Wpis z mikrobloga

Mircy i Miabelki, pijcie ze mna kompot. Wlasnie oficjalnie zamknieta zostala sprawa, ktora rozpoczalem ponad 3 lata temu – kosztowala mnie sporo nerwow, ale final jest taki, ze czlowiek, ktory probowal mnie przekupic sie doigral. Ale po kolei…

Razem z moim rozowym jestesmy w Szkocji od 11 lat i przez wiekszosc tego czasu mieszkalismy w mieszkaniu councilowskim, po naszemu socjalnym. 3 lata temu pojawila sie okazja zeby to mieszkanie kupic, wiec duzo nie myslac postanowilismy zainwestowac. Proces generalnie wygladal w ten sposob, ze zglasza sie to do councilu (tutejszy odpowiednik urzedu miasta), oni decyduja czy sie kwalifikujesz po czym wysylaja ludka, ktory ma nieruchomosc wycenic. On wycenia, ty placisz, troche czekania i mieszkanie jest twoje. Proste. A jednak…

Tak sie zlozylo, ze tutejszy council korzysta z uslug niezaleznej instytucji, ktora te usulgi dla nich odplatnie dostarcza. Wniosek o chec wykupu mieszkania zlozylismy 22/12/2014, a juz nastepnego dnia dostalem telefon od ludka, ktory zapytal kiedy moze przyjsc moje mieszkanie wycenic. Jako ze bylo to zaraz przed swietami zaproponowal mi, ze przyjdzie nastepnego dznia zeby to ogarnac. Troche bylem zdzwiony, bo zazwyczaj te sprawy troche trwaja, ale sie ucieszylem. Tego samego dnia z tego samego numery komorkowego otrzymalem wiadomosc, ze gdybym byl zainteresowany to ewaluacja moze zostac zanizona o £10k w stosunku do ceny rynkowej. Oczywiscie za odpowiednia oplata - £500. No szczeka mi opadla. To naprawde byla ostatnioarzecz jakiej sie spodziewalem, a juz na pewno nie w tym kraju. Nie mialem zamiaru nikomu za nic placic, tak juz mam. No i sie zaczelo.

Poczatkowo wygladalo na to, ze council jest srednio zainteresowany. Zadzwonilem do odpowiedniego departamentu, ale jako ze to bylo zaraz przed swietami w urzedzie prawie nikogo. W koncu odzwonili, wytlumaczylem co zaszlo, ale chcieli mnie zbyc, tlumaczac ze moze mi sie wydaje, ale ze zawsze moge zadzwonic do tej zewnetrznej instytucji, bo to w koncu ich pracownik. Wiec tlumaczylem, ze jak na moja glowe powinno im zalezec, bo to w koncu w ich interesie, ze ktos probuje ich orznac, ale jak grochem o sciane. Kazali czekac do po swietach. W tak zwanym miedzyczasie odpisalem do tego typa, ze cos mi wypadlo i ze nie moge umowic sie na spotkanie. W tym samym czasie zglosilem sprawe na policje, mieli sie odezwac po swietach.

Po swietach temat drozylem. Gralem w ping ponga mejlami z councilem, ale caly czas nikt nie bral tego powaznie. A mnie trafial szlag, bo nie dosc, ze zlodziejstwa nie trawie to do tego sprawa sie odraczala, gdyz nie na reke mi bylo, zeby wycenial mi mieszkanie ktos, kto uczciwy nie jest. Policja tez jakos tak poczatkowo zdawala sie nie widziec problemu. Przyszla jakas mloda pani mundurowa, pogadala i powiedziala, ze sie odezwa. Ale jakos im tak srednio szlo, wiec znowu dzwonilem. I tak w kolo Macieju. Do wyceny w koncu doszlo, ta sama instytucja, ale inna osoba – wyjscia nie mialem, bo tylko oni moga sie tym podobno zajmowac.

Po paru tygodniach oczekiwania zdecydowalem, ze dluzej czekac nie zamierzam. Znalazlem w necie dane lokalnego councillora (taki nasz radny), umowilem sie z nim na spotkanie i on zdecydowanie potwierdzil, ze to co mialo miejsce bylo proba przekupstwa (no shit, Sherlock ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i ze on zajmie sie sprawa, co by tempa nabrala. Faktycznie, po tygodniu albo dwoch dostalem telefon z Counter Corruption Unit Police Scotland. Razem z zona oficjalnie zlozylismy zeznania – calosc zajela ponad 3 godziny – odbylo sie to w naszm mieszkaniu. Moj telefon zostal zabezpieczony jak dowod w sprawie… Na tym etapie calosc naprawde nabrala tempa i poinfomowano nas, ze sprawa najprawdopodobniej wyladuje w sadzie.

No i tak sie to ciagnelo. W grudniu 2017 dostalismy list, ze sprawa trafia do sadu i ze najprawdopodobniej zostaniemy wezwani w charakterze swiadkow. Do tego jednak nie doszlo, bo koles zdecydowal sie przyznac. Udowodniono mu kilka podobnych przypadkow (w sumie wzial w lape £2k) i od miesiaca odbywa wyrok 18 miesiecy wiezienia. Dzisiaj znowu odwiedzila mnie policja – oddano mi telefon, podziekowano za wspolprace. Nasze zeznania byly bezposrednia przyczyna jego skazania.

I tyle. Pomyslalem, ze sie podziele, bo #czujedobrzeczlowiek

Ps Przepraszam za brak polskich znakow.

#truestory
#coolstory
#takbylo
#uk
  • 40
@Krizos: Jeśli to nie problem to jaka cześć Szkocji albo jakie miasto. Ja tez mieszkam w Szkocji i pozdrawiam serdecznie Mireczku za wytrwałość w działaniu.