Wpis z mikrobloga

Siemanko ludzie ogarnięci z #java
Sam jestem już Regular Java Developoerem, ale czuję się trochę jak pijane dziecko we mgle i nie wiem, jak dalej pokierować swoją karierą. Stąd moje pytania:
1. Jak postrzegacie przyszłość Javy? Wszyscy widzą, że Java pomimo dominującej pozycji cały czas traci w rankingach popularności. Czy myślicie, że releasy kolejnych wersji co 6 miesięcy i przejęcie Javy EE przez Eclipse Foundation jako Jakarta EE postawi znowu Javę na nogi i odwróci trend?
2. Czy nie uważacie Javę za język lekko zacofany? Co prawda pojawiają się szmery bajery, jak np. słowo kluczowe var w Javie 10, ale dalej to jest gonienie za C# i JavaScriptem.
3. Jaką widzicie przyszłość języka #kotlin? Ponoć można w nim już nawet na Androida pisać.
4. Czy developer Javy powinien znać się na froncie? Jak dużą przewagę daje to na rynku pracy? Czy najlepszy stosunek użyteczności do poświęconego czasu ma Angular, Vue.js czy React
5. Czego warto nauczyć się jako plan B: Kotlin, Python czy Go?
  • 9
@pavlucco:
1. projektów javowych nie będzie ubywać, a mając doświadczeniem na pewno nie traktowałbym bym braku świeżego narybku jako minusa

2. raz Java goni inne języki, a raz inne technologie gonią Javę, np. angularowy typescript nie bez powodu przezwano na początku JavaScriptem EE,
3. nie ponoć a oficjalnie: https://blog.jetbrains.com/kotlin/2017/05/kotlin-on-android-now-official/
4. jak ktoś lubi frontend to niech go poznaje, jak ktoś lubi integracje server-to-server niech się skupi na tym
5. to jest
@pavlucco:
1. Raczej popularność szybko nie spadnie.
4. Jeżeli ogarniasz jako fullstack to generalnie jesteś wartościowszy na rynku pracy, ale to też zależy od firmy kogo konkretnie potrzebuje.
5. Plan b? Po co? Jak zajdzie potrzeba to się zmieni i tyle.
Czego warto nauczyć się jako plan B: Kotlin, Python czy Go?


@pavlucco: Warto nauczyć się dobrze programować, a nie uczyć się konkretnego języka. Jak masz 1h dziennie to w ciągu miesiąca napiszesz sobie po jednym średnim projekcie z każdego z tych języków i po pierwsze nauczysz się czegoś nowego, a po drugie może coś Ci się spodoba i zechcesz rozwinąć się w tą stronę. To nie musi być tylko praca i
@pavlucco
Enumy były 14 lat temu w Javie. W C# wciąż nie ma.

No że już nie powiem, że w C# nie da się oznaczyć parametu metody jako final.

Tyle że takie porównania są z dupy i do niczego nie prowadzą.
@pavlucco: 1. Będzie ogrom pracy przy utrzymaniu softu napisanego przez te 20 lat
2. Nie, imho Java jest po środku
3. Nie wiem
4. Warto znać podstawy, potem każdy framework jakoś wejdzie do głowy
5. Ja bym brał python bo jest go dużo w big data które jest ciekawe i ilość projektów się zwiększa. Go również ciekawe, ale nie wróżę mu bardzo dużej popularności
@pavlucco: java nie umrze. Jvm to w zasadzie jedyna opcja, jeśli chodzi o wysoką wydajność, wieloplatformowość i łatwość pisania. Nawet jeśli sam język stanie się mniej popularny, to java będzie traktowana jako assembler dla jvma.