Wpis z mikrobloga

Ogromne złoża wody znalezione na Marsie

W miejscach położonych w centralnej części Marsa, naukowcy odkryli pokłady lodu wodnego zakopanego pod powierzchnią planety. Odkrycie to ma niezwykłe znaczenie w kwestii przyszłej kolonizacji Czerwonej Planety i pozwoli na lepsze poznanie geologicznej historii Marsa.

Już od dawna twierdzono, że rezerwy lodu wodnego są zamknięte w znacznych ilościach pod powierzchnią Czerwonej Planety. W 2002 roku w ramach misji NASA Odyssey przeprowadzone zostały badania powierzchni Marsa z orbity. Udało się wtedy po raz pierwszy wykryć pokłady wodnego lodu ukrytego płytko pod powierzchnią planety. Później, w 2008 roku misja NASA Phoenix wykopała lód znajdujący się w pobliżu miejsca swojego lądowania w okolicach północnego bieguna Marsa. Pod koniec 2016 roku, naukowcy pracujący nad misją MRO, odkryli zakopaną pokrywę lodową, która zawiera prawie tyle samo wody co znajdujące się w USA Jezioro Górne. Takie odkrycia pozwalają nam sądzić, że Mars był w przeszłości mokrą, tętniącą życiem planetą. Nie jest wykluczone, że dzięki naszej ingerencji przywrócimy mu jego dawny stan.

W ramach nowych badań przestudiowanych zostało 8 lokalizacji zawierających ślady działania erozji, która doprowadziła do odsłonięcia znajdujących się pod powierzchnią zasobów wodnego lodu. Według naukowców pokłady lodu znajdują się od 3 do 6 metrów pod powierzchnią Czerwonej Planety, co potwierdza pogląd mówiący o tym, że miliony lat temu na tym obszarze, okresowo występowały intensywne opady śniegu.

Sukces załogowej misji na Marsa będzie uzależniony między innymi od ilości życiodajnego pierwiastka na Czerwonej Planecie. Bez wątpienia najprostszym sposobem na jej pozyskanie byłoby wydobywanie go ze znajdujących się płytko pod powierzchnią ogromnych złóż. Woda będzie niezbędna w trakcie tworzenia pierwszych marsjańskich farm. Dodatkowo po jej rozbiciu na wodór i tlen można by ją wykorzystać odpowiednio do produkcji powietrza i paliwa rakietowego.

Artykuł na Steemit

#kosmicznapropaganda #eksploracjakomosu #spacex bo mogę
O.....Y - Ogromne złoża wody znalezione na Marsie

W miejscach położonych w central...

źródło: comment_spemSTAXHsu6Pd3ummB1Ytf4gKZtBnmp.jpg

Pobierz
  • 28
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

MRO - Mars Reconnaisance Orbiter
OCISLY - Of Course I Still Love You (Marmac 304) – “Oczywiście, że wciąż cię kocham” – Pseudonim barki ustawianej na Atlantyku, służącej jako lądowisko dla pierwszego stopnia rakiety. Następca JRTI.

Jestem botem

Takie odkrycia pozwalają nam sądzić, że Mars był w przeszłości mokrą, tętniącą życiem planetą


@OCISLY: emm a nie jest czasem tak, że tylko to pierwsze? Ominęło mnie największe odkrycie ludzkości, czyli pozaziemskie życie?
Bo jak nie, to mocno z dupy jest twierdzić, że tam było, nie jest to jedyna planeta we Wszechświecie która miała płynna wodę. Ale tylko jedna ma życie.
@Naxster Ogólnie to chemia organiczna lubi się tworzyć sama. Różne aminokwasy i tym podobne. Kosmiczne skały na których natrafiano na takie ślady pochodziły właśnie z Marsa. Dlatego prawdopodobieństwo istnienia kiedyś życia na Marsie wcale nie jest takie małe. Oczywiście nie mamy na to jawnych dowodów.

@OCISLY Każde takie odkrycie to jak prezent na gwiazdkę :)
Ogólnie to chemia organiczna lubi się tworzyć sama. Różne aminokwasy i tym podobne.


@absyntolut: Masz jakieś wiarygodne źródło? Nie wiem czy dobrze pamiętam, ponieważ tematem szczególnie się nie interesuję, ale bardzo proste związki organiczne się tworzą, ale chyba nigdy nie udało się zrobić "przeskoku" do form, które mogłyby uformować życie przy warunkach panujących na "pustej" planecie. (Wydaje mi się, że kiedyś oglądałem o tym program w tv).

Zawsze sądziłem, że to