•  

  Czołem mircy. Mam nowe mieszkanie i wieje w nim niesamowicie, drzwi świszczą, etc. Majster instalując mi sufit podwieszany w łazience nie zainstalował mi kratki ciśnieniowej wentylacyjnej, która była w otworze na początku (pic related). Może to być wina tego, czy pyszczyć się do dewelopera o za mocny wiatrak wentylacyjny na dachu ? Ta kratka wygląda jak atrapa, a nie cokolwiek wpływającego na wywiew. #mieszkanie #wentylacja #deweloperka #usterka #blok

  źródło: ecobud2.pl

  +: Cronox
  •  

   @Scallar: to jest kratka stałego wydatku i jak jej nie zamontujesz to będziesz miał problemy z przeciągami w mieszkaniu. Dzięki niej wentylator jest w stanie wyregulować wydatek powietrza na podstawie ilości usuwanego powietrza z mieszkań.
   Jak więcej osób usunie w pionie usunie te kratki albo zacznie montować kratki z wentylatorami to znacznie zmniejszycie żywotność systemu wentylacyjnego ( wentylator na dachu szlag jasny trafi po kilku latach).
   Poczytaj sobie o systemie wentylacji mechanicznej np. Harmann Sensovent to ci wszystko rozjaśni, a poniżej link do tej kratki co na zdjęciu.

   http://www.harmann.pl/produkty/nawiewniki-i-kratki/wentylator/alize-auto-c.html

   Kratka wyciągowa ALIZE AUTO C (CORDON) o dwóch wydajnościach, została wyposażona w element regulacyjny, który kontroluje ilość powietrza usuwanego, przy różnicy ciśnień w instalacji wentylacyjnej 50-160 Pa. Wydajność zwiększona aktywowana jest poprzez przełącznik sznurkowy (bez opóźnienia czasowego). Kratka wykonana jest z polistyrenu w kolorze białym i oferowana jest w dwóch wersjach: z króćcem przyłączeniowym Ø125 mm z uszczelką w zestawie lub bez króćca przyłączeniowego.

   +: Weebo
  •  
   P.............g

   0

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   P.............g

   0

   @Napleton:

   Uzupełnię tylko wypowiedź kolegi.

   Kratki systemowe oprócz tego, że zazwyczaj same dostosowują ilość usuwanego powietrza (na podstawie wilgotności, ilości CO2, VOC, może być też czujnik obecności),mają swoje nastawince (sztywne ustawienia nadawane podczas montażu instalacji).
   W momencie, w którym brakuje jakiejś systemowej kratki, pion staje się rozregulowany i to Ty jesteś za to odpowiedzialny, ponieważ zaburzasz wentylację sąsiadów.
   Jeżeli ktoś z pionu doniesie do zarządcy, że coś złego dzieje się z jego wentylacją, zostanie wezwany serwisant i z poziomu dachu szybko określi winowajcę.
   Także radzę Ci jak najszybciej skombinować kratkę wyciągową zgodną z systemem i skonsultować dalsze kroki z zarządcą.

   PS. Najprawdopodobniej również bez tej kratki tracisz gwarancję na mieszkanie. Instalacja jest obliczona na pewną wymianę powietrza. Jeżeli jest zaburzona, to może pojawić się zbyt duża wilgoć, za tym idzie pleśń i drobnoustroje, co wpływa na całe wykończenie mieszkania, na stolarkę drewnianą itp.

   EDIT:
   Po tym obrazku co wkleiłeś doszedłem do nazwy tej kratki. Na szczęście tu nic skomplikowanego nie ma.
   Kup kratkę, która:

   Przepustnica zapewniająca stały przepływ powietrza
   O wartości takiej jak u chociażby sąsiada, bo z tego co widzę, to do wyboru są kratki 15,30,45,60,75 m3/h.

  •  

   @Pommernstellung: Dzięki. Tam nie ma żadnej nastawnicy, to jest jakiś typ auto. Jedyne co tam jest ruchome to ten taki środek, ale nie wiem jak mocny musiałby być wywiew, żeby to podnieść chociażby o centymetr. To nie wygląda na skomplikowany mechanizm tylko zwykły kawał plastiku. Majster wyszedł z założenia, że jak szerokość otworu wylotowego będzie pi*drzewi podobna do tego z kratką to wszystko będzie ok. No nic, instaluję tą kratkę z powrotem asap i zobaczymy co się stanie.