•  

Wszyscy spoglądają na Ghoutę, ale na północy również dzieje się wiele. Jest ledwo 13, a sytuacja Kurdów ze złej zrobiła się bardzo zła.

Turcy mają już kontrolę nad całą granicą Turcji z kantonem Afrin. Miasteczka Jandaris i Rajo zostaną zdobyte na dniach, a droga do miasta Afrin pozostanie otwarta.

Jesteśmy świadkami upadku kurdyjskiej niezależności (jakiejkolwiek) w tym kantonie. Prawdopodobnie ziemie te wejdą w skład odpowiednika "Cypru Północnego" wraz z prowincją Idlib. Kurdyjską politykę można pokazywać wszystkim jako przykład co dzieje się w sytuacji, gdy realizm polityczny zastąpimy marzeniami o niezależności.

Jednocześnie, Irańczycy mieli wejść do Tal Rifat, tak więc te tereny pewnie przypadną Damaszkowi.

Ironią losu jest to, że Wschodnia Ghouta jest na pierwszych stronach gazet, a Kurdowie jakoś mało kogo obchodzą.

#syria #turcjawsyrii #kurdystan #turcja #iran

•  

Ironią losu jest to, że Wschodnia Ghouta jest na pierwszych stronach gazet, a Kurdowie jakoś mało kogo obchodzą.

@pan_kleks8: Tureccy mordują Kurdów humanitarnie nie to co reżim Assada w Ghucie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Zuben: Tak zwany paradoks "bomby demokratycznej". Jakbym był politologiem to napisałbym o tym paradoksie pracę doktorską :)

•  

@Zuben: zawsze dzień dobry powiedzą

+: C.........0, 56632 +3 innych
    •  

@pan_kleks8: Bardzo mnie zaskakuje tak szybkie oddanie Afrin, Assad nie jest raczej zadowolony z faktu że jego sojusznik go wystawił Turkom, Kurdowie chyba nie mają czym walczyć, więc się cofają.

Jeśli ktoś wie więcej o przyczynach takiego przebiegu zdarzeń to ja bardzo poproszę o komentarz.

Gx

•  

@Gixaar: Mimo wszystko byłbym daleki od twierdzenia, że wystawienie Kurdów przez Rosja było tu czynnikiem decydującym. W mojej opinii, mimo wszystko, cała sytuacja niestety spada na Kurdów.

Opierając się na informacjach które się pojawiały, można stwierdzić że Rosjanie i Damaszek już od kilku miesięcy informowali Kurdów z Afrin, ze Turcja się na nich szykuje. Kurdowie zlekceważyli te ostrzeżenia. Częściowo pewnie przeceniali swoje możliwości, częściowo liczyli na parasol USA. Stany ich oczywiście olały, bo do realizacji ich celów wystarczą im Ci ze wschodu kraju. Pierwotna propozycja miała polegać na powrocie kantonu pod kontrole Damaszku, z zachowaniem przez Kurdów kontroli nad samym miastem Afrin.

Gdy inwazja się rozpoczęła, Kurdom lekko zrzedły miny bo USA nie miały zamiaru ich bronić, więc szybko przypomnieli sobie o rządzie w Damaszku i zaczęły się "umizgi". Problem w tym, że wejście Turków skrajnie pogorszyło pozycję i Kurdów i Damaszku. Kurdom przedstawiono propozycję, w której największy spór powstał co do punktu całościowej likwidacji milicji i sił zbrojny Kurdów i wcieleniu ich do SAA z prawem do wysłania ich gdziekolwiek. Ten postulat należy ocenić jako słuszny - Damaszek prawdopodobnie obawiał się, że utrzymanie Kurdyjskich milicji bądź wcielenie ich do SAA z jednoczesnym pozostawieniem w Kantonie zostanie odebrane przez Turcję jako rzekome przejęcie kontroli przez Damaszek, i nie będzie stanowiło podstawy do zaniechania inwazji. Kurdowie nie zgodzili się na takie rozwiązanie, niestety dla nich i właśnie powoli wracają pod Turecki but.

Uważam, że Kurdowie mogli nawet zgodzić się na te rządania, i jednocześnie ustalić, że zostaną wysłani na przykład do likwidowania ISIS na pustyni Syryjskiej bądź rozlokowani w Alepoo, żeby w razie czego móc ruszyć szybko do kantonu.

Rosjanie nie mieli szczególnych powodów by kłócić się z Turkami o Kanton, bo swoje cele w Syrii już osiągnęli. Sam Damaszek jest zbyt słaby, żeby doprowadzić do starcia z Turkami. Niestety, "romantyczna" polityka Kurdów przyniosła skutki takie, jak nasze powstania XIX wieczne.

TO jest oczywiście moje zdanie, jeżeli ktoś ma inne zapraszam do dyskusji.

+: Gixaar, P............o +2 innych
    •  

@pan_kleks8: Dzięki.

Kurde, po Kurdach bym się spodziewał więcej realizmu i racjonalnego, zachodniego sposobu myślenia.

Myślę że Rosja niczego nie oddaje za darmo więc ich decyzja (wg mnie ich odejście było kluczowe) co do Afrin wynikła z porozumienia z Turcją w kwestiach które zostaną przyklepane na planowanym na marzec szczycie.

Gx

•  

@Gixaar: Po Kurdach nie spodziewaj się ani grama racjonalne i zachodniego sposobu myślenia. Próbując myśleć jak oni myśl dokładnie tak jak Polacy w XIX wieku. Niedługo Ci ze wschodu kraju zostaną tak samo wydymani bez mydła przez Amerykanów.

•  

@pan_kleks8: Tak dla podtrzymania rozmowy:

W XIX wieku na Kaukazie przez wiele lat z carem walczył Imam Szamil, pomimo końcowej klęski zmusił imperium do 2 dekad poważnego wysiłku wojennego i gospodarczego. Więc nie tylko polscy romantycy chwytali za broń przeciwko imperium (sporo Polaków zesłanych na Kaukaz po 1831 przeszło na stronę Szamila).

Być może, gdyby oba powstania: polskie i Szamila wybuchły w tym samym czasie (a dzieliło je dosłownie kilka lat) Rosja uznała by część żądań tak jego jak i Polaków.

Gx

•  

@Gixaar: Powstańcy Kaukascy czy chociazby mudżahedini w Afganistanie w latach 80tych mieli jednak pewną przewagę nad Polakami - teren na jakim walczyli. Góry są zawsze lepszym miejscem do partyzantki czy nieregularniej walki niż polskie niziny.

Anyway, sprzeciwiam się też nazywaniu powstania listopadowego powstaniem - moim zdaniem była to zwyczajna wojna polsko - rosyjska, a charakterystyczną cechą "powstania" tego zrywu było jedynie wypowiedzenie posłuszeństwa Carowi. Przyczyny jego klęski upatruję głównie z zachowaniu dowództwa, ponieważ wojsko polskie miało siłę, żeby tą wojnę wygrać.

Nie sądzę też, by jakiekolwiek żądania Polaków zostały uznane (oczywiście za wyjątkiem wygrania tej wojny), ponieważ tymi żądaniami była w gruncie rzeczy niepodległość. W gruncie rzeczy, ewentualnie niepodległe państwo Polskie złożone z ziem Królestwa Polskiego nie miało też szansy przetrwać.

Dla Kurdów liczba zmiennych, która mogłaby im dać nadzieję na jakąś niezależność, jest jeszcze większa niż dla Polaków w XIX wieku.

•  

Dla Kurdów liczba zmiennych, która mogłaby im dać nadzieję na jakąś niezależność, jest jeszcze większa niż dla Polaków w XIX wieku.

@pan_kleks8: Zapewne.

Inna sprawa że liczba zmiennych w Syrii jest w ogóle trudna do policzenia.

Gx

•  

@pan_kleks8: Pamiętajmy, że wygrana militarna to jedno a wygrana "medialna" czy "pijarowa" (PR) to drugie. Polacy przez swoje walki w XIX wieku nie dali o sobie zapomnieć Europie. To przyniosło rezultaty potem. To samo dotyczy Kurdów. Nie stoją oni na drodze ważnemu graczowi (jak Palestyńczycy) więc może kiedyś będą bardzo potrzebni komuś dużemu i odzyskają niepodległość. Poza tym trzeba próbować. Wolność raczej sama do ciebie nie przyjdzie.
      Przynajmniej dali o sobie znać. Do tej pory był to taki "dziwny" naród liczebności Polski bez swojego państwa.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

musicie wiedzieć że puszka pepsi idealnie pasuje do puszki groszku tradycyjnego firmy bonduelle

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (19)

Wiecie co jest najgorsze u mężczyzn z punktu widzenia kobiet? Nie wzrost, nie morda, nie brak ambicji... Najgorsza jest pieprzona nieporadność życiowa. Kiedy nie jesteś w stanie żyć i być oddzielnym, niezależnym organizmem. Kiedy kobieta nie może na was liczyć, nie może wam powierzyć nawet jednej prostej czynności, bo nie wiecie jak to załatwić/co zrobić/takie rzeczy zawsze robiła mama więc ja nie wiem. Nie wiem jak ugotować obiad, nie wiem jak zmyć naczynia, nie pójdę do sklepu bo nie wiem co kupić, tego nie załatwię bo nie wiem jak, tu się nie znam. Po chuj się wiązać z taką osobą? Co sobą reprezentuje taka osoba? Po co dziewczynie facet dla którego musi być matką, a nie może być kobietą? To stanowczość i zaradność życiowa to coś co przesądza o waszym być albo nie być jako facet w oczach dziewczyny. Po co mi facet który jest dla mnie ciężarem, skoro on jest nauczony bycia niańczonym, a ja nie szukam kandydata na syna tylko kandydata na partnera życiowego? Więc jeśli jesteś miękką fają która nic nie umie sama załatwić, zrobić, ogarnąć, ugotować, kupić, to naprawdę przemyśl, czy największym problemem jest Twój brak 185 cm, mordy 8/10, czy jednak bycie niepełnosprawnym społecznie. #przegryw #zalesie pokaż całość

odpowiedzi (121)

sos tysiąca wysp brzmi dostojniej niż keczup z majonezem

#gownowpis

odpowiedzi (18)