Wpis z mikrobloga

#indianie #nativeamerican #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historia #historiajednejfotografii

Obiecali nam oni wiele rzeczy, więcej, niż mogę spamiętać. Lecz słowa dotrzymali tylko raz. Zapowiedzieli, że odbiorą nam nasze ziemie, i zrobili to. Makhpiya-luta (Czerwona Chmura), Wódz plemienia Oglala Teton (Dakota)

Plemię Dakota (lub Lakota w zależności od dialektu) zwane także plemieniem Siuksów (nazwa ta pochodzi z języka francuskiego) dało początek tak wielkim postaciom świata Indian jak Siedzący Byk, Szalony Koń, Mały Kruk, Amerykański Koń, Wielka Stopa czy wspomniany Czerwona Chmura. Przeważnie nie zdajemy sobie z tego sprawy ale większość popularnych filmów, książek opartych jest o wydarzenia związane z budową linii kolejowych, wytyczaniem szlaków czy wojny o Góry Czarne, które miały miejsca na terenach niegdyś należących do Dakotów. Dzicy polujący na bizony i atakujący dyliżanse to nie kto inny tylko Indianie zamieszkujący te tereny. Historia Dakotów to opowieść o zwycięstwach Indian i łamanych traktatach. To opowieść, w której potężny niegdyś naród był eksterminowany i stopniowo spychany do coraz mniejszych rezerwatów. To opowieść, trwająca nadal, w której ostatnie powstanie Dakotów miało miejsce w 1973 roku, a rząd USA podobnie jak w latach 1868 czy 1876 dalej łamie własne postanowienia. Wojna o Góry Czarne trwa nadal.

Dziś plemię to liczy ponad 170 tys ludzi z czego tylko 2 tys nadal mówi językiem przodków. Niewielka część z nich zamieszkuje rezerwaty w Dakocie Południowej i Północnej które są obszarami największej nędzy w całym USA.

W kolejnych wpisach:
Początki plemienia, zagłada Siuksów Santee
Wojny Czerwonej Chmury (największe zwycięstwo Indian w historii Ameryki Północnej)
Wojna o Góry Czarne, złamanie traktatów przez USA, śmierć najważniejszych wodzów Siuksów, koniec świata Indian pod Wounded Knee.
Siuksowie dzisiaj, nędza rezerwatów, powstanie w roku 1973, wygrany proces o zwrot Gór Czarnych

Literatura:
Dee Brown: Pochowaj me serce w Wounded Knee
Tom Clavin, Bob Drury: Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów
Maciej Jarkowiec: Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu
Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Otwarta rana Ameryki
Wikipedia
ajatollah_chomeini - #indianie #nativeamerican #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent...

źródło: comment_ObP4rWcjlOKx8tehl5RBi8TrbaJiFn53.jpg

Pobierz
  • 9
@ajatollah_chomeini: Jak jest mowa o Dakotach i Górach Czarnych to od razu mi się przypomniała książka (właściwie cała trylogia) jaką czytałem w dzieciństwie, "Złoto Gór Czarnych" autorstwa Szklarskich.
Nie pamiętam już szczegółów, ale wydaje mi się, że dla dziecka, to pozycja jest nie tylko ciekawą przygodą, ale również całkiem dobrze opisuje zwyczaje, kulturę i interakcję z białymi z perspektywy Indian. Autorzy do tych kwestii podeszli bardzo rzetelnie i zgodnie z wiedzą