Wpis z mikrobloga

#sportowiecnadzis | 12

Rach Ciach Ciach

Imię i nazwisko: Tomasz Sikora
Dyscyplina: Biathlon
Data urodzenia: 21 grudnia 1973
Narodowość: Polska

Są sportowy, którzy jednoznacznie kojarzą się z dyscypliną. Mówimy biegi narciarskie, myślimy Justyna Kowalczyk. Kimś takim dla biathlonu jest Tomasz Sikora. Zdecydowanie najbardziej utytułowany i najlepszy polski biathlonista w historii. Choć jest to dyscyplina niszowa to relacje duetu Jaroński & Wyrzykowski z biegów Sikory są równie legendarne jak skoki Adama Małysza.

Cudownie Sikora rozpoczyna te dzisiejsze zawody! Mówiliśmy o tym, że te dwa pierwsze strzelania będą bardzo ważne, oczywiście dwa następne jeszcze ważniejsze, ale to już nieważne.


Profesjonalne treningi rozpoczął w 1988 roku, lecz pierwsze sukcesy zaczął odnosić 4 lata później. W 1992 roku dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów. Dzięki temu sukcesowi trafił do kadry A prowadzonej przez Aleksandra Wierietielnego (m.in.późniejszy trener Justyny Kowalczyk). Na arenie międzynarodowej pokazał się w 1993 roku, gdy zdobył wicemistrzostwo świata juniorów w biegu na 10km.
Pierwszym pełnym sezonem w Pucharze Świata był sezon 1993/1994. W tych latach został wicemistrzem europy w sztafecie, jednak już rok później zrobił coś niewiarygodnego.
16 lutego 1995 roku odbył się bieg indywidualny na 20km na Mistrzostwach Świata we włoskiej Anterselvie. Gdy wszyscy zawodnicy dotarli do mety stało się jasne. Tomasz Sikora mistrzem świata! Co więcej, zrobił to jako pierwszy Polak w historii! Sikora pobiegł fenomenalnie i zaliczył wszystkie celne strzały.
Dwa lata później byliśmy świadkami największego sukcesu naszej męskiej sztafety. Polacy w składzie Tomasz Sikora, Wojciech Kozub, Wiesław i Jan Ziemianinowie zdobyli brąz na Mistrzostwach Świata w słowackim Osrblie.
W 2000 roku zdobył mistrzostwo Europy w biegu pościgowym podczas Mistrzostw Europy w Zakopanem.

Skuś baba na dziada!


Przełomowym momentem były lata począwszy od 2002/2003. Zawody biathlonowe stały się coraz bardziej profesjonalne. Razem z polską kadrą jeździło coraz więcej specjalistów od sprzętu. Sam Sikora zaczął wówczas o wiele więcej trenować i wszytko to dało efekty.
Pierwsze plony pojawiły się w 2004 roku. Tomasz Sikora zdobył wtedy swój drugi indywidualny medal Mistrzostw Świata, podczas biegu pościgowego w Oberhofie. Biathlon stawał się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Relacje z zawodów cieszyły się coraz większą oglądalnością. Sikora regularnie meldował się w pierwszej dziesiątce.

Rach Ciach Ciach!


Wszystkie cytaty wiążą się jednak z najsłynniejszym biegiem Tomka. Chodzi rzecz jasna o Igrzyska Olimpijskie 2006 w Turynie i bieg ze startu wspólnego na 15km w Cesana San Sicario.
Polak zaczął bieg w środku stawki, jednak kluczem do przebicia się było celne strzelanie. Po dwóch wizytach na strzelnicy Sikora miał skuteczność 10/10 i był na drugiej pozycji. Trzecie strzelania było jeszcze szczęśliwsze. Prowadzący Ole Einar Bjoerndalen przestrzelił próbę i jego przewaga drastycznie stopniała. Sikora wbiegł na stadion razem z Michaelem Greisem. Polak ponownie miał 5/5, a Niemiec miał jedno pudło.
Emocje sięgały zenitu. Sikora deptał po piętach wielkiego Bjoerndalena. Ostatnie okrążenie i ostatnie strzelanie. Ekran podzielony na dwie części: Bjoerndalen kontra Sikora. Norweg ma już dwa pudła. Sikora strzela jeden za drugim. Polak wszystko trafia, została ostatnia tarcza...pudło. Ślązak pędził na karną rundę. Był już wyczerpany, ale wyszedł na prowadzenie. Bjoerndalen miał dużą stratę. Za Sikorą był bezbłędny na ostatnim strzelaniu Greis. Niestety zmęczenie dało się we znaki i Niemiec został liderem na chwilę przed metą. Sikora dawał z siebie wszystko i ostatecznie nie dał się wyprzedzić Bjoerndalenowi.
Polska świętuje, Sikora wicemistrzem olimpijskim!

Największe sukcesy w Pucharze Świata były jeszcze przed nim. W sezonie 2007/2008 dwukrotnie wygrał zawody. Rok później był aż sześciokrotnie na podium. Dzięki temu zakończył sezon 2008/2009 na 2.miejscu i zdobył małą Kryształową Kulę!
Sikora zakończył karierę w marcu 2012 roku podczas Mistrzostw Polski, na których wygrał wszystkie zawody włącznie ze sztafetą! Łącznie zdobył aż 27 indywidualnych tytułów Mistrza Polski.

Debiut w Pucharze Świata: 4 marca 1993
Aktywność: 1993-2012
Zwycięstwa: 5
Podium: 23
Osiągnięcia:
Igrzyska Olimpijskie:
-Srebrny medal w biegu ze startu wspólnego (Turyn 2006)
Mistrzostwa Świata:
-Złoty medal w biegu indywidualnym (Anterselva 1995)
-Srebrny medal w biegu indywidualnym (Oberhof 2004)
-Brązowy medal w sztafecie (Osrblie 1997)
Mistrzostwa Europy:
-6 złotych medali
-5 złotych medali
-2 brązowe medale
Puchar Świata:
-2.miejsce w Klasyfikacji Generalnej (2008/2009)
-Mała Kryształowa Kula w klasyfikacji sprinterskiej (2008/2009)

Bonus/YT:
Skrót biegu po olimpijskie srebro
AS Wywiadu z Tomaszem Sikorą

#sport #biathlon #narty #strzelectwo
MSKappa - #sportowiecnadzis | 12

Rach Ciach Ciach

Imię i nazwisko: Tomasz Sikor...

źródło: comment_Wzf9hAY6s00zbiRphjTGou207OKXI3Pg.jpg

Pobierz
  • 1