Wpis z mikrobloga

siema mirki

mam taką prawną zagwozdkę

1. mama oszczędzała w metlife na emeryturę przez X lat
2. zdecydowała że jednak tę kasę chce przekazać mi jako darowiznę
3. polisa się skończyła w tym roku więc mama wypełniła papiery i ludzie z metlife przelali kasę na moje konto (z pominięciem jej konta)
4. kasy było więcej niż 10k więc muszę oczywiście iść do skarbówki i zgłosić fakt, że otrzymałem miljony

sęk w tym, że rodzice boją się, że źle zrobili -> najpierw trzeba było kasę na konto mamy przelać (mama konta nie ma w banku ale to zupełnie inna historia, musiałaby je otworzyć) a potem dopiero mi, bo teraz to nie jest darowizna tylko otrzymałem kasę od osoby ze mną nie spowinowaconej więc zabulę duży podatek

ja z kolei uważam, że powinienem iść do skarbówki i wypełnić wniosek bo kasa co by nie było była mamy którą ciułała przez tyle lat, intencją mamy było żebym ją dostał a metlife jest tylko wykonawcą jej woli i koniec

dzwoniłem na infolinię do skarbówki ale pan nie był mi w stanie definitywnie stwierdzić czy wsadzą mnie za kraty za machlojki podatkowe czy wszystko jest wporzo, stwierdził, żebym zgłosił i "zobaczymy co będzie" ()

czy był ktoś w podobnej sytuacji? jak to rozwiązaliście? będę wdzięczny za każdą pomoc

#prawo #podatki #darowizna
  • 9
@bbeniutek przecież konto w metlife należało do Twojej matki, więc te pieniądze też, więc to od niej dostałeś darowiznę. To że ktoś inny kliknął OK przy przelewaniu pieniędzy nie powinno mieć znaczenia
@bbeniutek: to poczytaj o użyczeniu konta bankowego. w sensie, że użyczyłeś konto rodzicielce w celu wykonania wypłaty. teraz chyba powinieneś jej kasę oddać, żeby mogła zrobić Ci darowiznę.

jeśli ruszałeś tę kasę, to tak jakby Ci ją pożyczyła i to wtedy mogło by być inaczej traktowane.
Weź to olej i ludzia dupy nie truj za 10 k . Trzeba było przelać 9 wtedy nawet nie wymagało by to zgłoszenia. Ale moim zdaniem tak czy siak nikt nie będzie doszukiwał się 10k z towarzystwa ubezpieczeniowego. Ludzie sobie darują ziemie w centrum Warszawy za miliony i to ich obchodzi a nie jakieś marne 10k. Nie sraj żarem.
@strikingsurface: no tak, jak czytałem internety to spotkałem się z czymś takim. tylko jaki jest tego sens -> ona sobie od biedy założy konto, ja jej przeleję kasę bo "użyczyłem " jej swojego konta tylko do momentu kiedy ona swoje założyła i teraz ona będzie mi to z powrotem przelewać (bo od początku chciała mi tę kasę dać), zupełnie bez sensu
@bbeniutek: to ale kto powiedział, że ma zakładać konto. pewnie możesz jej gotówkę oddać, a potem tę gotówkę ma Ci wręczyć i napisać umowę darowizny. z umową idziesz do US i tyle.
a może i nie musisz nic wypłacać i po prostu wystarczy umowa darowizny pieniędzy które przelała na twoje konto ubezpieczalnia.
niech zadzwoni do us, powie, że syn użyczył konta i teraz chce zrobić darowiznę na syna. zazwyczaj ludziki ze
3. polisa się skończyła w tym roku więc mama wypełniła papiery i ludzie z metlife przelali kasę na moje konto (z pominięciem jej konta)

4. kasy było więcej niż 10k więc muszę oczywiście iść do skarbówki i zgłosić fakt, że otrzymałem miljony


@bbeniutek: podejrzewam, że punktu 4. nie musisz robić, bo Metlife jako organizacja finansowa sama musi zgłosić takie transakcje (więc zrobili to za Ciebie).