Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie stare skoki na YouTube ostatnio. Morgenstern miał taki styl, że wykładał się na narty i odczuwał mocne wszelakie podmuchy, wydaje mi się, że przez to trochę czasami ciężko było mu utrzymać pozycję przy podmuchach. Inaczej jest jak jesteś odchylony do tyłu, masz większą kontrolę niż jak jesteś prawie na równi z nartami. (jednak taki styl "defensywny" jak miał Georg Spaeth to była przesada, Kamil Stoch jest dosyć odchylony do tyłu, ale myślę, że nie przekracza swojej granicy, Kubacki też jest, sezon na sezon się poprawia). Po Norwegach (co daje im bonus na lotach) widać jedną szkołę czyli pochylenie jak Roemeren czy Ljokesoy kiedyś to teraz Tande, Fannemel. Ile tu jest głowy w skokach... To gdzieś siedziało u Morgiego też w głowie. Dostałeś podmuch, widziałeś jak lewa narta ci się szaleje i wtedy reaguje już nawyk - utrzymujesz pozycję lub lecisz poddajesz się i robisz salto. Według mnie np. Stefan Hula dosyć stabilnie utrzymuję pozycję w locie od lat, a nie jak paralitycy typu jak Risto Jusilainen czy Mateja, Bachleda czy Amerykanie, którzy szaleli w locie. Stefankowi brakowało po prostu korekcji swojego lotu, skoro potrafi uspokoić lot to trzeba było poświecić czas nad jego odpowiednim kątem. Pod kątem "defensywnego" skakania doceniam też Wolganga Loitzla, skakał przez lat stabilnie bez fajerwerków, ale pod koniec kariery odpalił. Coś jak Hula. https://www.youtube.com/watch?v=O01aV5xKI4o #skoki #skijumpingfamily #stoch
  • 3
@hachorek: co do Morgiego I jego upadkow to doszli ze przyczyna tego na mamucie kulm bylo to ze przy wyjsciu z progu ukladajac narty w fałke nalozyl konce nart inaczej niz zazwyczaj (nie prawa na lewa tylko.na odwrot) I to plus podmuch spowodowalo lawine bledow I doprowadzilo do tego koszmarnego upadku. A strach w nim pozostal I pomimo walki, powrotu do formy gdzies sie w nim to odpalalo I znowu upadal.
@Karzel_z_dalnem: jasne, ale uważam, że styl Norwegów jest na tyle mało stabilny, że ciężko o dominatora na wszystkich wielkościach skoczni. jasne, Bardal wygrał Puchar Świata, ale dla mnie to było zwycięstwo solidnością. często u nich to są chwilowe czy sezonowe wyskoki (Pettersen, Jacobsen).
@hachorek: na youtube forfang ma kanal I tam widac troche jak wygladaja zgrupowania norwegow. Tam jest niezla rywalizacja I walka o miejsce w druzynie I mysle to przyczyna tej sezonowosci bo ile mozna wytrzymac tak na pelnych obrotach I cisnieciu, ciagle majac na uwadze ze ktos cie moze wygryzc. A na te chwile bardziej od norwegow ciekawia mnie slowency. Szczegolnie mlody prevc ma szanse duzo w skokach osiagnac a I peter