Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny wpis z serii #iiwojnaswiatowawkolorze

Włoskie czołgi M13/40 w Libii, 1942 r.

''Kto był odważniejszy? Brytyjczycy i Niemcy, którzy ruszyli do bitwy z czołgami, o których wiedziano, że są przynajmniej porównywalne do wrogich? Czy Włosi, którzy ruszyli na wojnę z gorszymi czołgami przeciwko pojazdom, o których wiedziano, że są znacznie lepsze od ich własnych?''

''Żelazne kadłuby, żelazne serca'' - tak brzmiało motto włoskich pancerniaków. W Afryce biły się trzy włoskie dywizje pancerne: Littorio (od wiązki rózg liktorskich), Ariete (''Baran'') i później Centauro (''Centaur''). W momencie bitwy pod El-Alamein znajdowały się tam dwie pierwsze, wchodząc w skład włoskiego XX Korpusu. Obie dywizje, mające ok. 240 czołgów, znajdowały się na tyłach, stanowiąc ruchomy odwód Afrika Korps. 23 października 1942 r. potężny brytyjski atak spadł na pozycje niemieckiej 164. Dywizji Lekkiej i włoskiej dywizji ''Trento''. Ponosząc potworne straty Brytyjczycy z mozołem posuwali się naprzód. Jednak nadziali się na elitę elit - dywizję ''Folgore'', wzmocnioną saperami szturmowymi Guastatori, którzy jedyną bronią, której mieli więcej od Anglików - własną odwagą i determinacją - rzucili się drapieżnie na czołgi, niszcząc je dziesiątkami, a spanikowani Angole w panice zaczęli uciekać przed goniącymi ich szalonymi Włochami. Opór dał Rommlowi bezcenny czas na przerzucenie dywizji pancernych na zagrożony odcinek.
26 października Anglicy dobrali się wreszcie do ''Littorio''. Włoscy pancerniacy jednak nie ulękli się przewagi brytyjskiego Goliata i ruszyli do ataku. Dokonywali cudów na swoich słabiutkich czołgach. Dywizja ''Littorio'' do 2 listopada, kiedy praktycznie unicestwiono jednostkę, wykonała 11 kontrataków. Kiedy czołgiści tracili swoje czołgi, ruszali do walki jako zwykła piechota. Do ataku raz po raz ruszały Czarne Koszule, jak to oni - ze śpiewem na ustach. Udało się m.in. odbić porzuconą przez Niemców baterię dział 88 mm. Na front przerzucono także ''Ariete'', ale wszyscy wiedzieli, że Anglicy wygrywają bitwę na wyniszczenie. Siły Osi zaczęły się wycofywać - jako pierwsi mieli to zrobić Niemcy, a potem Włosi, jednak ci nie wiedzieli, że "sojusznicy" ukradli im środki transportu i pozostawili na pastwę losu.
4 listopada do koncentrycznego ataku ruszyła sławna brytyjska 7. DPanc., próbując oskrzydlić Włochów. Jednak ci nie dali się zaskoczyć i na dwóch liniach obrony odpowiedzieli ogniem. Do ataku ruszyło sto włoskich czołgów, które zapalały się jeden po drugim, dzielnie próbując walczyć z silniejszymi Grantami i Shermanami. Raz po raz włoskie pozycje orały pociski artylerii. Niemcy z odległych pozycji rozdziawiali gęby, widząc, jak setki czołgów brytyjskich jadą w kierunku chmury pyłu - pozycji dywizji ''Ariete''. Włosi wysłali meldunek: ''Ariete okrążona, zostały trzy czołgi. Kontratakujemy!'', z nawiązką wypełniając swoje motto ''Żelaznych Serc''. O 15:30 wysłali ostatni komunikat: ''Ariete kontynuuje walkę''. Potem dywizja zamilkła na zawsze.

Włoski opór uratował całe siły Afrika Korps i ''niezwyciężonego'' Rommla. Za cenę żyć tysięcy włoskich żołnierzy, porzuconych przez "sojuszników" na polu bitwy.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - Czas na kolejny wpis z serii #iiwojnaswiatowawkolorze

Włoskie czołgi M13...

źródło: comment_Ox6N42rdjtw39i4Yjv5cljwvp7g5sOIN.jpg

Pobierz
  • 11
''Kto był odważniejszy? Brytyjczycy i Niemcy, którzy ruszyli do bitwy z czołgami, o których wiedziano, że są przynajmniej porównywalne do wrogich?


@Mleko_O: Z tym to tak nie do końca. Brytyjczycy stosowali dwa rodzaje czołgów - pościgowe i wsparcia piechoty. Najpierw o tych pierwszych:

Czołgi A9, A10 i A13, których 7. Dywizja Pancerna używała przeciwko Włochom w latach 1940-1941, bez trudu wytrzymywały ostrzał włoskich dział przeciwczołgowych, jednak uległy niemieckim armatom kalibru 50mm
@MarMac: 7. > Dywizja Pancerna używała przeciwko Włochom w latach 1940-1941, bez trudu wytrzymywały ostrzał włoskich dział przeciwczołgowych

Jeżeli chodzi o czołgi to Brytyjczycy nie używali tylko własnych - jeździli też na Amerykańskich (tak, tak Ronson).
Tak w skrócie:
Niemieckie>Brytyjskie>Długo nic>Włoskie
I tak też jest w poście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@lebort: Jednak trochę inaczej się takie ulotki pisze
Niemieckie>Brytyjskie>Długo nic>Włoskie

I tak też jest w poście ( ͡° ͜ʖ ͡°


@Mleko_O: Wyrażenie: "Kto był odważniejszy? Brytyjczycy i Niemcy, którzy ruszyli do bitwy z czołgami, o których wiedziano, że są przynajmniej porównywalne do wrogich?" może sugerować, że obie nacje ruszyły do walki z porównywalnymi czołgami. A nawet jeśli nie to Twoja nierówność powinna wyglądać:
niemieckie>=brytyjskie>...

Jeżeli chodzi o czołgi to Brytyjczycy nie używali tylko własnych - jeździli
@MarMac: To wyrażenie ma się odnosić do Włoskich czołgów, których nie można było porównać ani do Brytyjskich ani do Niemiecki bo były dużo gorsze. Także jak dla mnie wszystko się zgadza. Post przecież odnosi się do 2 połowy 42 roku.

@Matthias_Ignavum: Ciekawa sprawa bo gdyby post był o Ardenach to pisanie o bohaterskiej Amerykańskiej obronie przeszłoby bez echa. A tu afera ( ͡° ͜ʖ ͡°) Odmawiasz
@Mleko_O

To jest nadużycie z Twojej strony. Insynuujesz, że odmawiam komuś bohaterstwa i piszesz coś o jakieś aferze, gdy zwróciłem Ci uwagę, że używanie dużej ilości epitetów w opisach historycznych może być traktowane jako stronniczość. Dyskusja na poziomie. Nie ma co.
@Matthias_Ignavum: Epitety mają na celu uatrakcyjnienie tekstu, żeby nie był po prostu suchą notką. Pewnie, można to zrobić w inny, bardzie wyważony sposób. Rozmawiałem już na ten temat z autorem - ma ku temu swoje powody i tak właśnie pisze teksty, ja ich treści nie mam zamiaru edytować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Android
  • 0
@Glupiii Nawet w armii czerwonej mimo wszystko byli porządni i bohaterscy ludzie ))¯_(ツ)_/¯
Admin ostro walczy z mitami (o tchórzliwych Francuzach i Włochac, kryształowo czystych Aliantach czy zbrodniczej KriegsMarine)