Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś ortopeda albo ktoś znający się na urazach kolana?
Wywróciłem się na nartach czego efektem jest 'złamanie kolana', a konretniej:
"Złamanie bocznej części kłykcia bocznego kości piszczelowej, ... złamanie obejmuje także powierzchnię stawową, bez przemieszczenia odłamów"
To jest wynik tomografii komputerowej konsultowanej z ortopedą (oczywiście noga w pełnej szynie nieruchoma). Pytałem się co z wiązadłami, że może warto zrobić rezonans (prywatnie nawet), żeby sprawdzić też wiązania, ścięgna itp. Ale lekarz powiedział, że najpierw złamanie musi się zrosnąć (jakieś 2 miesiące około) a potem będzie się myśleć o reszcie jeżeli, będzie taka potrzeba.
Słyszałem z kolei od znajomego, że jak wiązania są zerwane to korzystnie jest je w miarę od razu operacyjnie zreperować, bo z czasem się 'kurczą' i ciężko je zreperować.
Iść prywatnie do jakiegoś innego ortopedy z tą całą sytuacją, prosić o rezonans i liczyć, że trafię na kogoś kto przepisze? Czy faktycznie czekać te +- 2 miesiące aż kolano się zrośnie?
#pytanie #medycyna #lekarz #ortopedia #kolano
  • 14
@BionicA: Wypadek miałem 2 tyg temu i dzisiaj byłem drugi raz u tego samego ortopedy do kontroli. Zlecił tylko rtg kontrolnie żeby sprawdzić jak się zrasta, ale na temat rezonansu i wiązadeł odpowiedział to co pisałem powyżej. Dlatego zastawiam się czy nie iść do kogoś innego, czy może faktycznie nie ma sensu panikować i lepiej poczekać aż się zrośnie a potem ewentualnie sprawdzać wiązadła i robić rezonans.
@dr_zajac: no niby jakaś logika w tym jest - na usprawiedliwienie powiem że złamanie bez przemieszczenia żadnego i wszystko się tam trzyma na swoim miejscu (ala pęknięcie). Ale pewnie faktycznie lepiej poczekać. Bałem się że, urwane wiązadła w porę nie zreperowane rezultują potem jakimiś problemami
@LeopoldStuff: więzadła jeśli są zerwane to i tak ich się nie wykorzystuje do rekonstrukcji tylko używa ścięgien z miejsc z kończyny dolnej gdzie są "mniej potrzebne" tak bardzo ogólnikowo mówiąc . Więc spokojnie, nic się nie skurczy, z rekonstrukcja można śmiało poczekać kilka msc
Nie mialem operacji. Kolano sie w miarę zrosło. Po ściągnięciu gipsu mialem razonans i z tego co pamietam nie wykazał konieczności poprawek hirurgicznych ale idealnie też nie było.
Mialem zleconą rehabilitacje (jakies prądy, zimna, ćwiczenia itp), ale to zaniedbałem i ostatecznie jej nie robiłem. Ty nie popelnij tego błędu!
Kolano odczuwałem przez jakies 3 lata a potem przeszło gdy zacząłem regularnie kucać tak jak to robia np hindusi gdy pracują na ziemi,