Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektroda hej miruski, mam takie urzadzenie VILEDA WINDOMATIC, problem polega na tym ze jest totalnie rozladowane, na baterii jest 0,6 volta, i po podlaczeniu zasilania w ogóle nie ładuje.

Na obrazku zaznaczylem + i - na tych zlaczach roznica napiecia to ok 6,6 Volta
Wedlug mnie nawalil tranzystor Q1, nie wiem czy dobrze oznaczylem BCE ale
na E jest napiecie 6,6 V, na B tez jest napiecie 6,6V i na C jest 0V

co ciekawe bo to wlasnie C jest podlaczone potem do diody D1 a potem juz bezposrenidnio do + do ladowania baterii. I na tej linni roznica potencjalu w porownaniu do masy wynosi 0.

Zgaduje że ten tranzystor jest używany do odcięcia ładowania baterii po naładowaniu.

Co o tym sadzicie ?
KrowkaAtomowka - #elektronika #elektroda hej miruski, mam takie urzadzenie VILEDA WIN...

źródło: comment_shPAKjoSJy8dLlmcl9hWgjzo376WF4w7.jpg

Pobierz
  • 22
@KrowkaAtomowka: Jeżeli to ustrojstwo ma baterie li-ion to prawdopodobnie urządzeniu nic nie jest, jak sam załadujesz baterie do minimalnego napięcia pracy to samo urządzenie też zacznie działać i ją ładować.
@KrowkaAtomowka: To standardowe zabezpieczenie wszystkich baterii li-ion/li-po. Jeżeli ogniwo się zbytnio rozładuje to uznaje się że bateria jest niezdatna do użytku, co nie jest do końca prawdą. Prawdą jest natomiast to że jeżeli teraz ją załadujesz to radze często ją doładowywać bo inaczej znów napięcie po tygodniu spadnie i nie będzie się dało ładować. To jeden ze skutków ubocznych rozładowania baterii li-ion blisko zera.

Najlepiej, gdy już stwierdzisz że urządzenie jest
@TheDuck: ok dzieki za info tylko chciałe bym najpierw upewnić się że jest to kwestia ogniwa a nie problemu na płytce, tym bardziej że urządznie podłączone do łądowania nie reaguje w ogóle.

Ciekawi mnie rownież dlaczego to urzadzenie nie może ładować bateriie nawet jeśli napiecie spadło do 0,6V

no i trzecie pytanie, jak to naładować nie majac zasilacza laboratoryjnego, bo domyslam sie że jak podam napiecie z ładowaarki na to ogniwko
@KrowkaAtomowka:

Jeżeli nie spróbujesz to się nie upewnisz. Obecnie możesz tylko sprawdzić czy urządzenie będzie ladować. Ogniwo które masz i tak samo będzie się rozładowywać, więc nie stwierdzisz czy to problem z urządzeniem. Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy urządzenie go nie rozładowuje jest kupienie nowego ogniwa co i tak polecam zrobić.

Tak jak mówiłem, jest to celowe zabezpieczenie, na 80% to właśnie dlatego nie ładuje baterii. Kiedyś baterie li-ion nie były
@TheDuck: wzialem jakies arduino i tam mam 3,3 Volta i to podlaczylem do ogniwa , jedno pytanie, po podlaczeniu napiecia do ogniwa na zaciskach ogniwa napiecie wynosi 2.86 V czy to normalne , czy rozladowana bateria moze wymuszac taki duzy spadek napiecia ?
@KrowkaAtomowka: Tak, właśnie o to chodzi by bateria wymusiła spadek napięcia, dlatego właśnie potrzebujesz źródła o niskim prądzie, wtedy możesz dać wyższe napięcie niż dopuszczalne a i tak ogniwo nie przekroczy dopuszczalnego napięcia do póki się nie naładuje do pełna. Uważaj na te Arduino bo możesz spalić na nim stabilizator napięcia, ten zasilacz też się nada, byle byś odłączył ogniwo gdy napięcie na nim osiągnie te 3,3V
@TheDuck: ok wielkie dzieki, ja to arduino mam podlaczone pod port USB w komputerze te porty maja niby 5V i 500 mA, to zgodnie z tym co napisales nawet jesli takie napiecie i wydajnosc pradowa zostanie podlaczona to bedzie ok, ale bede badal co godzine napiecie na baterii i odlacze przy 3,3 V dzieki wielkie.
@TheDuck tak miales racje, po 5 min bylo juz 3.3 teraz wlozyelm z powrotem ogniwo i wyglada ze urzadzenie juz je samo laduje bo przed chwila bylo 3.41 a juz jest 3.46 narazie zostawie to na dluzsza chwile w urzadzeniu juz jest zabezpieczenie a potem zobacze jak sie bedzie dalej zachowywac narazie wielkie dzieki za pomoc.
@TheDuck: ogniowo naladowalo sie do 3,6 w urzadzeniu i urzadznie nawet sie juz wlacza, co prawda widze ze nie dziala w ogole dioda ktora ma sygnalizoac proces ladowania, oraz etap naładowania.

Masz jakiś pomysl jak to się moglo stac że akumulator się całkowicie rozładowal ?
Ostatni raz urządzenie było używane ok 1.5 roku temu.
@KrowkaAtomowka:

Ostatni raz urządzenie było używane ok 1.5 roku temu.

Masz swoją odpowiedź. Jeżeli zostawisz na dłużej urządzenie to bateria sama w końcu się rozładuje. W zależności jakiej jakości jest ogniwo i elektronika może to trwać pół roku a może i 10 lat.
@TheDuck: ok ostatni test, jeszcze nie skladam tego wszystkiego , bo skoro nie dziala dioda ktora ma sygnalizowac ze ogniwo sie naladowalo, to jestem ciekawe czy zabezpieczenie zadziala, poki co bateria ma 3,66 jesli nic sie nie stanie w ciagu 2 godzin to juz bede wszystko wiedzial, dziekuje.