Wpis z mikrobloga

Ciekawi mnie jak zachowa się samochód z panoramicznym dachem podczas dachowania.
Zbita szyba to jedno, ale czy słupki wytrzymają, czy możemy liczyć na pełne zgniecenie jak w kabrioletach. Szukam i szukam i crashtestów ze szklanymi dachami brak. Ciekawe czy jest równie bezpieczny co zwykły dach blaszany.
Co o tym myślicie?
#kiciochpyta #motoryzacja
user_Adrian - Ciekawi mnie jak zachowa się samochód z panoramicznym dachem podczas da...

źródło: comment_6NybxOqVPyr9QDKg0YblKNjtd7Mloe6S.jpg

Pobierz
  • 14
@user_Adrian: Hyundai ma na to rozwiązanie :) https://www.topspeed.com/cars/car-news/watch-hyundai-s-panoramic-sunroof-airbag-in-action-video-ar179040.html . Poza tym ktoś to oblicza i dach wtedy jest generalnie mocniejszy/bardziej wzmocniony... no ale jednak jest to dziura w dachu ¯\_(ツ)_/¯, dodatkowo czasem zdarza się, że ten dach potrafi pęknąć... prawda jest też taka, że to marny dodatek - fajnie wygląda na prospektach, ale w rzeczywistości albo jest za gorąco, albo za dużo słońca, albo jest tak szaro i buro, że i
@user_Adrian: To zdjęcie przedstawia Kię Optimę obecnej generacji. Jak widać cała sztywność robiona jest w słupkach. Najmocniejsza stal zastosowana tam ma wytrzymałość ok. 2000MPa. Taką ciekawostkę jeszcze powiem, że grupa Hyundai'a jako jedyny producent na świecie nie kupuje stali - sam ją wytwarza. Inna sprawa, że Hyundai jest długi i szeroki, są nawet działy od budownictwa :).
S.....S - @user_Adrian: To zdjęcie przedstawia Kię Optimę obecnej generacji. Jak wida...

źródło: comment_xgYDeSVACbr5WsDaOW2EdN18YOFlEnl4.jpg

Pobierz
@user_Adrian: samo poszycie dachu w przypadku braku panoramy to papier, więc nie jest jakoś dużo bardziej "bezpieczne", te poprzeczki które tam są, mają tylko zapobiec zapadaniu się dachu, są lekkie i cienkie.
W obu przypadkach całą sztywność robią słupki i 2 podłużne profile po bokach.
Do tego nie tak dawno Hyundai zaprezentował poduszkę powietrzną dla dachów panoramicznych - ma chronić przed odłamkami szkła i uderzeniami w głowę.
prawda jest też taka, że to marny dodatek - fajnie wygląda na prospektach, ale w rzeczywistości albo jest za gorąco, albo za dużo słońca, albo jest tak szaro i buro, że i tak masz to w 4 literach ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Student_AWAS: no to panie dowaliłeś... Żadnych problemów z temperaturą nigdy nie miałem, czy to aktualnie w zimie, czy w środku lata we Włoszech.
A weź
prawda jest też taka, że to marny dodatek - fajnie wygląda na prospektach, ale w rzeczywistości albo jest za gorąco, albo za dużo słońca, albo jest tak szaro i buro, że i tak masz to w 4 literach ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Student_AWAS: no to panie dowaliłeś... Żadnych problemów z temperaturą nigdy nie miałem, czy to aktualnie w zimie, czy w środku lata we Włoszech.
A weź
@bidzej: Jechałem/prowadziłem parę razy auta z dachem panoramicznym i jak mówię, nie porwał mnie - może dlatego, że był to Scenic i ogólnie auta francuskie ? ( ͡º ͜ʖ͡º) - a może to po prostu nawyki od piwniczenia ;). Ale żarty na bok, fakt faktem szkło na dach panoramiczny jest wytrzymałe i posiada odpowiednie filtry, więc na pewno efekt nagrzewania wnętrza jest znacznie zredukowany, podobnie jak
S.....S - @bidzej: Jechałem/prowadziłem parę razy auta z dachem panoramicznym i jak m...
@Student_AWAS: w sumie jeździłem tylko jednym samochodem, w którym panorama to była porażka i to był Francuz - C4 Cactus, gdzie po prostu w dach wstawili szybę - żadnych przesłon, żadnego otwierania.
Za to w Optimie sprawdza się świetnie, nawet mimo tego że mam 195cm wzrostu.