Wpis z mikrobloga

Czy dzisiaj już ludzie nie potrafia niczego zrobić bez bootstrapa? Wszędzie kolumny bootstrapowe, do wszystkiego. Menu z dwoma elementami położonymi horyznotalnie? Kolumny bootstrapowe. Layout prostej stronki z headerem, nawigacją w sidebarze i footerem? Obowiązkowo bootstrap. Zaraz lodówke otworze a tam każda półka klasa col-sm-12. Dzisiaj widziałem uwaga, dwa boxy położone horyzontalnie obok siebie, w sumie zajmujące 100% szerokości kontenera, w każdym header + form z trzema inputami i jakiś submit button. Całość zajmowała ponad 100 linii html. Wszędzie col-x-y i row. Tam były kolumny bootstrapowe użyte do wszystkiego, nawet do tego żeby labelki były na jednym poziomie z inputami. #!$%@?łem to wszystko i pisząc to po ludzku zajęło to 30 linii.

Nie piszę tego, żeby pokazać jaki jestem super - wręcz przeciwnie, uważam się za mocno średniego programistę ale ludzie którzy jeszcze nie znają - uczcie się flexów, gridów to wam i przy okazji innym bardzo ułatwi pracę a nie są to jakieś mega skomplikowane rzeczy.

#webdev #buldupy
  • 12
@maciejze: Stworzyłem w ciągu dekady pewnie z setkę serwisów, kilka z nich jest dość sporych (rzędu 1mln odsłon/miesiąc). Nigdy nie używałem bootstrapa, bo po prostu w momencie gdy te stał się trendy - używałem całej olskulowej wiedzy, typu - lepię wszystko z palca używając preprocesorów jako jedynego wspomagacza cssa.

Od pół roku działam na bootstrapie i wiem, że będę działał tu. Zawiera w sobie wszystkie rzeczy, które sam robiłem, tylko implementuje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@maciejze: i czemu sobie utrudniać życie w imię jakiejś wyimaginowanej elitarnosci? xD znam flexa, ale na cholerę mam pisać wszystko z palca, skoro są gotowe klasy do tego?
@Kotel_: grida i tak powinno się robić z fallbackiem do flexa
@hoRacy: Ja niestety ale sie nie przekonalem do Bootstrapa z jednego prostego powodu, jest on bezuzyteczny do bardziej skomplikowanych projektow graficznych (do mniej w wiekszosci tez). Co z tego, ze oferuje mi wiele styli przypisanych do danych klas skoro moj projekt graficzny wyglada zupelnie inaczej. Po prostu i tak musze edytowac te wszystkie klasy, aby uzyskac zadowalajacy mnie efekt. Przez to mam wiecej kodu i wiecej nerw przy nadpisywaniu. Korzystam z
@Marmite: Jaka wyimaginowana elitarność? Flexem jest szybciej, czytelniej i nie bloatuje się htmla który powinien być semantyczny a nie posiadać milion kontenerów bo tak działa bootstrap. W wyżej opisanym przypadku z boksami wystarczyła jedna linijka css żeby dwa boksy ustawić koło siebie i żeby każdy zajmował dokładnie po połowie - display: flex; Parafrazując klasyka - po #!$%@? ten bootstrap się tam w ogóle #!$%@?ł.
Bootstrap spełnia wszstkie z tych warunków...


@hoRacy: Nawet jeśli spełnia te warunki, to nie spełnia miliardów innych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bootstrap to rak i używany jest tylko przez webdevowych troglodytów. W ogóle, żeby używać jakiegokolwiek frameworka css to trzeba nie mieć szacunku do innych i samego siebie.