Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Kim jest człowiek i co odróżnia człowieka od zwierząt? To poczucie własnego “ja” oraz możliwość odczuwania wyższych uczuć takich jak współczucie, miłość czy zazdrość. To również posiadanie w życiu jakiegoś celu i dążenia do niego.
  Jednak historii medycyny wydarzył się pewien epizod, który pozbawił ludzi odczuwana, jakichkolwiek uczuć nawet do własnych dzieci, stwarzając z nich istnych „zombie” poznajcie zabieg Lobotomii wstydliwą kartę w historii medycyny XX wieku.


  W 2016 roku w serwisie Reddit widziałem AMA z osobą po tym zabiegu postanowiłem, zatem do niej napisać 18 marca specjalnie dla was Mirki i Mirabelki dostając oczywiście zgodę na publikację 22 marca od osoby, na której przeprowadzono zabieg opiszę wam trochę o tym. Osoba ta mieszka w USA, ale bez żadnych problemów zgodziła się opowiedzieć mi a w zasadzie Wam jak naprawdę to wygląda z perspektywy osoby po zabiegu.
  Mój rozmówca to już osoba w podeszłym wieku (takie osoby z neta korzystają USA podziwiam). ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Wstęp:

  Lobotomia – zabieg neurochirurgiczny polegający na przecięciu kory przedczołowej, jedna z dawnych metod leczenia chorych na schizofrenię i inne choroby psychiczne.
  Pacjenci poddani lobotomii cierpieli z powodu zmian w ich osobowości (w 91% następujących po lobotomii), padaczki (w 12%), a inne powikłania obejmowały krwotoki śródczaszkowe, ropnie mózgu i otępienie. Do lat sześćdziesiątych w Stanach zjednoczonych przeprowadzono około 60 000 lobotomii. Później ta metoda leczenia została zarzucona. Wg. Różnych źródeł obecnie jest karana (tego pewien nie jestem, w Polsce jest całkowicie zakazana).
  W Polsce w latach 1947–1951 przeprowadzono 176 lobotomii przedczołowych.
  Dochodziło do tego, że nie tylko osoby chore psychicznie były poddawane zabiegowi, – lecz np. skazańcy.
  Sam Freeman przeprowadził zabieg na siostrze Johna F. Kennedy’ego, Rosemary, gdyż jej ojciec zauważył u swojej 23 letniej córki zmiany nastroju, markotność i zainteresowanie mężczyznami. Mimo tego, że większość operacji trudno było uznać za udane (Rosemary do końca życia bełkotała i gapiła się bezmyślnie w ściany).
  Jednym z poważniejszych skutków ubocznych lobotomii przedczołowej jest utrata przez pacjenta poczucia „ciągłości własnego ja”, świadomości, że jest tą samą osobą, którą był wczoraj i będzie jutro czy uczyć względem drugiego człowieka.

  Źródło wstępu: Wikipedia polska, angielska, francuska.

  Historia człowieka, który jest po zabiegu:

  Mój rozmówca, z którym wymieniłem się informacjami a w zasadzie pytaniami mieszka jak pisałem wcześniej w USA dokładniej w stanie Waszyngton. W wieku 21 lat wykryto u niego objawy lekkiej schizofrenii były lata 60-te a zabieg lobotomii był prekursorem w dziedzinie leczenia schizofrenii. Tomek - tak nazwijmy osobę, z którą rozmawiałem zgłosił się do szpitala leczącego osoby z zaburzeniami psychicznymi. W tamtych czasach schizofrenia była chorobą, przez którą zamykano ludzi w szpitalach psychiatrycznych bez ich zgody.
  Tomek postanowił zgodzić się na zabieg przeprowadzenia na nim Lobotomii.

  Tomek 28 maja zgłasza się do szpitala na przeprowadzenie prostego zabiegu polegającego na włożeniu do jego mózgu drutu oraz przecięciu pewnych części, co spowoduje, że przestanie być chory na schizofrenie to oficjalna informacja, jaką uzyskał od lekarza. (Możliwe, że źle przetłumaczyłem to, co napisał niech ktoś mnie poprawi, kto lepiej zna się na medycynie).
  Tego samego dnia Tomasz budzi się po zabiegu niewiele pamięta z pierwszych chwil po przebudzeniu, ale gdy zaczynał odzyskiwać świadomość czuł się zupełnie inaczej początkowo usprawiedliwiał to sobie tym, iż może to normalne uczucie towarzyszące osobą będącym pod wpływem silnych środków znieczulających.

  Pierwszy miesiąc po zabiegu:

  Tu zaczyna się prawdziwy koszmar. Tomek nie odczuwa żadnych uczuć a życie jest dla niego totalnie obojętne. Jego 6 miesięczna córka jak opisuje jest jedynie postacią taką samą jak inni nawet obcy ludzie, których spotyka na ulicy nie wzrusza go jej płacz a żona jest, dla bo jest... Jedyną rzeczą, jaką sprawia mu obecnie przyjemność to seks. Mówi wprost od tego dnia czytaj 28 maja moje życie zakończyło się tam na tym stole operacyjnym tam umarła ta część mnie, która definiowała to, kim jestem.

  Problemy społeczne:

  Do dnia dzisiejszego nawet potrafię wsiąść w autobus i jechać do WalMarktu (sprawdziłem to takie Tesco w USA) i gdy już dojeżdżam do przystanku gdzie jest sklep nie wysiadam tam tylko jadę dalej. Nie potrafię tego wytłumaczyć po prostu jest mi to obojętne gdzie wysiądę czy tu czy gdzie indziej wysiadam tam gdzie stwierdzam, że np. mniej bolą mnie nogi i chcę wyjść. Zona zostawiła mnie w 83 roku od tego roku z nikim się już nie związałem, chociaż próbowałem nie poczułem do nikogo żadnego uczucia. Córka? tak spotykam się z nią a wcześniej się nią zajmowałem robię to, bo tak trzeba. Gdy jednak była chora, jej stan był mi objęty jest chora to jest chora tak mogę to opisać, jaki mam na to wpływ? Żaden odpowiada. Obrazki czy filmy, na których większość osób wybucha płaczem oglądam jak każdą inna scenę nie rozumiem po tylu latach, czemu Ci ludzie plączą jak oni to odczuwają po tylu latach nie pamiętam jak to było czuć coś więcej niż smak potraw czy uczucie upojenia alkoholem.

  Tomasz w 1989 roku dostał od rządu USA odszkodowanie w wysokości 47 tyś dol. (swoją drogą w tamtych czasach była to pewnie niezła suma).

  Jest jedną z 70 tyś osób, na których przeprowadzono zabieg lobotomii informując ich o możliwych powikłaniach.

  António Caetano de Abreu Freire Egas Moniz – twórca lobotomii za wymyślenie tego zabiegu otrzymał w 1949 roku nagrodę Nobla.

  Opracowanie, poza wstępem w 100% własne.

  2-3 najbardziej meteoryczne zapulsowane komentarze odnośnie zabiegu wyślę do niego i postaram się w jak najszybszym czasie uzyskać odpowiedz.

  Kazał was pozdrowić gdy powiedziałem ze wykop peel to taki Polski Reddit :)

  #ciekawostki #medycyna #swiat #zycie #reddit #dokument #dziendobry #creepystory oraz tag autorski #innastronaswiata
  pokaż całość

  odpowiedzi (65)

 • avatar

  Natura w swym pięknie i majestacie
  #zwierzaczki #heheszki #smiesznypiesek no i #dziendobry!

  odpowiedzi (25)

 • avatar

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Malownicze zdjęcie niemego świadka tragedii. Wrak bombowca B-24 Liberator o nazwie ''Lady Be Good'' sfotografowany w Libii w 1991 roku. Wiem, że niezbyt pasuje to do mojej strony, ale uważam, że historia jest na tyle ciekawa, że warto ją opisać.

  9 listopada 1958 roku zespół szukający ropy z koncernu BP, jadąc po libijskiej pustyni, natknął się na dość niecodzienny widok. Na piasku, 700 km od wybrzeży, sterczał wrak samolotu. Połamany i pogięty wrak amerykańskiego bombowca B-24 ''Liberator''. Czasami takie odkrycia się zdarzały, zwłaszcza 13 lat po wojnie i na pustyni. Widok był jednak niecodzienny, bo w okolicy nie zgłoszono przypadku rozbicia się samolotu. Do wraku dotarły też inne ekipy.

  Mimo tego, że samolot leżał na pustyni przynajmniej kilkanaście lat, był doskonale zachowany. Karabiny maszynowe były sprawne, podobnie, jak radiostacja. W środku porozrzucane były rzeczy osobiste załogi, papierosy i konserwy. Znaleziono nawet termos z kawą - nadal zdatną do picia.

  Jedyne, czego brakowało, to spadochrony i członkowie załogi. Ustalono, że samolot nazywał się ''Lady Be Good'' i pochodził z 376. Grupy Bombowej. Jego 9-osobową załogą przewodził porucznik William J. Hatton. Samolot zaginął podczas nalotu na Neapol 4 kwietnia 1943 r. Załoga była świeża i przybyła do Afryki tydzień wcześniej.

  Amerykanie na początku 1960 zainteresowali się wrakiem i losami załogi. Rozpoczęto poszukiwania. Brak spadochronów oznaczał, że lotnicy wyskoczyli z maszyny jeszcze w trakcie lotu i prawdopodobnie podjęli wędrówkę na północ. Ustalono prawdopodobny tor lotu i znaleziono pięć ciał. W maju 1960 r. znaleziono trzy kolejne. Jednego z ciał nigdy nie odnaleziono.

  Badania wykazały, że załoga w wyniku burzy piaskowej zwyczajnie się zgubiła i przeleciała nad swoją bazą, po czym zaczęło jej się kończyć paliwo i wyskoczyła. Lotnicy po wylądowaniu dawali sobie sygnały strzałami z broni palnej i flarami, żeby zebrać się w grupę. Zdecydowali się iść na północ - w nocy pustynia wydawała im się otwartym morzem, gdzie znajdowali się ludzie. Grupa przeszła 130 kilometrów, kiedy podzieliła się. Pięciu pozostało na miejscu, zapewne zbyt słabych, by iść dalej, trzech szło dalej na północ. Ostatni przeszedł jeszcze 42 km. Przetrwali na pustyni osiem dni. Z zapisków z pustyni II pilota, ppor. Roberta Tonera przebrzmiewało jedno straszne zdanie: ''Wszyscy chcą umrzeć''.

  Ciała załogi pochowano, natomiast wrak długie lata leżał i niszczał na pustyni. Po części rozebrali go łowcy pamiątek, a po części Amerykanie i wykorzystali zdatne części do innych maszyn. Jednak samoloty, w których owe części zamontowano, miały spore problemy. C-54, na którym zamontowano selsyny z ''Lady Be Good'' musiał wyrzucić ładunek, żeby uniknąć rozbicia. DC-3, na którym zamontowano radiostację - rozbił się w Morzu Śródziemnym. DHC-3, na którym zamontowano podłokietnik z fotela por. Hattona - rozbił się w Zatoce Syrta. Znaleziono tylko kilka elementów wraku. W tym podłokietnik z ''Lady Be Good''.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  odpowiedzi (27)