•  

@michalinaq:
    21 marca, pierwszy dzień nowego roku.
    "Newroz Piroz be!", wołają ludzie, a my zastanawiamy się od kiedy nowy rok liczony jest w marcu. Otóż od ponad 2 tysięcy lat. Kalendarze kurdyjskie biorą jednak pod uwagę swój rok - 2718 jak i reszty świata - 2018. Wygląda to kosmicznie, ale każdy poluje na taki kalendarz, jako pamiątkę z podróży. Za 2 tygodnie będziemy trochę skołowani, bo okaże się że w Iranie obecnie mają... 1397 rok.
    Niestety w tym roku obchody Newroz to również czas najazdu armii tureckiej na kurdyjskie Afrin w Syrii, gdzie prócz setek cywilnych ofiar, bombardowań szpitala, kolejnych tysięcy uchodźców i zniszczeń miasta, zburzono hucznie pomnik Kawy, dając do zrozumienia że nie ma miejsca dla Kurdów tam, gdzie przebywają Turcy... :(
    W każdym razie Newroz to wspaniały czas. Tradycja przedislamska, przedchrześcijańska, która dotrwała do dziś <3 To czas radości z nadchodzącej wiosny, chwila odpoczynku, odwiedziny krewnych i dobre jedzenie.
    Dzisiejsza noc przebiegła tak, jak nasz zwyczaj świętojański - zabawy przy ognisku i skoki nad płomieniami. Wszystko to na wspomnienie zwycięstwa Kawy, bohatera kurdyjskiego, który roztrzaskał młotem głowę okrutnego króla, żywiącego się mózgami młodzieńców, tym samym kończąc całą tyranie jego antycznego królestwa.

Więcej zdjęć i historii tu: fejsbuczek

#podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #kultura #swiat #irak #kurdystan

+: A....................w, U....n +6 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Policjantki w Nowej Zelandii w Hidżabach w ramach solidarności z Muzułmanami.
      #islam #lewackalogika

odpowiedzi (63)

Najlepszy kom wyślę. Madka lvl 20.
      #madki #tinder #badoo #rozowepaski

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (64)

Dziś na his mój nauczyciel wspomniał o rozwoju spółek akcyjnych w Polsce w XVIII wieku, zadałam kilka pytań ale jak wiadomo kompetencja nauczycieli w tym kraju to nieśmieszny żart i stwierdził że no hehe wtedy rozwijały się spółki akcyjne i on więcej nie wie :') Szukałam informacji ale jedyne co znalazłam to pierwsze holenderskie spółki akcyjne, i wiem że warszawska giełda została otwarta w 1817 (w tym samym roku co NYSE wowow) Ale do rzeczy.
      - Jak się nazywały pierwsze polskie spółki akcyjne i kiedy dokładnie powstały
      - Ile średnio papierów wartościowych wtedy notowano i ile takich spółek i inwestorów było
      - Jakie były różnice między tamtymi papierami wartościowymi a obecnymi obligacjami np.
      - Średnia rentowność np. obligacji wtedy
      - W co najchętniej inwestowali i jak polska giełda miała się do giełd innych krajów europejskich jeżeli chodzi o obroty
      Także jak jest tutaj jakiś ekonomiczny bądź historyczny wariat, to proszę o nice story :')
      #ekonomia #historia #polska #gielda
      pokaż całość

odpowiedzi (83)