Wpis z mikrobloga

#sokoolrings

Ryż vs mięso

Hehe taki clickbajtowy tytul mi wyszedl :D Niestety nie chodzi mi o najwazniejsze skladniki diety mikrokoskow ( ͡º ͜ʖ͡º), lecz o akronimy "protokołów" traktowania kontuzji - RICE i MEAT. Wydaje mi się, ze większość kojarzy bardziej RICE niż MEAT, a warto znać obydwa.
Oczywiscie chce o nich tylko powiedziec informacje - zeby wiedziec, który i kiedy zastosowac, przy jakiej kontuzji najlepiej udać sie do lekarza/fizjoterapuety LUB bardzo dobrze znać swoje cialo :)
RICE
Rest - odpoczynek, od cwiczen wywolujacych ból lub calkiem od treningów.
Ice - lód/schłodzenie miejsca kontuzji, aby zmniejszyć obrzęk, stan zapalny.
Compression - kompresja miejsca kontuzji (owijka, sciagacze) aby zmniejszyc obrzek.
Elevatation - podniesienie kontuzjowanej konczyny, aby krew ze spuchnietego miejsca wrócila do serca.

MEAT
Movement - mobilizacja miejsca kontuzji, w oparciu o swoja tolerancje bólu. Zaklada to, ze ból jest normalna czescia urazu, a nie czyms co trzeba unikac.
Exercise - cwiczenia rehabilitacyjne, prerehabilitacyjne. Wyłacznie z niską intensywnoscią, duzo powtórzeń, nie do upadku.
Analgesia - kontrola bólu za pomoca leków zamiast lodu.
Treatment - w sumie to szeroki termin. Mozna tu uznać wszystko dodatkowe co zaleci lekarz/fizjoterapeuta. Kąpiele ciepła/zimna woda, akupunktura, ultradźwieki, fale uderzeniowe, strzaly kortyzonowe itd.

Przykład - wróciłeś z treningu i po 30 min czujesz ból barku/łokcia/pleców, jakbyś przeciążył, przykurczył, naciągnął coś. Wieczorem jeszcze uruchamiasz protokół MEAT, robisz ćwiczenia mobilizujące, po 30-50 powtórzeń z delikatnym masażem. Rano wstajesz jest już git. Przy RICE mógłbyś czuć dyskomfort przez tydzień bo lód byłby złą decyzją :)

#silownia #mikrokoksy #silownia #streetworkout #kalistenika
Pobierz
źródło: comment_uVzG2CYZbYEisSWRxZ8jkfRbgjiWQIGS.jpg
  • 11
@rudy_bigos: też to mi się obiło o uszy :) chociaż z mojej strony lubię te dwa protokoły połączyć (zależnie od sytuacji). Np. kompresja przez floss band przed rozgrzewką, zimny prysznic bezpośrednio po treningu. Lód i przerwa już w bardzo złych sytuacjach.
@sokool: boli mnie nadgarstek lewek ręki jak go obciążam lub wyginam mocno. Co z tym moge zrobić? NAwet przy głupich pompkach jak dłoń się wygina to boli ( dlatego robie na push up bars). JAk robie bicka hantlami z supinacją to na równoległym ułożeniu hantli czuje nacisk na nadgarstwek i ból w tej ręce.