Wpis z mikrobloga

Holendrzy i Duńczycy na co dzień jeżdżą z małymi dziećmi na rowerach w tzw. cargo bajkach lub rowerowych przyczepkach i widok ten nikogo nie dziwi.. nikogo poza Polakami. Ale jak to tak? Bez samochodu? Na rowerach jak zwierzęta? Zapyta Janusz!? Tak, rozwinięta cywilizacja odchodzi powoli od samochodów w przestrzeni miejskiej na rzecz bardziej nowoczesnych form transportu. Tak właśnie wygląda nowoczesna urbanistyka; szkoda tylko, że mieszkańcy znad Wisły nie są w stanie zrozumieć tego zmiany.

#rower #europa #polak #przyszlosc #ekologia
Pobierz tomosano - Holendrzy i Duńczycy na co dzień jeżdżą z małymi dziećmi na rowerach w tzw...
źródło: comment_gbmFJl5G9bEbXOctt8CZgZmJf0mzHjLR.jpg
  • 17
u nich zima nie trwa 10 miesięcy


@Prezes_roku: A gdzie trwa 10 miesięcy? Na biegunie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Masy się zdarzają, ale mają inny charakter. Wiesz w ogóle co jest przesłaniem masy i dlaczego powstał taki ruch?

Janusze siedzą raczej za kierownicą co widać w statystykach - 3000 ofiar wypadków w ciągu roku.
Tak, rozwinięta cywilizacja odchodzi powoli od samochodów w przestrzeni miejskiej na rzecz bardziej nowoczesnych form transportu.


@tomosano: akurat Holendrzy jeździli na rowerach na długo przed tym zanim to stało się modne. Mają dużo łagodniejszą zimę niż Polacy, dużo większe zagęszczenie ludności i dużo bardziej płaski kraj. O jego gabarytach nie wspomnę, bo cały można przejechać rowerem w jeden dzień.

Poza tym są skąpi, parkowanie jest drogie i trudne (nawet w małych
@geuze: Jeździłem dzisiaj nieodśnieżoną ścieżką i tak mnie natchnęło. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

gdzie ty w Holandii widziałeś odpowiednik polskiej masy krytycznej? Holendrzy dbają o interesy rowerzystów lobbując głównie za pośrednictwem fietsersbond


@geuze: Kilka lat temu widziałem masę w Kopenhadze, nie wiem jak to wygląda obecnie, generalnie nie mają o co walczyć, więc rozumiem. Nie ja przywołałem temat masy w tym wątku.

Niebawem wracam do NL
@tomosano historia stworzyła zakompleksiony naród. U nas auto jeszcze długo będzie symbolem statusu, a Polacy po latach upokorzeń maja silną potrzebę czuć się ważniejszymi.
Inna sprawa że dopóki jazda autem z LPG będzie tańsza niż ZbiorKom którego jakość pozostawia wiele do życzenia to nie ma o czym gadać.
@tomosano: > Holendrzy i Duńczycy na co dzień jeżdżą z małymi dziećmi na rowerach w tzw. cargo bajkach lub rowerowych przyczepkach i widok ten nikogo nie dziwi.. nikogo poza Polakami.

@tomosano: Generalnie to najczęściej wożą dzieci gdzie się da, na bagażniku na ramie, mają foteliki montowane do kierownicy. Rower towarowy (BakFiets) to już trzeba mieć gdzie trzymać i jest drogi a Holendrzy oglądają każde euro pięć razy zanim wydadzą.

Może
Pobierz Fastboot - @tomosano: > Holendrzy i Duńczycy na co dzień jeżdżą z małymi dziećmi na r...
źródło: comment_7umzlv5D4HSqLiLgqvEKCkj4nHukdCrj.jpg
@Fastboot dokładnie tak jak napisałeś. Ostatnio zrobiły się popularne elektryczne bakfiets ale kosztują więcej niż szosa full carbon :P Małe dzieci wożą najczęściej w fotelikach (często po dwa nawet), a większe jak się da.