Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Kochani tragedia, przejechano mi kotka (╯︵╰,) Przed chwilą wróciłem od weterynarza pani opatrzyła mu rany podała przeciwbólowy, antybiotyk i miejmy najdziemy ze nie ma odmy bo to wtedy będzie wyrok dla niego. Jeśli będzie wszystko dobrze to jutro na rentgen i szycie. Najprawdopodniej ma złamana miednice. Trzymajcie kciuki żeby się wylizał bo ja nie wiem nie ._. #kot #koty #kitku #pokazkota #zalesie pokaż całość

  odpowiedzi (80)

 • avatar

  Koreańscy imigranci bronią swojego majątku przed zniszczeniem podczas zamieszek, Los Angeles, 1992.

  Początek lat 90 był gorącym okresem w historii Los Angeles. Wojna między gangami Cribs oraz Bloods walczących o kontrolę nad miastem oraz obrotem crackiem osiągnęła swoje apogeum. Mieszkańcy biedniejszych dzielnic regularnie spali w wannach bądź otaczali swoje łóżka workami z piaskiem starając się nie zginąć podczas którejś nocnej strzelaniny między gangami. LAPD (Los Angeles Police Departament) słynęła wobec rutalności wobec mniejszości etnicznych oraz korupcji. Z jednym najlepiej udokumentowanych panujących patologii w policji byłaspecjalna jednostka policji używająca akronimu CRASH (Community Resources Against Street Hoodlums). Parę lat wcześniej jednostka CRASH brała udział w "Operacji Młot". Operacja Młot która trwała między 1987-1990 z początku była na papierze wielkim sukcesem, aresztowano niemal 50 000 osób podejrzanych o działalność w gangach oraz posiadanie narkotyków. Część uzyskiwanych zeznań jednak było bliżej metodą NKWD niż pracy policyjnej. Aresztowani byli bici, duszeni, rażeni taserami, podrzucano im dowody, szantażowano oraz kazano im grać w "Rosyjską Ruletkę" między sobą.

  Jakby tego było mało, część oficerów jednostek CRASH...sama handlowała narkotykami i wykonywała zlecenia dla dwóch stron trwającego konfliktu na ulicach, podsycając trwające walki uliczne. W 1990 policjanci jednostki CRASH urządzili rajd na domniemaną siedzibę gangów, leżące na rogu Alei Dallona i 87 Ulicy. 88 funkcjonariuszy zabezpieczyło mniej niż 6 uncji marihuany (mniej niż 170 gram) oraz mniej niż jedną uncję kokainy (mniej niż 28 gramów) przy okazji demolując mieszkania oraz zostawiając grafitti "LAPD Rules" czy "Rollin' 30s Crips Die.". Aresztowano też kilkadziesiąt osób które w sporej części zostały pobite na komisariatach i puszczonych wolno bez postawienia żadnych zarzutów karnych.

  Takie zachowania powoli napełniały czarę goryczy wśród czarnych mieszkańców. Aż w 1991 doszło do sprawy Rodney'a Kinga. Ten taksówkarz wracał z meczu baseballu przekraczając prędkość na autostradzie. Policja rozpoczęła pościg, gdyż King odmówił zatrzymania się. Rodney miał jednak dobry powód by starać się uciec, prowadzenie pod wpływem w Kalifornii oznacza powrót do więzenia ze zwolnienia warunkowego. Po dosyć krótkim pościgu, LAPD zatrzymała samochód Kinga.

  Rodney King wraz z kumplami wyszedł z samochodu. Policjanci wyciągnęli broń, myśląc że Rodney King jest uzbrojony. Kind stosując się do zaleceń policji położył się na ziemi. Czterech policjantów rzuciło się na niego i starało się zakuć w kajdanki. Rodney KIng zaczął się rzucać i wstał z ziemi. Jeden oficerów wyciągnął taser co powaliło Rodney'a na ziemię. Kolejni policjanci zaczęli okładać go po całym ciele policyjnymi pałkami, chociaż już nie stanowił zagożenia i dało sięgo łatwo skuć zgodnie z procedurami.

  Jeden z mieszkańców miasta wyciągnął kamerę i zaczął filmować zdarzenie. Rodney King starał się wstać, co tylko wzmogło okładanie go pałką. Rodney King trafił do szpitala. Obdukcja w szpitalu wykazała że w wyniku próby aresztowania policjanci połamali mu szczękę, wybili kilka zębów, miał złamaną kość twarzoczaszki, prawą kostkę oraz szereg siniaków. Pielęgniarka w szpitalu zadała pytanie policjantom ile razy dostał pałkami. Policjanci cały czas żartowali na temat pobicia Kinga. Ogółem sprawa skończyłaby się jak dziesiątki podobnych spraw, czyli umorzeniem. Jednak była "Taśma Holiday'a". Holiday udał się do stacji telewizyjnej z nagraniem przedstawiającym zajście. Nagranie okazało się krajowym hitem. Na nagraniu widać było leżącego i wrzeszczącego z bólu Kinga okładanego cały czas przez 4 policjantów pałkami. Z nagrania naliczono że King dostał uderzony pałką 23 razy oraz 6 razy skopany podczas aresztowania.

  Wszyscy byli w szoku widząc codzienność pracy policji w niezamożnym południowym LA. Mniejszości etniczne w całym kraju solidaryzowały się z Kingiem. Sprawa skończyła się w sądzie. Prokuratorem był Afroamerykanin, Terry White. Jednak Ława Przysięgłych składała się z 10 białych, jednego Latynosa i jednego Afroamerykanina.

  3 z 4 policjantów została uniewinniona, Powell który dowodził podczas aresztowania, nie dostał żadnej kary. Spora część miasta zaczęła organizować protesty przeciwko werdyktowi, twierdząc że biali nigdy nie skarzą białych policjantów wobec przestępstw przeciwko "jakiemuś czarnuchowi". Protesty szybko przerodziły się w zamieszki.

  Zamieszki zaczęły rozszerzać w rejony Chinatown. ten region LA w ostatnich latach przeżywał gospodarczy rozkwit zasilany imigrantami z Korei i Wietnamu. Koreańczycy, Wietnamczycy oraz Chińczycy otwierali szereg sklepów oraz punktów usługowych, będących łatwym łupem dla ludzi uczestniczących w zamieszkach.

  #bron #historia #historiajednejfotografii #usa #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (33)

 • avatar

  Wczoraj w pubie - ja (20), siostra (18), kolega (19) zagadaliśmy do barmanki bo byliśmy tylko my sami i ona tak nam się żali jak tęskni za młodością ''ehh też bym chciała być taka młoda jak wy, być beztroską i pić ze znajomymi", na co my się pytamy ile ma lat, ta nie chce powiedzieć to zgadujemy. Kolega mówi 28, siostra i ja 27, na co ona ''nieee,23''.
  #logikarozowychpaskow

  odpowiedzi (30)