•  

Polecam najnowszą produkcję Prostej Ekonomii dotyczącą wpływu praworządności oraz stabilności prawa na rozwój gospodarczy. [LINK]

#ekonomia #prostaekonomia #libertarianizm #4konserwy #neuropa

•  

@Herubin: Wypuścili wcześniej zbyt dużo nierzetelnych i głupich filmów, by można było traktować ich poważnie.

+: MKULTRA
    •  

@shadowboxer: Nie wiem o czym konkretnie mówisz ale akurat ten odcinek był robiony na podstawie podręcznika do przedsiębiorczości dr. Machaja.

+: 1044
    •  

@shadowboxer niby które z ich filmów są nierzetelne?

•  

@shadowboxer: Chyba twoje poglądy są nierzetelne, a tak w ogóle to idź być lewakiem gdzie indziej.

•  

@Herubin: @Drakii: PE oprócz kilku pierwszych odcinków, gdzie omawiano zupełnie podstawowe zagadnienia takie jak rzadkość dóbr zajmuje się taśmową produkcją przekłamań, fałszów i bzdur. Dwie najbardziej skłamane przez kanał kwestie to odpowiednio:

1. Kryzys finansowy i jego przyczyny. Znalezisko, rzeczowa polemika użytkownika @Dr_Manhattan, który może dorzuci swoje trzy grosze.

PE obwinia za wybuch kryzysu FED, co jest jest tylko jednym z wielu czynników. Rola FED-u była w całym procesie reaktywna, kiedy przyjęto politykę niskiej stopy procentowej w odpowiedzi na bańkę start-upową z 2001 r. Nie trzeba dodawać, że bank centralny akurat z nią nie miał nic wspólnego. Faktem jest, że niska stopa procentowa ułatwiła patologiczne zachowania w bankowości komercyjnej i inwestycyjnej, ale przyczyn kryzysu jest o wiele więcej i znajdują się one tam, gdzie wolnorynkowcy nie chcą ich dostrzec. W filmie nie ma nic o ustawie Glassa-Steagalla, której zniesienie przelobbowano, nic o ustawie Dodda-Franka, którą po kryzysie wprowadzono, nie ma nic o tym dlaczego w ogóle zaistniały. Fundamentalnym przekłamaniem jest zaś pominięcie zabiegu lewarowania na rynku instrumentów pochodnych, który był najzwyczajniejszą innowacją finansową stworzoną na potrzeby całkowicie prywatnej działalności. Badania empiryczne? A po co? Czy to zbyt mocno niuansowało obraz, czy też autorzy filmu w ogóle nie mieli o tym pojęcia, nie wiem.

2. Teoria skapywania jako nieistniejąca. Znalezisko z moim komentarzem. Tym odcinkiem PE skompromitowała się w moich oczach na dobre i od tej pory mam ją za źródło nierzetelne, a nie podejrzane. Autorzy filmu przekręcając lub nie rozumiejąc słów Thomasa Sowella oświadczają beztrosko, że taka teoria nigdy nie istniała. Mechanizm ten jest znany od lat 70. i wywodzi się nie wprost z prac chicagowca Roberta Barro oraz wprost już z książki profesora ekonomii w Yale Arthura Okuna. Został zaś spopularyzowany przez neokonserwatywnego dziennikarza Jude'a Wanniskiego, doradcę Reagana, więcej tutaj. O tym, że formalizowano go akademicko i akademicko krytykowano już sobie daruję (jest o tym w moim pierwszym linku z komentarzem).Teoria istnieje, jest nieprawdziwa, ale istnieje. Co najśmieszniejsze, libertarianie bronili jej najprawdopodobniej z powodów aksjologicznych (do czego dodałbym nieuctwo), a nie naukowych, ponieważ austriacy nie mieli z nią nigdy nic wspólnego i w ogóle jej nie formułowali. Ona powstała w kręgach ekonomistów słodkowodnych, ale neoklasycznych.

Potem powiedziałem dość i nawet nie zamierzałem oglądać tych głupot, za którymi stoi najzwyczajniejsza w świecie filozofia polityczna libertarian i zwykłe utwierdzanie się we własnych skrzywieniach poznawczych oraz całkowite wyparcie teorii, badań i faktów krytycznych wobec własnych opinii.

•  

@shadowboxer: filmy nie pasują do twojej wizji ekonomii bo prezentują austriacki punkt widzenia a ty najwidoczniej wyznajesz jakąś lewicową doktrynę ekonomiczną i tu jest problem a nie w nierzetelności materiałów.

•  

filmy nie pasują do twojej wizji ekonomii bo prezentują austriacki punkt widzenia a ty najwidoczniej wyznajesz jakąś lewicową doktrynę ekonomiczną i tu jest problem a nie w nierzetelności materiałów.

@Drakii: to się odniosłeś do zarzutów. xD

•  

@tyrald: no sorry ale nie chce mi się pisać referatu obalający zarzuty takie jak ten że w filmie opowiadającym o przyczynach kryzysu nie było wzmianki o ustawie która została wprowadzona po kryzysie i z jego przyczynami nie miała nic wspólnego.

+: f.......d
    •  

Wypuścili wcześniej zbyt dużo nierzetelnych i głupich filmów, by można było traktować ich poważnie.

@shadowboxer: Co do traktowania poważnie, to akurat TY nie powinieneś się wypowiadać...
      W potwierdzeniu linkowałeś do artykułu na wiki, który wyśmiewał tę teorię spiskową XD

źródło: shadowbeker3.png

+: f.......d, A................n +3 innych
    •  

filmy nie pasują do twojej wizji ekonomii bo prezentują austriacki punkt widzenia

@Drakii: Moja wizja ekonomii jest naukowa, na dobre i złe, ze wszystkimi tego zaletami i wadami dla odbiorcy wyedukowanego - w swoim własnym mniemaniu - na felietonach Krula. Choć szkołę austriacką uważam za paranaukową jej w misesowskim rozgałęzieniu, kłamstwa PE w ogóle nie dotyczą jej metody paranaukowej, tzw. prakseologii. Skupiam się wyłącznie na nieznajomości elementarnych faktów, która towarzyszy twórcom kanału. Pudło.

no sorry ale nie chce mi się pisać referatu obalający zarzuty

Sorry, ale to można skomentować tylko następująco: xD.

•  

@niepodszywamsiepodbiauka: LOL, to była zarzutka, w której wyśmiewałem pseudologikę mapandowut przy pomocy tezy, że Lenin nic nie wiedział o zbrodniach rewolucji październikowej, gdyż jego osobowość przejęły grzyby halucynogenne. To nie jest moja wina, że ktoś jest na tyle głupi, że naprawdę uwierzył i sprawdził, czy MIT nie uznał Lenina za grzyba psylocybinowego :D.

Poza tym nie ma to nic wspólnego z zastrzeżeniami, jakie tu wyraziłem i przyłóż się nieco bardziej. To trochę tak, jakbym swoją odpowiedź w tym komentarzu zaczął od tego, że latasz po wypoku od lat z fałszywym różowym paskiem, który jeszcze sobie wziąłeś z konta @mihaubiauek i miałoby to świadczyć o czymkolwiek w tej nitce.

+: koroluk, J.......k +4 innych
    •  

@shadowboxer: Tu też robisz sobie bekę? XD
      Dużo razy trollujesz tym samym motywem.

źródło: shadowbeker.png

+: f.......d, d.....s +1 inny
    •  

@niepodszywamsiepodbiauka: A jak sądzisz? Śmiechłem z tego, że nawet w swojej głupocie nie widzisz, do czego nawiązywałem. Widzę, że naprawdę uwierzyłeś, że a) kanał Prosta Ekonomia jest rzetelnym źródłem informacji; b) Lenin był grzybem halucynogennym. Mam nadzieję, że mimo to doczekam się odpowiedzi na moje zarzuty przed nastaniem akapu.

•  

a) kanał Prosta Ekonomia jest rzetelnym źródłem informacji
      @shadowboxer: Jest całkiem dobrym.

b) Lenin był grzybem halucynogennym.
      To twoje słowa, nie moje ¯\_(ツ)_/¯

Mam nadzieję, że mimo to doczekam się odpowiedzi na moje zarzuty przed nastaniem akapu.
      Z filmikiem o teorii skapywania też się nie zgadzam. Nawet moje wątpliwości trafiły na ich forum, ale nie pomogły. Trudno. Nadal uważam ich materiały za wartościowe.
      Co do kryzysu i krytyki, eh... Zarzuty Manhatana brzmią w uproszczeniu tak: "Państwo zrobiło regulacje, a te wolnorynkowe szuje bankierskie ich unikały i na dodatek wykorzystywały na swoją korzyść! Wniosek? Trzeba więcej regulacji!". Austriacy optują w drugą stronę. Gdyby nie było złych regulacji, nie było by też takich nadużyć i to stanowisko przedstawia filmik.

+: f.......d, d.....s +1 inny
    •  

@shadowboxer: nie wiem po co się wysilać, oni nie wiedzą czym jest synteza neoklasyczna.

•  

@Herubin: Jeżeli szkodnik gospodarczy ma pewność, że trafi do łagru to na pewno ma dobry wpływ na rozwój gospodarczy.

•  

@RedRight: No taki, że nikt normalny w takim kraju nie zainwestuje bojąc się, że może być w takim za tego szkodnika uznany.

•  

@Herubin: Nie mówię o inwestycjach zagranicznych. W kraju wszyscy będą pracować ze zwiększoną wydajnością.

•  

@shadowboxer: Dwa razy pisałeś o Leninie-grzybie na wykopie, więc już się nie wykręcaj trollowaniem. Za daleko to poszło, żeby można było uwierzyć w taką wymówkę. Wydało się.

+: Djakninn, A................n +3 innych
    •  

@niepodszywamsiepodbiauka: A które forum? Bo widzę, że forum dyskusyjne PE przeniesiono na FB. Masz URL? Co ci odpowiedziano?

•  

filmy nie pasują do twojej wizji ekonomii bo prezentują austriacki punkt widzenia a ty najwidoczniej wyznajesz jakąś lewicową doktrynę ekonomiczną i tu jest problem a nie w nierzetelności materiałów.

@Drakii: to jest zdecydowanie jeden z najgłupszych komentarzy, jakie widziałem na tym portalu, a to dużo mówi. Jeśli jesteś trollem – szanuję, jeśli nie – współczuje.

•  

@shadowboxer: Nie mam linka, ale pytanie leciało mniej więcej tak: "Jakie wymogi formalne trzeba spełnić, by można było mówić o teorii czegoś? Dział na wiki ze źródłami to zbyt mało?". Na to odpowiedź, że nawet na tej wiki jest napisane, że ekonomiści nie uznają tej teorii. ¯\_(ツ)_/¯
      Są też ekonomiści, którzy nie uznają ASE, więc tego typu argumentacja, to trochę miecz obusieczny. :P

•  

to jest zdecydowanie jeden z najgłupszych komentarzy, jakie widziałem na tym portalu, a to dużo mówi. Jeśli jesteś trollem – szanuję, jeśli nie – współczuje

@Djakninn: Sprawdziłem inne komcie, to prawdziwek ;p. Poza tym wypowiedź dla wielu niewprawionych plusologów posłużyła do postawienia pierwszego w życiu plusa szkalującego, stąd też należy jej się swoisty szacunek.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (10)

Co się dzisiaj odwaliło. Mamy w domu babcie, 86 lat. Babcia często się zapomina, gada od rzeczy, sama z łóżka nie wstanie. Ogólnie trzeba jej pomagać i przy niej być. Ja z żoną jesteśmy w domu cały dzień, pracuje zdalnie. Mieszka z nami jeszcze mama żony, która normalnie pracuje od 7 do 15. Z niedzieli na poniedziałek miałem wyjazd do pracy i zabrałem żonę ze sobą. Nie było nas w sumie 1,5 dnia. Do babci zamówiliśmy sąsiadkę i ciotkę, która mieszka niedaleko. Wszyscy wiedzą jak to jest z babcią. Dzisiaj przychodzi sąsiadka i mówi do mamy, weź mi pokaż ta zamrażarkę to sobie zmierzę czy mi wejdzie. Mama pyta ją jaka zamrażarkę a ona na to że babcia jej wczoraj obiecała. Przy okazji zdarzyła opowiedzieć, że będą w sobotę świnie bic to akurat dobrze się trafiło. No i trzeba było robić dobrą minę do złej gry i wydać zamrażarkę, żeby jakoś w dobrych stosunkach utrzymać relacje, bo w końcu pomaga przy babci. No i teraz do sedna, bo tutaj wcale nie chodzi o babcie. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby przyjść i się napierać zamrażarkę bo babcia, która upada na rozumie jej obiecała. Ona doskonale wiedziała jak jest z babcią. Zamiast przyjść i zagadać czy to faktycznie prawda z tą zamrażarka to wbija jak po swoje. Jak żyć wśród takich ludzi. Tam hui z zamrażarka ale ludzie to qrwy. Musiałem się wygadać pokaż całość

odpowiedzi (32)

Witam. Dzisiaj niespodzianki raczej również nie będzie, bo na prowadzenie wysunęła się muzyka country, która to dzisiaj odpada, a miała ona 38.93% głosów i zajmuje 8. miejsce. Oczywiście wciąż głosujecie na najgorszy gatunek muzyczny. Natomiast za ładne obrazki możecie podziękować Miraskowi o nicku @Umieraczyk
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Jeśli chcesz być wołany - możesz kliknąć w plusa - lub zaobserwować tag ----> #wykopowawykreslanka
    pokaż całość

odpowiedzi (59)

Advertisement