza:


zaniechanie nie jest tożsame z inicjacją agresji.

A co ma piernik do wiatraka? Nie jest żadną "niewinną osobą" i tyle.

w minarchizmie/akapie? kto mi zabroni, jeśli nikogo przy tym nie narażam na choroby, etc?


Przypomnij mi kolego, gdzie panuje ten wspaniały AKAP? A czekaj, nigdzie, bo to ustrój oderwany od rzeczywistości. Minarchizmu też nie uświadczysz, więc to rozważania totalnie teoretyczne, a kontekstem pytań powinna być rzeczywistość, a nie jakaś fikcja