Wpis z mikrobloga

@nacpanazielonka: zawsze możesz zrobić pół na pół. Na przykład działkę kupić na kredyt, a dom stawiać powoli za swoje własne pieniądze metodą gospodarczą. Do tego jeśli wynajmujesz stancję, to praktycznie to samo możesz pakować w kredyt ale mieszkać na swoim i odkładać na szybszą spłatę kredytu.
@nacpanazielonka: Bez własnej działki będzie ciężko. I dużo osób bez kredytu buduje metodą gospodarczą, na ekipach dużo pieniędzy odchodzi. Więc jeżeli nie masz męża który potrafi coś robić/sama nie umiesz to będzie ciężko
@nacpanazielonka: ja teraz ciągnę bez kredytu budowę. Na razie w stan surowy zamknięty + działka wsadziłem 590k + została dycha dla dekarza do dołożenia bo jeszcze nie skończył. Miałem plan wyrobić się w 1,1 mln ale raczej nie pyknie. Teraz szacuje 1,3 ale nie zdziwię się jak 1,5 na stół trzeba będzie położyć. Tyle ze u mnie same okna 90 kosztowały.

To zależy co chcesz budować 500-600 jak masz działkę to
@ponik_kolny: trochę przesadzasz, bo patrzysz chyba przez pryzmat własnej budowy i domyślam się że dom raczej nie należy do najmniejszych. Można spokojnie wybudować mniejszy dom za 200-250k plus wykończenie tylko trzeba oczywiście mierzyć z marzeniami na własne możliwości i nie zamykać się tylko na tradycyjne materiały budowlane. Nie każdy przecież musi mieszkać w domu powyżej 140m2 powierzchni.
@simia: łał, ale ty mądry i przenikliwy. Jestem ciekawa ile trzeba zarabiać żeby móc sobie na to pozwolić bez żarcia gruzu i żeby nie stawiać domu dopiero na emeryturze, a nie ile ja musiałabym odkładać.

@sensi: @ponik_kolny: cały pic polega na tym, że raczej kredytu hipotecznego w przyszłości nawet nie dostanę, bo celuje w bycie freelancerem :P a z tego powodu też nie chciałabym go brać. Chciałabym malutki domek,
@nacpanazielonka: głupie pytanie to głupia odpowiedź.

To ile trzeba zarabiac zalezy od tego ile wydajesz na zycie przeciez. Jeden z 5k pensji odłoży 3k miesięcznie inny z 10k pensji nie odłoży nic a obaj będą sądzić, że wydają absolutne minimum na życie.
@nacpanazielonka: w jakiej okolicy patrzyłaś na ceny działek?

250k za 55m2 to wydaje mi się dużo (deweloperski stan myślę że spokojnie jesteś w stanie osiągnąć za około 120-150k). Niby jest ta opcja budowy domu na zgłoszenie do 35m2 za około 40k z wykończeniem, choć jest to na pewno rozwiązanie tymczasowe.
@sensi: podwarszawskie miejscowości. 250k wyliczył mi kalkulator internetowy, tak bardzo dokładnie nie liczyłam bo to jednak odległa przyszłość jeszcze ;) ale te 120-150k jest trochę pocieszające, chociaż to nadal kosmiczne pieniądze
@nacpanazielonka: ja kupiłem 3 lata temu działkę 4km od granic Warszawy, 1120m2 za 165k (ceny póki co stoją na podobnym poziomie), kupiłem co prawda na kredyt, ale wtedy nie miałem innego wyboru, a nie wyobrażam sobie życia w bloku do końca swoich dni ;) Działka jest w miejscowości Góraszka, nie jest to może szczyt marzeń podwarszawskich wsi, ale okolica powinna być rozwojowa, bo gmina teraz sporo inwestuje plus w niedalekiej przyszłości
@sensi: ano właśnie patrzyłam w okolicach linii kolejowej obsługiwanej przez ZTM i niestety 150zł/m2 to rzadkość, ceny raczej się wahają w przedziale 190-300. Teoretycznie miejsce pracy dla mnie nie jest aż tak istotne, ale zakładam że jednak nie będę mieszkać w tym domu sama ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i wyjazd na jakieś całkiem zadupie mnie średnio urządza, bo to by było pogorszenie sytuacji w stosunku do
@nacpanazielonka: to jak nie będziesz mieszkać sama, to i nie będziesz zapewne sama musiała spłacać ewentualnie kredytu lub odkładać na budowę domu ;) Co do ceny to trzeba się targować, przynajmniej z 20zł na m2 da się zejść w zależności od wielkości działki, ale domyślam się że nawet i to może być za mało.
@nacpanazielonka: wroclaw, dzialka 1000 metrow 210 tys, ogrodzenie 8 tys materialy robocina ja, teraz jestesmy przed szukaniem projektu ale orientuje sie w cenach mniej wiecej wiec ci powiem

projekt indywidulany domku 120 metrow plus pozwolenia i badania ok 10k
budowa na stan surowy fundamenty, ocieplenia, sciany, strop, dach okna materialy ok 220 tys (cena z wiezba dachowa), ja robie wszystko poza dachem i do wylania stropu na parterze i pietrze bede