Wpis z mikrobloga

Ostatnio widziałem na polskiej prawicy kolejna fale nawoływań do zamknięcia Biełsatu. Teraz Wam pokaże dlaczego dla mnie głupim i antypolskim jest takie oczekiwanie czesci środowisk (narodowcy, ale i czesc PiS).

Wszedłem po przerwie na białoruski profil nawiazujacy do zachodniego dziedzictwa Białorusi tj husaria a nie komunisci jak to obowiązuje.
I powiem wyraźnie -
Dobrze, że istnieje tv Biełsat robiący dla Białorusinów programy historyczne nad jakimi mamy jakąś kontrolę (fragmenty są wrzucane na białoruskie profile w tym ten wspomniany) , bo widzę sporo niebezpieczeństw w nurcie białoruskim promującym historię alternatywną wobec Łukaszenki. W Polskim internecie jest tendencja do powierzchownego spojrzenia i jarania sie tym, że'' tam lubią husarię to prawdziwi Litwini a nie te par..y ze Żmudzi'', ale:
- Coraz nowych mapek BRL z Białymstokiem w jej granicach już nawet nie sciagam, a już widze na 100 lecie BRL sa masowo dodawane kolejne w tym filmik. Niby to przypomnienie przeszłości, ale podobne mapki były krytykowane w Polsce a nawet mniej tesknę wywołały zarzut kresów.pl wobec rzekomych roszczen terytorialnych Ukrainy. Gdyby iśc tym tropem to spokojnie można to samo zrobić w stosunku do Białorusinów tym bardziej, że w białoruskim internecie czesto widywałem zarzut wobec Stalina, który oddał Białystok Polakom.
- Odrodzenie na Białorusi ma częsciowo niestety wymiar antypolski. I oni np. zbieraja na pomnik Kosciuszki, bo Polacy zabronili nazywać go Białorusinem (skandal wokół pomnika w Szwajcarii sprzed kilku miesiecy głosny na Białorusi wywołał lawinę antypolskich komentarzy). Nawiasem móiąc coś z tym w Polsce trzeba robić, bo:
- nawet idaca za takimi nurtami władza za Białorusinów uznaje Kosciuszke, Mickiewicza, Moniuszke itd. i kto wie czy nie będziemy musieli o nich zawalczyć
- Powiedzenie ''Polacy to tacy sami nasi wrogowie jak Rosjanie'' jest tam dosyć popularne w patriotycznej częsci sieci a w razie sporu wysyp niemal antypolskich artykułów na patriotycznych portalach nie jest problemem. Widzę rekacje podobne jak na Ukrainie. Co dziwi, bo z Ukriana toczymy ostra wojnę historyczna, więc są pożywki do takich opinii.

-----------
I na tych profilach pojawiaja sie na szczescie produkcje Biełsatu jako pewien katalizator. Dlatego osobiście głupotą nazywam nawoływania do rezygnacji z nadawania Biełsatu a tym samym porzucenia wpływu jaki jeszcze mamy na proces kształtowania się antyrosyjskich środowisk patriotycznych na Białorusi. Bo żebyśmy się nie zdziwili, że te środowiska beda jednocześnie antypolskie.
----------

Fot jedna z wersji mapki wielkiej Białorusi nałożonej m.innymi na granice obecnej Polski.
Oceniam krytycznie takie sztuczki tak jak oceniałem krytycznie gdy robiono to w Polsce. Ci którzy wtedy bronili polskich mapek niestety musza teraz ukorzyć głowy gdy Białorusini robia podobne z białoruskim Białymstokiem i jedynie na siłe mogą mówić, że przecież to nic złego. No chyba, że są hipokrytami.

#bialorus #historia #polityka
Pobierz szurszur - Ostatnio widziałem na polskiej prawicy kolejna fale nawoływań do zamknięci...
źródło: comment_RcgUBEntoz0L4A0v8CMJiy1A3Uq7V28q.jpg
  • 3
@szurszur: #!$%@?ąc od Biełsatu, to ciekawi mnie czy coś robią na rzecz języka białoruskiego czy raczej to tylko takie wpisy bez realnych działań. A może uznali że będą drugą Irlandią w tym względzie.
Inna rzecz o ile rozumiem Smoleńszczyznę czy część Podlasia na mapce to nie rozumiem włączenia Wilna. Tam jednak pierwotnie żyli litewscy bałtowie i to zostało w nazwach okolicznych miejscowości. Chyba że taka jest ich wiara podobnie jak części
@dertom: Promuja jezyk białoruski w sieci, ale na ile to skuteczne nie wiem.
Co do tego co oni nazywaja białoruskim dziedzictwem , to jeżeli wierzyc jednemu z artykułów na kresach.pl jest rozszerzenie na co sie da z ''białorsinowaniem'' zarówno Polaków jak i Litwinów. Tyle, że to nie jest do końca obiektywny portal, a inni o tym nie pisza, więc ciul wie jak to dokładnie jest (nie wykluczam, że pisża tu prawde,