Wpis z mikrobloga

#geopolityka #4konserwy #polityka
Pan Andrzej Szcześniak moderujący grupę geopolityka i strategia na fb streścił rozmowę Pence-Morawiecki. Jednym słowem dajemy im wszystko, w zamian za nacisk Norwegów na tańszy gaz (za takie posłuszeństwo może nas nie wybatożą ustawą 447 http://bit.ly/2FHsk4l )
Jak widać Polska to nie podmiot na arenie międzynarodowej, a przedmiot. Z kolei naszą specjalnością w polityce zagranicznej nadal jest "polityka na kolanach" i oczekiwanie, aż nam ktoś zaproponuje śledzika albo ogóreczka.
https://www.facebook.com/groups/geopolityka/permalink/357044308102816/

Dla osób bez fb kopiuj-wklej

Na temat ostatniej rozmowy Morawiecki-Pence, pozwoliłem sobie przetłumaczyć na ludzki:

My:

1. będziemy kupować amerykańską broń,

2. będziemy kupować amerykański drogi gaz

3. będziemy wykonywać amerykański strategiczny cel zablokowania współpracy Europy (Niemiec) i Rosji - zadanie specjalne Nord Stream 2.

4. będziemy gościć amerykańską armię, dokładając do jej stacjonowanie bo "bezpieczeństwo jest priorytetem"

5. będziemy brać udział w walce o demokrację

6. uznajemy że gospodarczy porządek globalny jest obowiązujący (hasło: wolny rynek") ("on the basis of market principles")

7. uznajemy zachodnie wartości liberalno-demokratyczne za obowiązujące ("shared democratic values")

8. uznajemy, że globalne ramy prawne są obowiązujące ("rządy prawa" - the rule of law)

9. będziemy realizowali amerykańskie cele w ONZ w Radzie Bezpieczeństwa


Oni:

1. nacisną Norwegów, żeby sprzedali nam gaz do Baltic Pipe, bo coś się opierają realizacji pomysłu, by Polska odcięła się od rosyjskiego gazu

2. będą stacjonować u nas swoje wojska, "uspokajając nasze obawy przed Rosją"

3. chwalą nas, że dużo wydajemy na amerykańskie uzbrojenie

4. wiceprezydent zaszczyci nas wizytą


Prawda jaki zrównoważony podział obowiązków i korzyści między rozmawiającymi stronami?

źródło: https://www.facebook.com/groups/geopolityka/permalink/357044308102816/
Pobierz dr_gorasul - #geopolityka #4konserwy #polityka 
Pan Andrzej Szcześniak moderujący gr...
źródło: comment_RlsCbeZsNQU3NzwBYc2qya7eFCsTWbQa.jpg
  • 8
@dr_gorasul:

Na temat ostatniej rozmowy Morawiecki-Pence, pozwoliłem sobie przetłumaczyć na ludzki:

My:

1. będziemy kupować amerykańską broń,

2. będziemy kupować amerykański drogi gaz

3. będziemy wykonywać amerykański strategiczny cel zablokowania współpracy Europy (Niemiec) i Rosji - zadanie specjalne Nord Stream 2.

4. będziemy gościć amerykańską armię, dokładając do jej stacjonowanie bo "bezpieczeństwo jest priorytetem"

5. będziemy brać udział w walce o demokrację

6. uznajemy że gospodarczy porządek globalny jest obowiązujący (hasło:
@dr_gorasul: zrobiłem małe tl;dr zeby było wiadomo co mnie boli w poście:

My:
1. będziemy kupować amerykańską broń, (najnowoczesniejszą, zapomniałeś dodać. Poza tym a skąd mamy brać? od Rusków? skądś musimy. Rozważałbym zaliczenie do zalet tak btw)
2. będziemy kupować amerykański drogi gaz (tylko dopowiem, że wczesniej kupowaliśmy drogi gaz od Rosji)
3. będziemy wykonywać amerykański strategiczny cel zablokowania współpracy Europy (Niemiec) i Rosji - zadanie specjalne Nord Stream 2. (to
Na temat ostatniej rozmowy Morawiecki-Pence, pozwoliłem sobie przetłumaczyć na ludzki:

My:

1. będziemy kupować amerykańską broń,

2. będziemy kupować amerykański drogi gaz

3. będziemy wykonywać amerykański strategiczny cel zablokowania współpracy Europy (Niemiec) i Rosji - zadanie specjalne Nord Stream 2.

4. będziemy gościć amerykańską armię, dokładając do jej stacjonowanie bo "bezpieczeństwo jest priorytetem"

5. będziemy brać udział w walce o demokrację

6. uznajemy że gospodarczy porządek globalny jest obowiązujący (hasło: wolny rynek")