Wpis z mikrobloga

#matematyka #programowanie

Jest gdzieś dokumentacja do matematyki?

Do każdego języka programowania jest dokumentacja. Spisane co można, czego nie można, jak wszystko działa. Jak coś chcesz zrobić i nie jesteś pewny jak coś zrobić, to zaglądasz do dokumentacji i masz pewność. Bez tego ciężko zabrać się za cokolwiek poważniejszego. To jest normalne w programowaniu. Powinno być normą w naukach ścisłych.

Jedyne co jest do matematyki, to książki/podręczniki i zasady przekazywane ustnie. Są to luźne, niepełne zasady. Często sprzeczne (jaka jest notacja pochodnych? luźne zapiski Leibniza, Lagrange'a, Newtona i Eulera są ze sobą sprzeczne; nie wspominając o interpretacji znaku dzielenia, znak ":", "/" i "ułamek" - różnie zapisywane i różnie interpretowana kolejność działań).

To tak jakby do jakiegoś języka programowania dostępne były tylko kody źródłowe, jakieś gównotutoriale w internecie i kawałki sprzecznych, opisowych książek (bo nie byłoby dokumentacji, więc książki nie byłby takie spójne jak są teraz). Głównym sposobem na naukę składni programowania i podstaw byłyby gównokursy prowadzone przez półhumanistów w szkołach. Nauka samemu byłaby dużo cięższa przez brak dobrych materiałów. Wyobrażacie sobie możliwy stan umiejętności programistów? Byłaby jakaś masakra.
  • 15
@mk321 po prostu na matematykę składa się więcej rzeczy niż na język programowania, do tego obsadzony w szerszych ramach czasowych
Poza tym nie sądzę, że w dokumentacji języka znajdziesz WSZYSTKO

co do matmy to pewnie są jakieś kluczowe książki typu coś tam Euklidesa i tak dalej
Tylko że później było to weryfikowane przez następnych matematyków

Ale fajnie jakby powstała spójną książka z całą matematyką eh
tylko po angielsku https://www.youtube.com/watch?v=UcWsDwg1XwM&index=2&list=PLBE9407EA64E2C318


@bryndzel94: może by i po angielsku. Mogłaby być nawet i po arabsku/indyjsku/egipsku (zależnie od przyjęcia gdzie powstała).

To co wkleiłeś to jest kurs i luźne opowiastki.
Dla Pythona to jest odpowiednik (kurs): https://www.youtube.com/watch?v=ytpJdnlu9ug&list=PLUl4u3cNGP63WbdFxL8giv4yhgdMGaZNA

A teraz porównaj to sobie np. z tym (dokumentacja): https://docs.python.org/3.5/reference/index.html
To jest dokumentacja. Widać różnicę? Dla matematyki nie ma czegoś takiego.
@DzieckoBezZycia: tak, długi czas powstawania, to pewnie jest jedna z przyczyn, że do matematyki nie ma dokumentacji. W programowaniu było łatwiej, bo język wymyśliła jedna osoba albo zespół równocześnie żyjących ludzi. Poza tym wiedzieli z doświadczenia, że dokumentacja się przyda (do pierwszych języków programowania na świecie mogą zgadywać, że też było ciężko z dokumentacją).

Może i w dokumentacji języka programowania nie ma wszystkiego (za to wszystko jest w implementacji - jest
nie wspominając o interpretacji znaku dzielenia, znak ":", "/" i "ułamek" - różnie zapisywane i różnie interpretowana kolejność działań).


Jaka intepretacja znaku dzielenia, kolejność działań jest zawsze taka sama
@ziomkus: łap to: https://www.wykop.pl/wpis/17646215/matematyka-zagadka-pytanie-ciekawostki/#comment-62043983
(był też gdzieś wątek ze screenami, że w różnych kalkulatorach były różne wyniki, bo przyjmowało różną kolejność działań różnych znaków)
Skąd taka dyskusja? Nie ma dokumentacji, do której można by się odwołać. Do takich fundamentalnych zasad!


Spróbuj mi znaleźć taką dyskusję i niejasności w podstawach dowolnego, udokumentowanego języka programowania.
moze jakas dokumentacja Wolframa Alpha by cos takiego miala


@bryndzel94: dokumentacja do implementacji to tylko zgadywanie. O to chodzi, że nie można napisać poprawnej implementacji, gdy nie ma dokumentacji. Wszystko jest robione na oko, na podstawie zasłyszanych zasad i kawałków porozrzucanych zapisków.

Wolfram próbował coś takiego zrobić, to wyszło to: http://mathworld.wolfram.com/
Kolejne kawałki zapisków odwołujące się do innych kawałków zapisków. A to co jest niejasne, to nie jest zawarte "bo przecież
mk321 - > moze jakas dokumentacja Wolframa Alpha by cos takiego miala

@bryndzel94:...

źródło: comment_19Fx8bHMcnGWj1ZclgxXyES3BvPiBQnn.jpg

Pobierz
@mk321 z tego co widze to mamy tam jednego użytkownika, który nie wie jak działa matematyka,

A co do reszty to stworzenie takiej dokumentacji byłoby bardzo trudne. Teoretycznie masz aksjomaty które są ogólnie przyjęte i z nich możesz sam wyprowadzić całą reszte matematyki. Ale zawarcie wszystkiego w jednej książce ( czy gdziekolwiek) byłoby bardzo czasochłonne i do tego bez sensu, bo niezrozumiałe dla 99,9% ludzkości. Matematyka poznawana na poziomie liceum jest bardzo
@mk321: Języki programowania są zamknięte tzn. zdefiniowane od A do Z przez twórcę więc można napisać dokumentację. Matematyka jest otwarta i nie wiadomo czy poznaliśmy 90% matematyki czy może dopiero 1%

A jeżeli chodzi o dokumentację obecnie poznanej matematyki to i nie jest spisana pod jedną publikacją dlatego że objętościowo zajmuje 10000 razy więcej niż dowolny język programowania. Trzeba skompletować z szeregu publikacji.

Możesz być mega ekspertem od języka lub kilku
@mk321: Żadna dziedzina życia nie ma własnej "biblii"(nawet na wiarę katolicką nie składa się sama Biblia); pojedyńczego skondesowanego zbioru wszystkiego na dany temat. Pozatym dochodzi problem encyklopedii(takiej bardziej drukowanej niz wikipedii np.) - o czym napisać i jak szczegółowo bo mamy jakiś limit miejsca, czasu, siły ludzkiej żeby coś w ogóle takiego stworzyć.

Jak zapisać 9000 stronnicową pracę życią dr Wasyla Pędzibimbra z Biłgoraju na temat [mądry temat] i proste tautologie
@ziomkus:

Teoretycznie masz aksjomaty które są ogólnie przyjęte i z nich możesz sam wyprowadzić całą reszte matematyki.


Nie do końca. Co do założeń podstawowych i reguł metodologicznych w matematyce są pewne rozbieżności. Taki Borel twierdził, że aksjomat wyboru jest ekspresją pozbawionej podstaw wiary i nie należy do matematyki, w czasie, kiedy Hilbert utrzymywał, że jest on w matematyce niezbędną i fundamentalną zasadą. Podobne spory nie są rzadkością i o ile co
Teoretycznie masz aksjomaty które są ogólnie przyjęte i z nich możesz sam wyprowadzić całą reszte matematyki.


@ziomkus: @Poczmistrz_z_Tczewa: Przede wszystkim należy też pamiętać o twierdzeniu o niezupełności, które właściwie mówi o tym, że nie możesz.