•  

  2 303 - 1 = 2 302

  Tytuł: Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL
  Autor: Aleksandra Boćkowska
  Gatunek: Literatura faktu / reportaż
  ★★★★★★★☆☆☆

  Jak sama nazwa wskazuje, tematem książki będą ludzie, którzy w robotniczo - chłopskiej ojczyźnie żyli na wysokim poziomie.

  Autorka przygląda się kilku grupom społecznym i miejscom przez nich zasiedlanych, gromadzi informacje i przeprowadza wywiady z reprezentantami tych środowisk. Mamy tutaj obraz wydziedziczonej arystokracji, starającej się poukładać sobie życie w powojennym Krakowie, marynarzy z Gdyni, którzy wykorzystywali niesamowity atut, jakim była żegluga dalekomorska, by zorganizować sobie przemyt. Ponadto mamy nietuzinkową młodzież z lepszych domów warszawskiej Saskiej Kępy, przykład Piły i rzutkiego wojewody Śliwińskiego, który kazał pomalować płoty i rozwijać miasteczko. W końcu mamy też Zakopane, rządzące się swoimi własnymi prawami oraz Górny Śląsk, utrzymujący przy życiu komunistyczną Polskę, ale też dostający od niej najwięcej.

  Tematyka książki nadzwyczaj ciekawa, jednak osobiście nieco mi się dłużyła, zapewne przez styl pisania autorki. Pozycja na pewno godna polecenia, jak większość pozycji wydawnictwa Czarne.

  #bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #reportaz - zacznę tagować, bo tylko reportaże czytam

  źródło: modologiablog.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Feminizm to najgorszy rak ludzkości. Jedna ze znajomych dodała zdjęcie na fb z przystanku, ponoć w całym mieście reklamują jakiś dokument z TVNu. Zdziwiona, że to wszędzie wisi. Pomijając już czym jest ten serial, bo nie widziałem, ale google pokazuje same pozytywne rzeczy. Jej pierwszy komentarz odpowiadający na pytanie "co w tym złego?"

  Uprzedmiotowienie tego dziecka jako małego biednego murzyniątka które uzyska swoje człowieczeństwo tylko dzięki białej pięknej pani z zachodu. Tego typu obrazy umacniają rasizm i podziały, wbijając w świadomość białych ludzi że są lepsi a wszyscy kolorowi potrzebują ich pomocy i litości, można sobie z nimi robić zdjęcia jak z małpkami w zoo i grać rolę wybawiciela. Biała pani ma imię i nazwisko a dziecko jest "murzynkiem bambo" co mieszka gdzies daleko, jest głodne i biedne. Gdyby było białe, jak bardzo inny były przeka?. Dla mnie to tak niefajne jak uprzedmiotawianie kobiet.

  Inne feministki ze znajomych oczywiście triggered i zaczynają rozkręcać burzę xDD

  #bekazkobiet #bekazpodludzi #feminizm
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (112)

 • avatar

  Nie ma lepszego uczucia niż spędzanie soboty z synkiem (。◕‿‿◕。)

  #pokazsyna #rodzina #weekendweekendzikweeekendunio #sobotasobotasobotunia

  odpowiedzi (60)

 • avatar

  #zalesie #feels

  Podzielcie się swoimi historiami :/

  odpowiedzi (17)