Wpis z mikrobloga

Pytanie do katolików:
co was przekonuje do tego, że właśnie wasza wiara jest prawdziwa?
wierzący często podają np. argument kosmologiczny
ale nawet jeśli uznamy, że faktycznie Bóg był przyczyną wszystkiego to dlaczego miałby to być właśnie ten w którego wierzą katolicy?

no offence, po prostu nurtuje mnie to pytanie
#wiara #katolicyzm #kosciol #ateizm #chrzescijanstwo
  • 55
@michu12345: @Wrobel_1111:
To zdaje się odbywa się na kilku "poziomach":
1. Historie spisane w Starym Testamencie - serio, ktoś przez 3 tysiące lat zmyślał jakaś historyjkę, a ludzie ją sobie powielali? No załóżmy, że to możliwe. Co w takim razie z proroctwami, które się wypełniły wraz z przyjściem na świat Jezusa Chrystusa? Żydzi przecież (generalnie) go nie uznali jako Mesjasza, chociaż miał "wszystkie znaki dane sobie" w proroctwach.
2. Kościół
@michu12345: A ilu katolików pała entuzjazmem do poznania innych religii w takim samym stopniu co jego własna. Z resztą po co skoro inne religie to szatan stworzył aby testować ich wiarę. Chociaż sądząc po stosunkach papieży do tych innych religii to już sam nie wiem jak to tłumaczą? A no właśnie. Jakie jest oficjalne tłumaczenie kościoła na pytanie Skąd się wzięły inne religie? :P
A no właśnie. Jakie jest oficjalne tłumaczenie kościoła na pytanie Skąd się wzięły inne religie? :P


@jan_zwyklak: na to pytanie to szukaj odpowiedzi u jakiegoś biskupa, albo może kogoś chociaż po teologii. nie sądzę, żebyś na wykopie otrzymał jakąś mądrą i jednocześnie prawdziwą odpowiedź na to pytanie.
Poza tym jeśli owieczki nie wiedzą co co mówi pasterz to co to za religia, co to za wiara?


@jan_zwyklak: wiedziałem, że podpuszczasz.
Odpowiem tak. Chrześcijanin (owieczka, o której piszesz) to UCZEŃ Chrystusa. Ze wszystkimi tego atrybutami. Przede wszystkim zaś ze świadomością tego, że się UCZY, czyli nie wie wszystkiego.
To tak jakbys poszedł do podbazy i zaczął pytać o całkę. Litości.
Nie, nie wiem co mówi Kościół na temat innych
Spotkałem się z teorią o tym, że stworzył je szatan,


@jan_zwyklak: nie spotkałem się z taką teorią.

poprawcie mnie jeśli KK uważa inaczej.


@jan_zwyklak: serio, jeśli cię to interesuje, a nie zarzutkujesz, to zapytaj np księdza. Na pewno spotkasz jakiegoś, jak pójdziesz do dowolnego kościoła KRK. Jeśli mieszkasz w Polsce, to jest duża szansa, że w pobliżu twojego domu jakiś kościół jest.
Nie ma duchownych w internetach?


@jan_zwyklak: Są, ale jak zadasz takie pytanie w internetach to na bank oleją, bo potraktują jako zarzutkę (jestem tego na 99% pewny).
Jak pójdziesz pogadać osobiście (to będziesz wiarygodny), jak dorosły człowiek z normalnym pytaniem, normalnie pytając, to są dwa wyjścia - jeśli pytany ksiądz będzie wiedział to odpowie, jeśli nie będzie wiedział to może naściemniać (tak, ksiądz też człowiek), albo odeśle do jakichś książek ewentualnie
@jack-lumberjack:
1. Szczerze mówiąc to średnio mnie przekonuje bo musimy wtedy wszystkie jego czyny, cuda, zmartwychwstanie uznać za prawdziwe (w starym testamencie pisze, że mesjasz będzie czynił cuda).
2. To, że ludzie uwierzyli i poszli za "przypadkowym człowiekiem" jest chyba bardziej prawdopodobne niż to, że Jezus był synem Boga, czynił cuda i nas zbawił.
3,4. Cuda też mogły być halucynacją, fałszem itp.
Wiele osób uważa, że ciało o.Pio nie uległo rozkładowi
Szczerze mówiąc to średnio mnie przekonuje bo musimy wtedy wszystkie jego czyny, cuda, zmartwychwstanie uznać za prawdziwe


@michu12345: Przecież pytałeś, dlaczego katolicy uważają swoja religię za prawdziwą. Co jest niewłaściwego w tym co napisałem? Tak, katolicy uznają wszystkie czyny, cuda Jezusa za prawdziwe.

jest chyba bardziej prawdopodobne niż to, że Jezus był synem Boga, czynił cuda i nas zbawił.


@michu12345: gdyby nie to, że od 3 tysięcy lat (prawie) wszystkie
@michu12345 w którejś jeszcze oprócz judaizmu i chrześcijaństwa objawił się Bóg i powiedzialtludziom helloł jestem jedynym prawdziwym Bogiem, wiem wszystko i ja to wszystko stworzyłem razem z wami? Ale osobiście, a nie tylko przez proroków.
@michu12345: Spytaj Pascala, bo dużo o tym pisał.

Na to aby religia była prawdziwa, trzeba, aby poznała naszą przyrodę. Musi wprzód poznać wielkość i małość i rację jednej i drugiej. Któraż to poznała prócz chrześcijańskiej?

Jedynie religia chrześcijańska jest na wyżynie wszystkich, będąc złożoną z zewnętrzności i z wewnętrzności. Podnosi lud do tego, co wewnętrzne, a poniża pysznych do zewnętrzności; i nie jest doskonała bez obydwu, trzeba bowiem, aby lud rozumiał
w którejś jeszcze oprócz judaizmu i chrześcijaństwa objawił się Bóg i powiedzialtludziom helloł jestem jedynym prawdziwym Bogiem, wiem wszystko i ja to wszystko stworzyłem razem z wami? Ale osobiście, a nie tylko przez proroków.


@jack-lumberjack: A to w chrześcijaństwie i judaizmie się objawił osobiście? Bo mi się jakoś nie objawił. To znaczy słyszałem, że się objawił... ale od proroków. Czy tam od innych ludzi.