•  

  Na obszarze surowej i tradycyjnej północnej Albanii kilkaset lat temu zrodziła się praktyka, która może szokować nawet współcześnie. W wioskach zagubionych wśród gór, nie bez przyczyny zwanych Przeklętymi, do dziś spotkać można kobiety, które zdecydowały się żyć jako mężczyźni. Co zaskakujące, ich przesłanki nie są związane z brakiem akceptacji własnej płci, lecz wymuszone zwyczajowym prawem.

  Tradycja virdżiny a prawo zwyczajowe Albanii

  Obyczaj Virdżiny (alb. Virgijneshë) to praktyka wyjątkowa i niespotykana nigdzie na świecie w takiej formie. Dlaczego to właśnie konserwatywni Albańczycy wymyślili tradycję, która popiera przebieranki i zamianę ról?

  Źródeł tradycji należy upatrywać w albańskim rodzajowym prawie Kanun oraz w obyczajowości związanej ze statusem kobiety w mniejszych wspólnotach.

  W Krainie Orłów prawo do rozwinięcia skrzydeł nie przysługiwało kobietom. Rodzina była centrum tradycyjnego świata, a jej przewodnikiem, głową – mężczyzna. Jego brak oznaczał potępienie.

  Wszystko zaczyna się więc od pragnienia wyrównania pozycji. Kobiety decydowały się na ten krok, gdy groziło im niechciane, aranżowane małżeństwo, gdy w rodzinie brakło męskich potomków lub gdy chciały poprawić swój byt. Niekiedy były zmuszane do przyjęcia męskiej tożsamości, by uchronić rodzinę przed złą sławą, na przykład gdy należało pomścić jej męskiego członka.

  Zaprzysiężone dziewice – przemiana w praktyce

  Proces przeobrażenia nie jest skomplikowany, choć wymaga znaczących wyrzeczeń. Kobieta, zazwyczaj już w młodości, w obecności rodziny składa przysięgę dochowania dziewictwa. Zachowuje się od tej pory i wygląda jak mężczyzna – żadnych długich włosów, zero łagodnych zachowań. Ubiera się po męsku i wykonuje typowo męskie zajęcia. Dla wspólnoty umiera Ona, rodzi się On.

  Na zdjęciu jedna z Virgijneshë.

  Ciekawe? Cały artykuł przeczytasz tutaj.

  A jeśli masz ochotę zwiedzić dzikie albańskie góry lub poleżeć na albańskie plaży - nic prostszego! Wypełnij nasz formularz kontaktowy, a my zorganizujemy cały wyjazd za Ciebie! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #swiat #turystyka #wakacje #historia #breakplan #europa #albania #kobiety i trochę #falszywyrozowypasek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: upload.wikimedia.org

Gorące dyskusje ostatnie 12h