•  

  J.Braun twierdzi, ze BBC proponował TVP wspólne tworzenie seriali o Pileckim i Powstaniu Warszawskim, ale prezes Kurski wolał brać od Brytyjczyków programy rozrywkowe i kulinarne.

  BBC, zwrócił się do prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego z propozycją podjęcia kilku kolejnych produkcji. Jako pierwszy i najciekawszy temat wymienił losy Witolda Pileckiego („amazing story of Witold Pilecki and his extraordinary decision to voluntarily enter Auschwitz…”), proponując pracę nad serialem adresowanym do szerokiej publiczności, z udziałem najwybitniejszych brytyjskich scenarzystów oraz brytyjskich i polskich aktorów. Warto zauważyć, że Ben Donald stwierdził w swym liście do Jacka Kurskiego, iż rozumie cel polskiej telewizji publicznej, jakim jest dotarcie do szerokiej widowni z ważnymi dla Polski tematami, i podkreślił, że produkcje BBC emitowane są w 100 krajach.

  W dalszych rozmowach pojawiały się ze strony BBC sugestie dotyczące także innych ważnych tematów, takich jak m.in. powstanie warszawskie. Rozmowy skończyły się jednak bez żadnych konkluzji, a p. Ben Donald nie otrzymał na swoje propozycje żadnej oficjalnej odpowiedzi. Decyzją zarządu kierowanego przez Jacka Kurskiego współpraca z BBC skoncentrowana została natomiast na zakupie dla TVP od brytyjskiego nadawcy formatów rozrywkowych, takich jak: „Bake Off – Ale ciacho!”, „Kochanie, ratujmy nasze dzieci” czy „Special Forces: Ultimate Hell Week”.

  Całośc:

  Pan Profesor Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  Szanowny Panie Premierze,

  Od kilku dni trwa ożywiona dyskusja dotycząca m.in. wizerunku Polski w światowych mediach. Pozwalam sobie w związku z tym zwrócić się do Pana jako Ministra odpowiedzialnego za politykę audiowizualną, pełniącego jednocześnie rolę Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w spółce TVP SA, w sprawie niezrozumiałej dla mnie decyzji władz Telewizji Polskiej o faktycznym zaniechaniu współpracy produkcyjnej z British Broadcasting Corporation.

  W 2012 r. TVP wyprodukowała wraz z BBC czteroodcinkowy serial historyczny „Szpiedzy w Warszawie” (angielski tytuł „Spies of Warsaw”) według bestsellerowej powieści Alana Fursta, emitowany w wielu krajach. W maju tegoż roku Telewizja Polska i BBC Worldwide podpisały w Warszawie porozumienie o dalszej współpracy przy produkcjach, które będą emitowane przez obu nadawców i dystrybuowane na całym świecie przez BBC Worldwide. Brytyjską telewizję publiczną reprezentował John Smith, dyrektor generalny BBC Worldwide.

  Kolejnym krokiem tej współpracy była wspólna produkcja serialu „Dzwony wojny” (angielski tytuł „Passing Bells”), który w 2014 r. był emitowany jednocześnie w BBC 1 i TVP 1 z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Serial ten uzyskał bardzo pozytywne opinie. Współpraca TVP i BBC przy tej produkcji omawiana była m.in. na łamach prestiżowego amerykańskiego magazynu „Variety”. Warto zauważyć, że udział Telewizji Polskiej jako koproducenta serialu pozwolił na wprowadzenie tam polskich wątków. Wymiar zarówno wizerunkowy, jak i ekonomiczny miała decyzja o realizowaniu większości zdjęć w Polsce.

  Wysoka ocena wyników współpracy sprawiła, że władze BBC były zainteresowane dalszymi wspólnymi projektami. W lutym 2016 r. Ben Donald, Executive Producer for International Drama (główny producent seriali międzynarodowych) BBC, zwrócił się do prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego z propozycją podjęcia kilku kolejnych produkcji. Jako pierwszy i najciekawszy temat wymienił losy Witolda Pileckiego („amazing story of Witold Pilecki and his extraordinary decision to voluntarily enter Auschwitz…”), proponując pracę nad serialem adresowanym do szerokiej publiczności, z udziałem najwybitniejszych brytyjskich scenarzystów oraz brytyjskich i polskich aktorów. Warto zauważyć, że Ben Donald stwierdził w swym liście do Jacka Kurskiego, iż rozumie cel polskiej telewizji publicznej, jakim jest dotarcie do szerokiej widowni z ważnymi dla Polski tematami, i podkreślił, że produkcje BBC emitowane są w 100 krajach.

  W dalszych rozmowach pojawiały się ze strony BBC sugestie dotyczące także innych ważnych tematów, takich jak m.in. powstanie warszawskie. Rozmowy skończyły się jednak bez żadnych konkluzji, a p. Ben Donald nie otrzymał na swoje propozycje żadnej oficjalnej odpowiedzi. Decyzją zarządu kierowanego przez Jacka Kurskiego współpraca z BBC skoncentrowana została natomiast na zakupie dla TVP od brytyjskiego nadawcy formatów rozrywkowych, takich jak: „Bake Off – Ale ciacho!”, „Kochanie, ratujmy nasze dzieci” czy „Special Forces: Ultimate Hell Week”.

  Warto zauważyć, że warunki koprodukcji filmowych, negocjowane jeszcze w latach 2012-14, uwzględniały ówczesną trudną sytuację finansową TVP. Obecnie, gdy Telewizja Polska dysponuje znacznie większymi możliwościami finansowymi, a jednocześnie rządowy „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” zapowiada wprowadzenie zachęt ekonomicznych dla realizacji produkcji audiowizualnych w Polsce, warunki współpracy z BBC powinny być znacznie łatwiejsze. Rezygnacja z możliwości dotarcia z polską tematyką do światowej widowni jest w tej sytuacji tym bardziej niezrozumiała.

  Przedstawiając powyższy problem, zwracam się do Pana Premiera o podjęcie decyzji, które pozwolą wykorzystać w interesie Polski zamknięte obecnie drogi współpracy z BBC.

  Ze względu na znaczenie poruszanego problemu list swój przekazuję do wiadomości mediów.

  Z wyrazami szacunku

  Juliusz Braun

  Kielce, 2 lutego 2018 r.

  #tvpis #tvp #historia #bbc #neuropa #4konserwy

  +: Lipathor, W......6 +27 innych