Wpis z mikrobloga

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmuszać małżeństwa do obowiązkowej mediacji przed rozprawą rozwodową.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", na jednym z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji ds. petycji Dariusz Cieśli, wiceszef departamentu spraw rodzinnych i nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości, przyznał, że trwają prace nad przepisami zobowiązującymi skonfliktowanych małżonków do nawiązania dialogu. - Chcielibyśmy, aby w toku postępowania rozwodowego albo przed jego rozpoczęciem rodzice byli zobligowani do tego, żeby ze sobą rozmawiać – tłumaczył.


Katoliban w pełnej krasie, państwo będzie zmuszać do mediacji by ratować święte małżeństwa. Ja się pytam jakim prawem państwo ma się wtrącać w moje prywatne sprawy? Co ja jestem, małe dziecko? Trzeba mnie dopytać czy na pewno chce rozwodu? A co w sytuacji gdy mąż bije kobitę? Ona się decyduje w końcu po latach przerwać spiralę przemocy... ale nie! Ministerstwo każe jej mediować z mężem mniej przemocy! XD

Znalezisko - https://www.wykop.pl/link/4175861/zdecydowaliscie-sie-na-rozwod-panstwo-uratuje-wasze-malzenstwo/
#polityka #neuropa #zwiazki #bekazpisu #prawo #bekazkatoli
  • 17
@Ogar_Ogar sprawdź sobie treść art. 187 § 1 pkt 3 kpc. Obecnie pozew lub wniosek musi zawierać informację czy była prowadzona mediacja lub inny pozasadowy sposób rozwiązania sporu. W przypadku braku takiej informacji na 90% idzie wezwanie do usunięcia braków formalnych.

Urzędnicy w ministerstwie jak zwykle wymyślają coś, co już funkcjonuje. Lepiej by się zajęli jakością tworzonego prawa, bo to nawet językowo koszmar.
Ty chyba nie rozumiesz. Nie mam nic przeciwko mediacji, a przeciwko PRZYMUSOWEJ mediacji.


@lakukaracza_: Strona idzie i oświadcza, że nie chce mediować. Protokół z takiej mediacji zawiera tylko informacje, że strony się stawiły i nie zawsrły ugody.

Do ugody nie trzeba mediacji


@The_Riddler: To praeda.

sprawdź sobie treść art. 187 § 1 pkt 3 kpc. Obecnie pozew lub wniosek musi zawierać informację czy była prowadzona mediacja lub inny pozasadowy sposób
@lakukaracza_ Ja np. zupełnie nie rozumiem dlaczego rozwód musi być przeprowadzony przez sąd.
Model USA czy Norwegii jest znacznie prostszy i jak nie ma sporów to wystarczy majątek podzielić u prawnika, podpisać papiery i wsio.
(Zwłaszcza patrząc jaj u nas funkcjonują sądy to byłoby zbawienie wręcz).

Przymusowa mediacja też jest chora, ok, w niektórych przypadkach to może i pomoże, ale jest cała masa gdzie małżonkowie są zdecydowani się rozwieść i tyle.