Wpis z mikrobloga

@spidero: Jest strona szachowa lichess.org który moze po meczu zanalizować grę silnikiem szachowym pod kątem błędów popełnionych w grze. Po lewej moja gra z limitem czasowym 5 minut+3 sekundy po ruchu, po prawej gra 15 minut+15 sekund po ruchu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
E: Blitz to szybkie gry, classic to wolniejsze partie
@ejadaz689: sprawdź może sobie główną linie ruy lopeza. Już na początku, nie chcesz wymieniać przecież piona C na piona b przeciwnika w tym debiucie. Interesuje ciebie kontrola centrum i atak na na króla przeciwnika przy neutralizacji kontrgry przeciwnika po stronie hetmańskiej. Wariant Czigorina i obrona berlińska to hasła na dziś.
@whoru: po co ktoś z rankingiem 1400 (na classicu na dodatek, czyli blitz pewnie 1200) ma się uczyć otwarć? Co z tego że przetrwa 1 ruch dalej, jeśli i tak potem dostanie #!$%@?? Na reddicie każdy mi pisze, że na samych kombinacjach + końcówkach + podstawach gry pozycyjnej można spokojnie do 1800 dojechać.
@ejadaz689: Wystarczy, że znasz podstawy każdego z otwarć i ogólna ideę danego otwarcia. Zakładam, że grasz tą hiszpańską, ale kompletnie bez jej zrozumienia. Nie podpowiem Ci jednej ogólnej książki odnośnie wszystkich otwarć, bo takiej nie ma. Możesz sprawdzić youtube pod hasłem Saint Louis Chess Club i tam wyszukać sobie wykłady odnośnie hiszpańskiej.

@tyrytyty: Nie chodzi o samą naukę otwarć, ale o zrozumienie motywów danego debiutu. Jeśli ktoś wymienia w hiszpańskiej
@tyrytyty:
Cokolwiek byś nie trenował, to jak robisz to dobrze to z czasem do jakiegoś 1800-2000 dojdziesz.
Nauka debiutów ma większą skuteczność niż końcówek, bo debiut zdarza się w każdej partii. Kwestią jest to, jak się tych debiutów uczysz.