Wpis z mikrobloga

#dzialalnoscgospodarcza #kiciochpyta

Omawiali dziś w Senacie nowe ustawy, m.in Prawo przedsiębiorców, które wprowadza działalność nierejestrowaną. W samej ustawie nie ma słowa na temat tego, że trzeba być na etacie (tj. posiadać ubezpieczenie zdrowotne) by móc z niej (działalności) skorzystać, jednak... ziomek w senacie wyjaśnił (jego słowa poniżej), że to dla ludzi z ubezpieczeniem zdrowotnym i na etacie. Na jakiej podstawie?
I jaki jest sens by to dotyczyło ludzi na etacie, skoro na to samo wyjdzie założenie firmy na etacie (nawet korzystniej)? ( ͡° ʖ̯ ͡°) wtf?
kicioch - #dzialalnoscgospodarcza #kiciochpyta

Omawiali dziś w Senacie nowe ustawy, ...

źródło: comment_KsoOUNPT8IZXoAW6tbz7J5k6Vd7OKxJP.jpg

Pobierz
  • 17
@kicioch: Jak nie ma sensu? Obecnie osoby takie jak student, który udziela korepetycji dwa razy w tygodniu, czy Pani Wanda która oprócz pracy sprząta jeszcze dwa mieszkania raz w miesiącu powinny założyć DG, ponieważ zarabiają w sposób regularny. Po tej zmiane nie muszą się już bać nalotu skarbówki pod warunkiem, że nie zarobią więcej niż 1050zł. To ma bardzo sens.
@Arytmetyk: Nie skumałeś - przeczytaj o co zapytałam.
Przykład przez niego podany jest bez sensu. Osobie na etacie bardziej opłaca się założyć firmę, odliczyć składkę na UZ i jeszcze wrzucić w koszty materiały niż bawić się w działalność nierejestrowaną bo wtedy zapłaci mniejszy podatek dochodowy. Ta działalność nierejestrowana najbardziej opłacalna jest dla ludzi bez etatu. Po co więc podaje przykład, który się nie opłaca?
@Arytmetyk: czyli Pani Wandzie niby bardziej się opłaca płacić podatek dochodowy od całoście zarobionej sumy, bez względu na to ile wydała na materiały, niż założyć DG i odliczać sobie koszty? No ciekawe masz rozumowanie.
@kicioch zapytaj Pani Wandy czy woli wziąć 400zl do ręki czy założyc DG, zacząć prowadzić księgowość, wysłać co miesiąc 300zl na zdrowotne(które po roku w większości wrócą) wysyłać przelew do US z tytułu dochodowego, a do tego zapłacić stówę księgowej bo skąd ona ma to wszystko wiedzieć skoro zna się na krojeniu mięsa w mięsnym a nie księgowości. Jestem przekonany że woli wziąć kasę do ręki.
@Arytmetyk: Tylko że jeśli Pani Wanda zarobi te 400zł, to i tak będzie musiała od tego zapłacić 70zł do US, co opłacalne nie jest. Ja nie mówię że jej będzie źle, mi chodzi tylko o samą opłacalność i to że przykład podany przez senat nie jest w ogóle opłacalny.