Wpis z mikrobloga

"Ja to zrozumiałem, dlatego to, co robią Scoia'tael, uważam za zbrodniczą głupotę. Cóż, może za kilka lat okrzykną mnie za to zdrajcą i zaprzedańcem, a ich będą nazywać bohaterami... Nasza historia, historia naszego świata, zna takie przypadki" Yarpen Zigrin o Scoia'tael.

Andrzej Sapkowski na kartach książek daje aluzję do prawdziwych wydarzeń historycznych, jedną z nich jest przedstawienie komand Scoia'tael oraz słynnej brygady vrihedd dopuszczających się okropnych zbrodni wojennych. Jest to oczywiście nawiązanie do Żołnierzy Wyklętych i ich bandyckiej działalności w okresie odbudowy państwa Polskiego.

#historia #zolnierzewykleci #wiedzmin #sapkowski #neuropa #4konserwy
j.....k - "Ja to zrozumiałem, dlatego to, co robią Scoia'tael, uważam za zbrodniczą g...

źródło: comment_2l48R93vbOsgYpkxhyRW7z1GiMgDtpWY.jpg

Pobierz
  • 13
@jas_wedrownik: Różnica jest taka, że partyzantka antykomunistyczna toczyła może skazaną w danym momencie na porażkę walkę, ale z komunistyczną mniejszością, która z kolei długofalowo nie mogła się utrzymać (choć pewnie łatwiej to pisać z perspektywy czasu). Elfy walczyły z większością, jaką tworzyli ludzie, i nie miały żadnych szans na odbicie ziem, chyba że posuwając się do masowego ludobójstwa. Z tej perspektywy nasuwa mi się wiele innych partyzantek, które dużo bardziej pasują