Wpis z mikrobloga

Mirki, kupilem nasa qnapa 3x4tb. Za chioere nie wiem teraz rozwiazac kwestie raid. Czy zrobic 1 duzy wolumin i nie przejmowac sie czyms takim jak backup z dysków wd red. Bo jest to malo prawdopodobne?? Czy dokupic 1x 4gb i zrobic jakiegos raida z Backup em?
Stricte kopia danych z hostingu, pliki wewnętrzne, dyski dla niektorych pcnw sieci.

Czy najlepiej olac raid i zrobic czasowa kopie danych na drugi wolumin typu same kopie? Da sie tak?

#nas #qnap #serwery #backup #raid
  • 5
@ShpxLbh: A dużo tych danych będziesz miał? Ja bym chyba zrobił 2 x 4TB jako RAID 1 (4TB do dyspozycji z ochroną danych) + 1 x 4TB jako oddzielny wolumin na backup. Do tego jakiś zewnętrzny dysk podpinany raz na tydzień do backupu backupu :)
@MrAndy nie moge przewidzieć, moze byc skromnie, jak bedzie mocny przyrost to bedzie kasowanie czasowe. mam tylko 4 kieszenie. ale samo raid 1 masz duplikowanie danych nie? to czemu mialbym 3ci dysk robic na duplikacje.
wiesz jak wyglada żywotność takich wd red serwerowych?
@ShpxLbh: RAID 1 to generalnie nie jest backup a tylko ochrona w przypadku mechanicznego uszkodzenia jednego z dysków. Zawsze lepiej mieć kopię tych danych przynajmniej na innym dysku + najlepiej jeszcze w innym miejscu. Zależy oczywiście jak bardzo te dane są ważne. U mnie w domu chodzą 4 x WD Red 3TB - każdy ma ponad 40000 godzin i odpukać wszystko gra. W firmie też kilkanaście tych dysków mamy i tak