Wpis z mikrobloga

#rakiety #modelarstwo #mirkokosmos #ciekawostki #saturnv

Model członu S IV rakiety Saturn I B (konfiguracja S-IVB 200) oraz Saturn V (konfiguracja S-IVB 500) w skali 1:96. Historia budowy członu rozpoczęła się we wczesnych latach 60 przy rakiecie Saturn I i członie S IV. Był to pierwszy zbudowany człon księżycowej rakiety, za budowę odpowiadały zakłady Douglas Aircraft Company.

Różnice w wariantach SIVB polegały na celu ich użycia. W przypadku lotu na Księżyc (TLI) człon musiał być ponownie odpalany. Podczas lotów na LEO takiej potrzeby nie było, inaczej wyglądała separacja członów od dolnego członu rakiety.

Część członów SIVB 500 z lotów na Księżyc w ramach eksperymentów sejsmograficznych została skierowana po wykonaniu zadania na powierzchnię Księżyca, tak by uderzenie mogło zostać zarejestrowane przez sejsmografy zostawione przez selenonautów. Tak było z członami misji od Apollo 13 do Apollo 17. Pozostałe człony z misji księżycowych pozostały na orbicie heliocentrycznej, w 2002 roku jeden z tych członów został omyłkowo uznany za asteroidę – był to człon z misji Apollo 12, drugiej załogowej wyprawy na Księżyc. S IVB z lotów na LEO kończyły w ziemskiej atmosferze.

Dwa człony (200 oraz 500) przekształcone zostały w stację Skylab oraz Skylab II.

Wysokość stopnia to 17,81 metra, szerokość 6,60 metra. Napęd stanowił jeden silnik J-2, paliwo stanowiła mieszkanka ciekłego wodoru i ciekłego tlenu.

Model całej rakiety Saturn V, jak i wielu innych modeli można pobrać za darmo z tej strony:
[za darmo to i ocet słodki](http://jleslie48.com/gallery_models_real.html
adibeat - #rakiety #modelarstwo #mirkokosmos #ciekawostki #saturnv 

Model członu S...

źródło: comment_RqW7LxvWQLbMtc5oVvWBD2QRL4mTpG2K.jpg

Pobierz
  • 4
Pojedyńcze stopnie można prezentować osobno, części Saturna V oraz IB mają pierścienie które pozwalają łączyć stopnie w całość. LM nie planuje w najbliższym czasie. Na pewno nie w skali 1:92. Fajne modele są na stronie AXM paper models, zwłaszcza jak jest się fanem STS ( ͡° ͜ʖ ͡°)