Wpis z mikrobloga

Cały czas wybieramy zwycięzców z rozdajo


,a w międzyczasie:

Domowa czarna kaszanka

Składniki na 8 kg farszu:
- 1 kg wątróbki wieprzowej
- 1 kg płucek
- 1 kg skórek wieprzowych
- 0,5 kg podgardla
- 0,5 kg mięsa z golonki
- 2 L krwi wieprzowej (świeżej lub suszonej)
- 2,5 kg kaszy gryczanej (najlepiej pół na pół palonej i zwykłej)
- 30 g majeranku
- 2 ząbki czosnku
- 35 g pieprzu
- 40 g soli

Składniki na 4 L rosołu:
- 3 ząbki czosnku
- 6 liści laurowych
- 10 ziaren jałowca
- 10 ziaren ziela angielskiego
- pieprz i sól do smaku

Polecamy:
- jelita naturalne wieprzowe
- nadziewarkę do jelit
- szybkowar
- termometr kulinarny
- maszynkę do mielenia mięsa

Przepis:
Mięso dokładnie oczyść i umyj. Do gotowania przygotuj wodę wraz z przyprawami na rosół. W garnku umieść mięso, za wyjątkiem podrobów (płucek i wątróbki) i gotuj 40 minut. Następnie dołóż do gotowania płucka i wątróbkę. Gotuj wszystko jeszcze 20 min. Po tym czasie wyjmij płucka i wątróbkę, a następnie przekrój, aby sprawdzić, czy krew już nie wypływa. Jeśli będzie, umieść podroby jeszcze na chwilę w rosole. Mięso natomiast po wyjęciu powinno być miękkie, ale nie rozpadające się.

Wątróbkę pokrój w kostkę wielkości 1,5 cm. Pozostałe mięso oraz płucka zmiel przez drobne sito o oczkach 2-5 mm. Kaszę wypłucz dokładnie w zimnej wodzie i wsyp do garnka, zalewając ją "na równo" rosołem. Najlepiej umieść garnek z kaszą w innym garnku z wodą, tworząc coś na podobieństwo łaźni wodnej. Kaszę często mieszaj, a kiedy stanie się sypka (nie będzie chrupać przy przegryzieniu, ani nie będzie się rozpadać), rozsyp ją "na płasko". Kiedy kasza przestygnie, umieść ją w dużej misce i dodaj zmielone mięso, płucka oraz pokrojoną wątróbkę. Dopraw farsz i spróbuj (możesz odrobinę przesolić, gdyż sól przy parzeniu nieznacznie się wypłucze). Całość wymieszaj i zalej (przez sito) świeżą krwią lub suszoną po rozpuszczeniu. Wyrabiaj, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji (masa powinna być dość zwarta, jednak delikatnie się rozlewająca).

Pół godziny wcześniej przygotuj jelita (dobrze przepłucz i namocz na 30 minut w letniej wodzie). Wyrobioną masę nadziej dość luźno w jelita, formując serdelki. Tak przygotowaną kaszankę włóż do wody o temperaturze 75⁰C i parz przez 20 min, utrzymując tę temperaturę, a pod koniec podnieś ją na 5 minut do 80⁰C. Po zaparzeniu kaszankę wyjmij, ostudź - i gotowe!

Smacznego!
...bo domowe jest lepsze!

#przepisy #browin #gotujzwykopem #kaszanka #wedlinydomowe
Pobierz Browin - Cały czas wybieramy zwycięzców z rozdajo

SPOILER

,a w międzyczasie:

...
źródło: comment_OEQ8KG303d4ULAwymAckrFExtlKu410A.jpg
  • 5
@Browin: Jako pacholę lubiłam pierogi. Znając moją słabość ciotka przyniosła do nas do domu by mnie poczęstować. Były takie piękne, takie duże... Mmmm... palce lizać. Już ślinka ciekła w trakcie przysmażania. Wreszcie wylądowały na talarzu. Jakże się moje dziecięce serce radowało. Jem. Konsystencja farszu jakaś taka dziwna. Niepomna na nauki rodzicielki by nie mówić z pełna paszczą pytam się z czym te pierogi, bo jakieś gumowate.
- Z płuckami - ciotka