•  

  2 462 - 1 = 2 461

  Tytuł: Łańcuch historii
  Autor: Paweł P. Wieczorkiewicz
  Gatunek: zbiór esejów
  ★★★★★★★★☆☆

  Książka to zbiór najciekawszych artykułów Pawła Piotra Wieczorkiewicza, sowietologa, marynistę i historyka dość kontrowersyjnego (uważającego sojusz II RP i III Rzeszy za zasadny, czy obwiniającego dowództwo AK za powstanie warszawskie, które nazywa zbrodnią). W pozycji znalazły się eseje dotyczące przede wszystkich historii II RP, II wojny światowej i PRL, ale są też artykuły na tematy związane z przełomem XIX i XX w.

  Bardzo dobra książka. Wybór artykułów jest naprawdę całkiem ciekawy i osoby zainteresowane polityką, wojskiem, czy nawet sprawami damsko-męskimi znajdą coś dla siebie. Zabrakło mi nieco rozwinięcia jego najbardziej znanych wypowiedzi dot. powstania warszawskiego (tu nie ma prawie nic) albo sojuszu Hitlera i Rydza-Śmigłego (artykuł czy wywiad, w którym temat został poruszony zacytowano jedynie częściowo).

  Widać, że poglądy profesora pod koniec życia uległy znacznej radykalizacji, za co jednak niesłusznie był piętnowany w środowisku. Szkoda książek, których nie zdążył napisać.

  #bookmeter #historia #ksiazki

  źródło: ravelo.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h