Wpis z mikrobloga

@dlouhy słownik PWN:

olimpiada

1. «starogreckie igrzyska sportowe ku czci Zeusa»

2. «międzynarodowe zawody sportowe organizowane co cztery lata przez różne państwa»

3. «czteroletni okres pomiędzy starogreckimi igrzyskami, będący jednostką rachuby czasu w starożytnej Grecji»

A więc te zawody co teraz są to też jest OLIMPIADA. Ale ciągle znajdują się takie zakompleksione nieuki, które muszą, powtarzam MUSZĄ pokazać, jak to ludzie źle to rozumieją.
@ogrod87 To może oficjalną nazwę tych zawodów ci przytoczę (na przykładzie tych w Rio): Igrzyska XXXI Olimpiady, czyli igrzyska 31. okresu czterech lat. Albo przyjmijmy, że igrzyska odbywają się co 100 lat to przykładowa nazwa by była Igrzyska XXI Wieku.
@dlouhy: Słowo 'olimpiada' jako określenie samych zawodów sportowych, igrzysk weszło już do słownika i nic z tym nie zrobisz. Jakichkolwiek argumentów byś nie przytoczył, nie popełnia (już) błędu ten, kto igrzyska olimpijskie nazywa olimpiadą.
@Coolek A to co jest w słowniku jest niepodważalne i językoznawcy są nieomylni? Poprawiam bo trzeba było, według was olimpiada teraz to okres 4 lat i równocześnie 2 tygodni (czy ile tam IGRZYSKA trwają)?
Czyli wg was nazwę Igrzyska XXXI Olimpiady można rozumować jako Olimpiada XXXI Olimpiady?
@Coolek Kiedyś w szkole ponadgimnazjalnej polonistka opowiadała sytuację z próbnej matury, że nikt nie wiedział co to jest olimpiada (napisali, że to igrzyska) i spytała się w klasie czy ktoś z nas wie, zgłosiłem się i odpowiedziałem, że to okres czterech lat pomiędzy igrzyskami, dostałem piątkę. Podważasz twierdzenia polonistki, wykształconej w tym zakresie?
Olimpiada się dopiero zacznie a nie kończy.

@dlouhy: Dobra, piątkowiczu. Wedle linku, który zarzuciłeś:
1) Która olimpiada trwa aktualnie?
2) Która olimpiada rozpocznie się 26 lutego br., po zakończeniu igrzysk w Pjongczangu?
3) Którą olimpiadę zakończyliśmy 8 lutego br.?