Wpis z mikrobloga

Podobnie jak @bialoruskie_standardy jakoś w zeszłym roku naszło mnie żeby nieco zgłębić temat Wielkiej Wojny(w sumie to trochę wrócić do tego, bo za dzieciaka mocne wrażenie wywarły na mnie sceny wojenne z "Młodego Indiany Jonesa" ale wtedy miałem możliwości daleko mniejsze niż obecne( ͡° ͜ʖ ͡°)) W każdym razie jak obiecałem wrzucam fotkę tego co udało mi się kupić w zeszłym roku(sorry za trochę kiepskie zdjęcie ale chwilowo nic innego nie miałem na podorędziu).

Tak więc pokrótce:
- na górze i lewa strona moje Ospreye, tak jak pisałem wcześniej bardzo fajne uzupełnienie do tego tematu, syntetycznie przedstawiona organizacja każdej z opisanych armii, rodzajów oddziałów wojskowych, umundurowanie poszczególnych formacji itp

- środek lewy "Strach" G. Chevallier - mocna książka opisująca wspomnienia frontowe i pozafrontowe(szpital itp) młodego francuskiego żołnierza, dużo krwi, trupów itp( ͡° ͜ʖ ͡°)

- środek pozostały seria Historyczne Bitwy od Bellony: "Bolimów 1915", "Verdun 1916", "Cambrai 1917" - 200-250 stron, konkretnie, na temat, trochę zdjęć i mapki z tyłu, ogólnie bardzo przyjemne w odbiorze(do tego przeczytałem jeszcze J. Centek - "Somma 1916" ale w formie elektronicznej, ogólnie fajny sposób czytania z otwartymi w innych kartach mapami sytuacyjnymi znalezionymi w necie + wrzucanie nazw miejscowości podanych w tekście w google z dopiskiem 1916 i oglądanie zdjęć z miejsca akcji( ͡° ͜ʖ ͡°), p.s będę chciał kupić w formie papierowej),

- dół czyli dwie cegły które od dłuższego czasu podróżują ze mną do pracy( ͡° ͜ʖ ͡°). W skrócie odświeżone wydanie z 37 roku, 400+ stron do tego dużo map i zdjęć, pierwszy tom najwięcej uwagi poświęca frontowi wschodniemu, ale pozostałe tez fajnie opisane, o drugim się nie wypowiem bo jestem w trakcie, ale po tym co przeczytałem trzyma poziom. Ogólnie podręcznik do I WŚ pierwsza klasa, czyta się płynnie że nie wiadomo kiedy kolejne strony lecą, uważam że lepsze od Pajewskiego "Pierwsza Wojna Światowa"(obecnie czytam równolegle na kompie ale jestem gdzieś rok do tyłu w stosunku do J. Dąbrowskiego) bo bardziej szczegółowe(Pajewski strasznie się rozpisał o przyczynach, celach wojennych, obrazie poszczególnych państw przed wojną itp natomiast o tym co tygrysy lubią najbardziej czyli działaniach wojennych leci bardzo szybko, co nie zmienia faktu że też bardzo fajna książka). No i wyjąłem po 50 zł za tom z outletu( ͡° ͜ʖ ͡°)

- prawego skrzydła jeszcze nie ruszyłem bo postanowiłem iść chronologicznie, w każdym razie Kaiserschlacht czyli ostatnie tchnienie olbrzyma, w zasadzie temat który sprawił że odżyły u mnie zainteresowania Wielką Wojną. Temat obu książek jest ten sam ale książka D.T. Zabeckiego "Niemieckie ofensywy 1918 roku" zapowiada się na prawdziwą perełkę, 450 stron, obszerny wstęp, każda operacja opisana szczegółowo z podanymi Ordre de Bataille poszczególnych armii, tabelki, mapy itp, jedyny minus to cena bo dałem coś chyba koło 80 zł ale czuję że jak przeczytam nie będę żałował ani złotówki. "Niemcy w Wielkiej Wojnie. Anatomia klęski 1918" podejmuje ten sam temat ale mniej szczegółowo, ale w sumie dobrze spojrzeć na ten temat z innego punktu widzenia.

Dobra, miało być krótko, wyszło jak zawszę( ͡° ͜ʖ ͡°), mam nadzieję że to nie koniec mojej kolekcji(muszę jakieś miejsce ogarnąć), resztę zakupów zeszłorocznych to w większości II WŚ, cześć już nawet zdążyłem zgubić razem z plecakiem po pijaku( ͡° ͜ʖ ͡°)(konkretnie jedną: "Czerwona burza nad Bałkanami Fiasko sowieckiej inwazji na Rumunię wiosną 1944 roku" D. Glantza ale bardzo mi szkoda bo bardzo fajna).

That's all folks( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ksiazki #iwojnaswiatowa #historia #wielkawojna
Pobierz Scyzorro83 - Podobnie jak @bialoruskie_standardy jakoś w zeszłym roku naszło mnie żeb...
źródło: comment_LlHv1SXoaqJ9fHLXPtgYigiAenrbDVzY.jpg
  • 1