Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Mój wuj prowadzi 3 sklepy spożywcze na wsiach i dziś powiedział mi (stojąc przy ladzie jednego z nich) jak kreują się obroty dzięki wspaniałomyślnemu #zakazhandlu Otóż obroty w obu tygodniach spadły o średnio 20%, a spadłyby bardziej, gdyby nie mógł w jednego z nich otwierać i sam stać za ladą.

  Spadła przede wszystkim sprzedaż w piątek i sobotę. Skoro w niedzielę zamknięte, to ludzie wolą w jeden z tych dni skoczyć do... marketu właśnie i zrobić większe zakupy. Do tej pory oczywiście większość i tak wykonywała takie manewry, jednak nie wszyscy. Komuś czegoś brakło to mógł w klapkach wyskoczyć do sklepu, dziś musi zaplanować co zje, ugotuje, czy przypadkiem coś się nie kończy, jakiś płyn do naczyń, szampon, mydło, papier toaletowy, proszek, cukier, sól itp itd.

  Wynik sprawy jest taki, że musi zreorganizować funkcjonowanie działalności tak, aby mógł w niedzielę otworzyć wszystkie 3 sklepy i w jednym z nich będzie sprzedawał on, w drugim żona, w trzecim syn, bo każdy będzie właścicielem. Także jedno możemy już odhaczyć - spędzanie czasu z rodziną. Po drugie takie rozwiązanie zwiększa też koszty i dodatkowe obciążenie zusowskie. Po trzecie w takiej sytuacji jedna z ekspedientek musi zostać zwolniona, bo pomimo otwarcia spadek obrotów i wzrost kosztów nie kalkuluje się z jej utrzymaniem. Tak więc sam będzie musiał uzupełniać jedną zmianę w jednym ze sklepów i pracować przy tym w zasadzie cały czas, bo po odejściu od lady musi zając się dotychczasowymi obowiązkami jak rozwożenie towaru, papierologia, robienie dziennych raportów, zamykanie i objazd. Także od poniedziałku do niedzieli po 15h pracy. Po czwarte, w niedzielę często za ladą stawały na jeden dzień studentki/studenci/uczniowie chcący dorzucić tę stówkę do swojego budżetu. A to odczuł nawet mój kuzyn, który właśnie tak sobie te 500zł w miesiącu zarabiał w tych sklepach. 8 godzin lekkiej pracy w niedzielę w którą jak sam mówi i tak nie ma co robić, a i tak ze 3 godziny może się nawet uczyć/czytać, bo ruch jest w takich sklepikach jak wiadomo nieregularny.

  Tak więc podsumowując - zero pozytywów. Firmie podcięto skrzydła, sami rodzinnie nie posiedzą, bo trzeba ratować i kombinować. Jedna zwolniona osoba. Brak możliwości zarobku dla studentów, oraz zamiast zwiększenia obrotów to napychanie kabzy właśnie sklepom wielkopowierzchniowym, które miała ustawa niby kopnąć w dupę, a zrobiła odwrotnie. Z wszystkich tych wsi na zakupy sadzą do Auchan, bo najbliżej. Także brawo, świetna ustawa. Może i to mała skala i gówno was obchodzą jakieś małe przedsiębiorstwa na zadupiach, ale mnie nie. Ja ze wsi jestem, tu się wychowałem i wiem jak ważne są takie małe biznesy bez których jest ciężko. Też sobie weekendami dorabiałem stojąc na kasie w czasach liceum/studiów i te kilkaset złotych to było dla mnie coś. Ja to jeszcze niby mogłem brać od taty, ale nie tak mnie uczył życia, jednak dla wielu z biedniejszych rodzin to kwestia nawet uczyć się/nie uczyć. Jak nie masz z czego nawet dojeżdżać to trzeba iść do pracy, albo jeździć na rowerze 3h w jedną stronę - czytaj, nikt tak nie zrobi.

  #zalesie #bekazpisu
  pokaż całość

  odpowiedzi (81)

 • avatar

  Można podważać wiarygodność historyjki, ale w tym przypadku cel uświęca środki.

  Prawdziwe zdarzenie:

  Podczas letniego grilla jedna z pań nagle potknęła się i osunęła na ziemię. Zapewniała, że czuje się dobrze, i że nic jej nie jest, że tylko się poślizgnęła, bo ma nowe pantofelki. (parę osób w pobliżu chciało dzwonić po pogotowie) Przyjaciółki pomogły jej wstać i podały nowy talerz z jedzeniem. Ta pani wyglądała na trochę oszołomioną, ale mimo tego zdecydowała się uczestniczyć w przyjęciu, tak jakby się jej nic nie stało.

  Późnym wieczorem przedzwonił jej mąż do przyjaciół i poinformował, że pogotowie zabrało żonę do szpitala. Zmarła o 18-tej następnego dnia. Okazało się, że dostała wylewu krwi do mózgu podczas imprezy.

  Gdyby jej mąż lub przyjaciele wiedzieli jak zdiagnozować wylew krwi do mózgu, może mogli by uratować jej życie.

  Jak ratować w wypadku wylewu krwi do mózgu?

  Specjalista neurolog twierdzi, że gdy pacjent znajdzie się pod jego opieką w przeciągu trzech godzin, to jest możliwość całkowitego wyleczenia efektów wylewu. Sztuka polega na rozpoznaniu objawów i postawieniu prostej diagnozy w ciągu tych trzech godzin.

  JAK ROZPOZNAĆ WYLEW?

  Często jest trudno rozpoznać objawy. Udar mózgu może być krwotoczny (wywołany wylewem krwi do mózgu) lub niedokrwienny (wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu). Właśnie brak wiedzy może mieć fatalne skutki, jeżeli osoby w pobliżu nie wiedzą jak rozpoznać objawy wylewu.

  Lekarze uzgodnili prostą metodę jak rozpoznać wylew stawiając trzy pytania:

  1. poproś by pacjent się UŚMIECHNĄŁ.

  2. poproś by pacjent PODNIÓSŁ OBYDWIE RĘCE DO GÓRY.

  3. poproś by pacjent powtórzył proste zdanie, (np.: dzisiaj jest ładna pogoda).

  jeżeli osoba ma trudności z którymkolwiek z tych zadań, wzywaj natychmiast karetkę pogotowia (reanimacyjną) i opisz objawy.

  Lekarze zauważyli, że właśnie tym sposobem nawet laik potrafi zauważyć takie objawy jak: niepełnosprawność mięśni twarzy, brak sił w rękach i trudności z mową. I teraz zwracają się do wszystkich, by każdy zapamiętał te trzy podstawowe testy. Rozpowszechnienie tych trzech zadań umożliwi szybką diagnozę, wcześniejsze leczenie wylewu i uniknięcie trwałego kalectwa.

  Wyślijcie tę instrukcję przynajmniej jednej osobie jaką znacie. Nigdy nie wiecie kiedy ani kogo możecie uratować. Ja też nie wiedziałem kogo i kiedy, ale już wiedziałem jak, szczególnie, że wasz wkład w pomoc jest ograniczony do zidentyfikowania zagrożenia i telefonu na pogotowie.

  tagi wybrane, zeby dotarlo do jak najwiekszej liczby osob, mam nadzieję, że mi wybaczycie
  #heheszki #logikarozowychpaskow #medycyna #gry #grybezpradu
  pokaż całość

  odpowiedzi (44)

 • avatar

  Pierwsze przykładowe zadanie rekrutacyjne dla junior/mid backend developera, technologia dowolna:
  https://notehub.org/9pk10

  Pluśnij jeśli chcesz żebym wrzucił tego więcej. Będę wdzięczny za wszelkie rady i uwagi. Będę starał się wrzucać zadania o różnym poziomie trudności. Jeśli zadanie jest zbyt proste spójrz w "dodatkowe punkty za".
  Zachęcam do nadsyłania zadań rekrutacyjnych! Dzięki temu pomożesz zbudować większą bazę zadań :)

  #programowanie #backend #webdev #programista15k #it
  pokaż całość

  odpowiedzi (78)