Wpis z mikrobloga

Mapa przedstawiająca pomniki Mickiewicza w Europie


@marcelus: Nie wiem jak tam na mapie ale moja żona Litwinka się o nim uczyła, czytała i szkoła ich uczy, że Mickevičius to Litwin.

Dla mnie to Polak.( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marcelus: Biała Ruś a Białoruś to w piśmie drobna, ale w rzeczywistości jednak dalej duża różnica. Swoją drogą, wydaje mi się, że nazwa Biała Ruś to chyba nawet już przynajmniej w XX wieku była używana, ale tu się kłócić nie zamierzam, bo historykiem nie jestem.
@Hardporecorn: Nie ma różnicy Biała Ruś a Białoruś, tak jak mówię nazwa jest stara. Na początku była używana jako określenie księstwa moskiewskiego (Rusi zaleskiej, potem Wielkiej), następnie przeszła na określenie Grodno-Mińsk, mniej więcej te tereny.
@skinnydog:

Z Mickiewiczem jest tak samo jak z Kościuszką.

Kościuszko w jednym ze swoich listów żalił się: „Jaka mizeryja mi przyszła, że ja Litwin a w Koronie służyć muszę”.

Kto to był w takim razie Litwin? Ano zobaczmy dalej.

W innym liście pisze Kościuszko uradowany: „Przyszli do mnie rodacy, trzej Litwini z tego jeden Żmudzin”.

To znaczy - ten Żmudzin to dzisiejszy Litwin, zaś ci Litwini to dzisiejsi Białorusini.

Innymi słowy,
dla szlachty jedną całość, pomimo dzielących je różnic regionalnych, sprzecznych interesów i odrębności ustrojowych.


Tu brzydko napiszę ale się #!$%@?ę, w interesie Litwinów bo ich Moskwa przez Bramę Smoleńską lała. Oni mieli od nich straszene problemy, a historycy błędnie sugerują, że od Krzyżaków i dlatego ta Unia (to też ale stanowczo mniej, nie w tym czasie).

A reszta tak, dobry wpis. Lekcje odrobione. xD

@oydamoydam: