Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady. Piszę właśnie pracę na temat usprawnienia pracy magazynu w zakładzie produkcyjnym. Jednym z problemów w przedsiębiorstwie jest brak identyfikacji materiałów pobieranych przez pracowników. Dokładniej chodzi o to, że materiały pobierane nie są nigdzie uwzględniane w systemie, jedynie pracownicy wypisują na kartkach ilość pobranego materiału i w ten sposób kontrolują jego ilość.
Myślałem o wprowadzeniu jakiegoś systemu informatycznego który by był połączony z centralą. Załóżmy, że na magazynie znajduje się komputer, w którym pracownicy odnotowują jaki materiał pobrali i jaką ilość, komputer ten jest połączony z główną centralą i tam widzą ile materiału ubyło i czy trzeba uzupełnić zapasy.
Widziałem kilka przykładowych systemów ale to ogromne koszta i są dużo bardziej rozbudowane, a ja właśnie mam na myśli taki jeden względnie prosty system. Może macie jakieś pomysły? Dodam, że firma nie jest jakoś szczególnie duża.

#produkcja #logistyka #magazyn #zarzadzanie
  • 8
@matemaniak: Jakie ty systemy widziałeś że sa takie skomplikowane?

Idę o zakład że oprogramowanie do prowadzenia magazynu to nawet online działa, za abonament w stylu 30-100zł miesięcznie. A pewnie i darmowe są.
Przecież to, obok programu księgowego, jest podstawa działania firmy.

Wystarczyłby tablet leżący w magazynie w ktorym użytkownicy w programie zapisywaliby co odbierają. program wysyła maila do centrali jak zapasy się kończą.
Finito.
@matemaniak: w moim przypadku dystrybucja, ale częściowo też pracownicy pobierają towar na usługi i rozwiązane jest to tak, że pozakładali im konta klienckie i wydanie jest tak samo kontrolowane jak każda inna wysyłka (tylko jako ruch wewnętrzny, ale to niewielka różnica). A same stany magazynowe już ogarnia SAP
@MrFruu: koszt jest wartością względną i to, czy jest wysoki czy nie, zależy od ROI.

Case study z automatyzacji magazynu (RFID, auto-drop z produkcji, auto-pick, auto-sort i kilka innych), racking zainstalowany dużo wcześniej.
- rok 2011, trzy fabryki, jedna w Meksyku, druga w Szwecji, trzecia w Polsce. Wszystkie w podobnej branży, output ok 1 mln kubików rocznie, zapas utrzymywany na poziomie 2-4 tygodni sprzedaży, przewidywalny sales pattern, powierzchnia magazynów między 18-20
aldrig - @MrFruu: koszt jest wartością względną i to, czy jest wysoki czy nie, zależy...

źródło: comment_RGAMuGnalTy07AusuPd2isjDfnSGG77B.jpg

Pobierz