Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (38)

 • avatar

  Dzisiaj post lekko nie na temat to i tagi inne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Co do samej treści wpisu, jak i w ogóle dyskusji historycznych (pozdrawiam tutaj wykop pe el). Zaczynają pomału męczyć mnie pewnego rodzaju ''dyskusje'', polegające głównie na dogmatach i prezentyzmie. Doskonałym przykładem są chociażby zdjęcia z Niemcami. Kiedy je wrzucam, na okrągło spotykam się z oskarżeniem o neonazizm, bo przecież upamiętniam hitlerowskich ludojadów, którzy pili polską krew. Odnoszę wrażenie, że niektórzy na widok niemieckiego munduru dostają piany na twarzy, mimo, że urodzili się 30, 40, 50 lat po wojnie. To już nawet nie jest śmieszne, to jest tragiczne. Największe prawo do nienawidzenia siebie nawzajem mieli i mają głównie ludzie, którzy wojnę przeżyli. Problem w tym, że ci, którzy żyją, już dawno sobie wybaczyli, a niektórzy potrafili się nawet zaprzyjaźnić ze sobą (np. słynna ''bestia z Omaha'' z jedną ze swoich niedoszłych ''ofiar'').

  U mnie w domu zawsze było mówione wprost. To nie mundur był cokolwiek winien, tylko człowiek. Mogli być zbrodniarze w polskich, amerykańskich, czy brytyjskich mundurach, a mogli być dobrzy esesmani z obozów koncentracyjnych (tak, owszem, byli i tacy, których bronili sami więźniowie). Zostać bydlakiem można było niezależnie od strony.

  Równie żenujący jest prezentyzm. Ocenianie wydarzeń z przeszłości z perspektywy współczesnego człowieka. Dzisiaj my znamy skutki, więc potrafimy sobie wyniosłym, zarozumiałym tonem, przy herbatce i w fotelu powiedzieć, że coś było złe i głupie, ewentualnie było dobre. Ten binarny sposób oceniania wydarzeń to dla mnie jeden z najbardziej żenujących aspektów zajmowania się historią.

  Poważnie jestem zdania, że większości ludzi powinno się odłączyć internet, bo kiedy czytam, że komuś ''należało się'' bycie wymordowanym, to włos jeży mi się na głowie. Z reguły takie brednie piszą ludzie urodzeni wiele lat po wojnie. Przerażające.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  odpowiedzi (102)

 • avatar

  No i końca nadszedł czas.

  pokaż spoiler Czteroletni związek legł w gruzach, bo różowa zabalowała.


  Różowy chciał pojechać na weekend z psiapsiółkami na Mazury, to pojechała.
  Przecież jako kochający i dbający facet nie będę jej trzymał na łańcuchu - #pdk chciałoby się powiedzieć.
  Pojechała, wróciła, szybko zleciało.
  Ale coś zaczęło mi nie grać po jej powrocie. Dziwnie się uśmiechała, dziwne spojrzenia.
  Myślałem, że może mi się zdaje, ale że mam wścibską naturę to spróbowałem pociągnąć ją za język.

  No i zacząłem od wypytywania, jak było na wyjeździe, czy dobrze się bawiła.
  Zaczęła mi odpowiadać ogólnikowo, bez ekscytacji jak zawsze to robiła, więc zapaliła mi się lampka, że coś jest na rzeczy.
  No i ciągnę i ciągnę i ciągnę, ale nic.
  W pewnym momencie wypaliłem, że nasza wspólna znajoma, Ala, widziała je tu i tu, bo też tam była - znałem lokalizację po Snapchacie. Była to moja zarzutka, ale zadziałała.
  Zrobiła się blada, patrzyła na mnie z przerażeniem, a ja ze stoickim spokojem pytam czy nie ma mi czegoś do powiedzenia.

  No i wybuchła płaczem, zaczęła się mieszać, przepraszać, że ona nie chciała, że za dużo wypiła, że koleżanki sobie balowały a ona sama siedziała - powodów tyle, że nie sposób zapamiętać.
  Dalej nie wiedziałem dokładnie co się stało, więc ponownie zapytałem czy nie ma mi czegoś do powiedzenia.
  Odparła, że za dużo wypiła, że nie pamięta, że chyba pocałowała jakiegoś faceta - chyba, może, nie wiem, masło maślane.

  No i przechodząc do finału.
  Kazałem jej się spakować i wynieść natychmiast.
  Zaczęło się proszenie, błaganie, skomlenie, płacz.
  W końcu się spakowała, wsiadła w samochód i pojechała w siną dal.

  Miejsce miało to wczoraj.
  Przyznam, że jakoś mną nie rzuca na boki jeżeli chodzi o żal, złość czy cokolwiek, staram się sobie to racjonalizować i co mnie dobija tutaj to logika tego wszystkiego.
  Jeżeli nie była szczęśliwa, brakowało jej czegoś, zawsze można powiedzieć, zapytać, pogadać. Jeżeli nie, to powiedzieć wprost, że to nie działa, dziękuję i cześć.

  Kolejną rzeczą, która mnie wkurwiła i wkurwia do teraz, że w parę godzin po całym zajściu, mój telefon napierdala, bo każdy znajomy, każda znajoma, psiapsi itd, chce mi powiedzieć, że ŹLE postąpiłem. Że jak mogłem tak postąpić.
  Że trzeba usiąść i porozmawiać. Że to nic wielkiego. Że każdy popełnia błędy.
  Debile potrafią nawet dzwonić o 3 nad ranem by zapytać co się odjebało.

  Idę na siłownię się wyżyć.

  P.S. - czy naprawdę nie warto być wiernym?

  #zwiazki #logikarozowychpaskow #rozowepaski #zdrada #niebieskiepaski no i klasycznie #tfwnogf
  pokaż całość

  odpowiedzi (253)